Jaká je typická životnost solárních panelů a jak zabránit jejich degradaci?

Jaká je typická životnost solárních panelů a jak zabránit jejich degradaci?

Solární panely jsou významnou technologií v oblasti obnovitelných energií. Důležitou informací je jejich typická životnost, která je obvykle udávána v letech. Většina solárních panelů má životnost přibližně 25 až 30 let. Nicméně, je možné prodloužit jejich životnost a zabránit jejich degradaci pomocí správné údržby a ochrany.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Rostoucí ceny energie a rostoucí obavy o dopad našich emisí uhlíku na životní prostředí vedly k rostoucí popularitě solární energie. Mnoho lidí se nyní rozhoduje pro instalaci solárních panelů, které dodávají energii do jejich domovů.

O skutečných limitech výdrže solárních panelů stále ještě mnohé zjišťujeme, protože se jedná o relativně novou technologii. Solární energie se  začala skutečně prosazovat v letech 20012-2015 a celosvětově je jen velmi málo panelů starších než 10 let. První moderní solární panel na světě je starý pouhých 60 let (a je stále silný!) To znamená, že se o nich neustále dozvídáme více a vyvíjíme účinnější strategie údržby, abychom zajistili, že budou stačit nárokům moderního života.

Stejně jako u každé jiné investice je jednou z prvních otázek, které lidé v souvislosti se solárními panely kladou, otázka: Jak dlouho vydrží? Každý, kdo investuje do relativně nové technologie, chce pochopitelně vědět více o životnosti a údržbě výrobku.

Jak dlouho vydrží solární panely?

Obecně lze říci, že optimální životnost solárního panelu je 25 až 30 let. To však neznamená, že po uplynutí této doby přestanou fungovat. Znamená to pouze, že tato první desetiletí po instalaci jsou ta, kdy jsou panely považovány za nejužitečnější.

Přesto jsou panely schopny efektivně vyrábět elektřinu ještě několik desetiletí. Většina panelů je schopna vyrábět přibližně 80 % svého původního výkonu i po uplynutí počátečních 25-30 let. U nejmodernějších panelů se předpokládá, že při správné péči přežijí svou předpokládanou životnost 30 let. Je pravda, že po čase začnou panely vyrábět nižší množství elektřiny. Tento postupný pokles se nazývá degradace solárních panelů.

Co je degradace solárních panelů?

Stejně jako u jakéhokoli jiného elektrického výrobku se výkon solárních panelů začne časem snižovat. Podle studie Národní laboratoře pro obnovitelnou energii (NREL) z roku 2012 klesá výkon solárních panelů každý rok o 0,8 %. Studie zkoumala míru degradace téměř 2 000 solárních systémů po celém světě v různých klimatických podmínkách. Od té doby se díky technologickému pokroku míra degradace solárních panelů zlepšila. Nyní modernější panely klesají rychlostí přibližně 0,5 %, ne-li méně.

Záruky zaručují 90% výkon v prvních deseti letech a to, že výroba energie neklesne pod 80 % před koncem záruky. Ve skutečnosti je známo, že některé panely si udržují účinnost nad 80 % i po skončení své předpokládané přirozené životnosti.

Jak mohu prodloužit životnost svých solárních panelů?

Existují způsoby, jak zajistit, aby vaše solární panely fungovaly na maximum co nejdéle. Pokud nejsou fyzicky poškozeny vnějšími faktory, měly by fungovat po celá desetiletí, protože se jen zřídka kdy rozbijí zevnitř. Jelikož solární panely nemají žádné pohyblivé části (na rozdíl například od pračky), obvykle na ně vždy působí pouze vnější síly a jsou mimořádně odolné.

Jednou z hlavních příčin poškození solárních panelů je nepřízeň počasí, ačkoli panely jsou konstruovány tak, aby odolaly i silnému větru, krupobití a hustému sněžení.

Někdy se v křemíku článků v panelech vytvoří mikrotrhliny, které zpomalují elektrické spojení. Tyto mikrotrhliny vznikají v důsledku tepelného cyklování. Horké počasí způsobuje jejich rozšiřování, zatímco chladné počasí vyvolává smršťování. Toto kolísání může vést k napínání a vzniku trhlin. Trhliny mohou být nebezpečné, protože umožňují pronikání vody do panelu a následně zpomalují propojení mezi články. Zabudovaná ochranná opatření však zabraňují prosakování do jiných panelů.

Kontrolní seznam údržby solárních panelů

Abyste prodloužili životnost svých panelů, doporučujeme provést následující kroky:

  • Pravidelně nechte své panely kontrolovat

Systémy solárních panelů jsou nenáročné na údržbu, ale každoroční nebo pololetní kontrola může pomoci vyhnout se dlouhodobým problémům, protože nepříznivé počasí může ovlivnit stav vašich panelů.

Solární panely stačí čistit jednou až dvakrát ročně. Pokud nastane dlouhé období bez dešťových srážek, bylo by prospěšné je opláchnout. Ujistěte se, že používáte teplou vodu, nikoliv horkou, stříkanou zahradní hadicí mírným proudem. Využijte naše rady ohledně čištění solárních panelů.

Zametejte veškeré listí a nečistoty pomocí kartáče s měkkými štětinami. Na odolná místa použijte teplou vodu a měkký hadřík.

Při používání čisticích prostředků buďte opatrní – dodržujte pokyny výrobce. Dbejte také na opatrnost při dosahování na panely na vysokých střechách a nedotýkejte se žádných kabelů. V případě pochybností požádejte o pomoc s odbornými službami.

  • Dávejte pozor na okolí

Během instalace solárních panelů je důležité dbát na to, aby nad nimi nic neviselo. Pokud jsou ve stínu stromu, solární panely ztratí sluneční světlo a účinnost a mohou na ně spadnout části větví.

Pokud se obáváte, že se pod panely uhnízdí malí živočichové, jako jsou ptáci nebo veverky, můžete si koupit speciální chrániče proti živočichům, které je ochrání před vniknutím. Hnízdění může být časem problematické pro poškození panelů a drátů, takže se o tyto chrániče rozhodně vyplatí zajímat.

  • Ujistěte se, že je váš střídač aktuální

Pokud chcete ze svých solárních panelů vytěžit maximum, je důležité mít aktuální střídače. Mají kratší životnost než solární panely. (10-15 let) proto je udržujte v dobrém stavu a odpovídajícím způsobem je obnovujte.

Investice do budoucnosti

Solární energie je prozíravou volbou pro každého, kdo se zajímá o budoucnost planety. Desítky let trvající životnost průměrného solárního panelu je mnohem delší než „doba návratnosti energie“ (EPBT). EPBT je doba, za kterou solární panely vyrobí čistou elektřinu, která nahradí množství energie spotřebované na výrobu panelu.

Brookhavenská národní laboratoř v New Yorku zveřejnila v roce 2010 analýzu, podle níž je EPBT solárního panelu šest měsíců. Vezmeme-li v úvahu rychle postupující zdokonalování výroby solárních panelů, můžeme odvodit, že EPBT z roku 2010 se s dnešní vyspělou technologií ještě zkrátí.

Solární energie nejenže snižuje vaši uhlíkovou stopu, je to moudrá investice. Elektřina ve Velké Británii je poháněna plynem, takže využití solární energie v době, kdy se velkoobchodní ceny plynu zvýšily, je chytrý krok. Počáteční náklady na instalaci solárních systémů ve vašem domě nakonec nabízejí finanční návratnost, protože většina zákazníků zaznamenává výrazné snížení účtů za plyn. Solární energie je bezpochyby investicí do budoucnosti planety i rozumnou ekonomickou investicí do vaší vlastní budoucnosti.

 

solarni panely

Časté otázky k solárním panelům

Jaká je typická životnost solárních panelů?

Typická životnost solárních panelů se pohybuje okolo 25 až 30 let. To znamená, že v průběhu svého života mohou sluneční panely produkovat čistou elektřinu. Je však důležité si uvědomit, že efektivita panelů může po několika letech klesat, což může ovlivnit jejich výkon.

Jak zabránit degradaci solárních panelů?

Abychom zabránili degradaci solárních panelů, měli bychom dodržovat několik základních pravidel:

  • Pravidelně čistit panely od nečistot a prachu, které mohou omezit jejich efektivitu.
  • Provádět pravidelnou údržbu a kontrolu na případné poškození, například praskliny, volné kabely apod.
  • Zabezpečit, aby panely byly správně namontovány a vystaveny největšímu možnému slunečnímu záření.
  • Případně mít smlouvu na servisní údržbu s odborníky, kteří budou schopni vyhodnotit stav panelů a provést nezbytné opravy.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *