Kdy je nutné čištění solárních panelů?

Kdy je nutné čištění solárních panelů?

Při správném provozu mohou solární panely fungovat mnoho let bez potřeby čištění. Nicméně existují situace, kdy je čištění nezbytné k udržení optimálního výkonu a prodloužení životnosti panelů.

Prvním signálem pro potřebu čištění může být pokles výkonu solárního systému. Pokud se výstupní výkon nezdá být stejný jako dříve nebo neodpovídá očekáváním, může to znamenat, že solární panely jsou znečištěné.

Po druhé, čištění solárních panelů je také důležité v případě, že se na jejich povrchu hromadí prach, nečistoty nebo jiné látky. Tyto nečistoty mohou zablokovat sluneční světlo a snížit tak účinnost solárních panelů.

Pokud přijímáte výrazně méně slunečního světla kvůli období silného deště nebo havárii v blízkosti, může být čištění solárních panelů také vhodné. Zvláště po bouři nebo významném sněžení je doporučeno provést čištění solárních panelů, abyste se ujistili, že jsou čisté a připravené na absorbování co nejvíce sluneční energie.

Výhody čištění solárních panelů zahrnují zvýšení účinnosti, prodloužení životnosti panelů a zvýšení zisku z produkce elektřiny. Pravidelným čištěním můžete zajistit, že vaše solární panely budou pracovat na maximální kapacitě a poskytnou vám maximální výkon.

V případě nejistoty se vždy obraťte na odborníka, který vám poskytne další informace a poradí vám ohledně čištění vašich solárních panelů.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Nečistoty na solárních modulech ohrožují jejich životnost, představují bezpečnostní riziko a vedou ke ztrátám na výnosech. Jaký stupeň znečištění vyžaduje řádné solární čištění? Zjistěte to zde, stejně jako to, které techniky čištění jsou nejhospodárnější.

Je zřejmé, že v případě znečištěných solárních článků lze na elektřinu přeměnit méně světla. Méně se ví, že nečistoty mohou také poškodit fotovoltaické moduly a dokonce vést k požárům. Proto byste jako provozovatelé fotovoltaických elektráren měli provádět pravidelné kontroly, abyste zjistili, zda jsou moduly ohroženy a zda netrpí trvalou ztrátou výnosu, které lze snadno zabránit důkladným čištěním.

Čištění solárních panelů vám pomůže dlouhodobě udržet hodnotu vaší investice.

Kontaminace

Zde je pět běžných typů nečistot:

  • Ptačí trus: je všude, ale ještě častější je v pobřežních oblastech.
  • Čpavkové výfukové plyny ze stájí: zejména chovy skotu jsou těmito výfukovými plyny velmi znečištěny.
  • Mech/lichen na rámech: Na rámech se může hromadit stojatá voda na modulech. To může poškodit silikonové vrstvy a rámy a rozpustit laminace.
  • Vrstvy pylu: V závislosti na lokalitě se mohou v období kvetení objevit vrstvy pylu.
  • Vrstvy prachu: množství prachu závisí na lokalitě rostliny, např. v průmyslových nebo zemědělských oblastech bude samozřejmě silnější. Stejně tak může moduly ovlivnit otěr kovu na železničních tratích.

Déšť čistí solární moduly. Čím větší je sklon modulů, tím lépe voda a nečistoty odtékají. Naopak u modulů s rovnějším sklonem nebo v oblastech s malým množstvím srážek se přirozený čisticí efekt neuplatňuje.

I místa znečištění se mohou stát nebezpečnými, protože jednotlivé solární články se v těchto místech mohou silně zahřívat: tato „horká místa“ pak moduly poškozují. V některých případech se vznítí i hořlavý materiál pod nimi. Častěji však horká místa způsobují nepozorované dlouhodobé škody.

Vzhledem k tomu, že moduly jsou zapojeny do série (řetězce), i jediný znečištěný modul snižuje výkon celého řetězce. Jinými slovy: každý modul může dodat maximálně výkon nejslabšího modulu v řetězci.

Kdy je nutné čištění solárních modulů?

Nejpozději když zaznamenáte pokles výkonu, je vhodné se na moduly podívat blíže. Můžete použít pohled odborníka – jejich tajemstvím jsou nejen jejich zkušenosti, ale také správný úhel: čím plošší je váš pohled na povrch modulu, tím jasněji můžete odhalit případné znečištění. A pokud povrch modulů jemně otřete prstem, uvidíte případné znečištění na špičce prstu.

Jako indikátor pro posouzení nutnosti čištění můžete použít následující stupně znečištění:

1 – velmi mírné: slabý film prachu, který je pouhým okem sotva viditelný.

2 – nepatrný: jsou viditelné malé nánosy.

3 – střední: silnější nánosy, stopy ptačího trusu nebo první známky mechů a lišejníků na okrajích modulu.

4 – silný: silná vrstva nečistot až inkrustace, nánosy způsobené čpavkovými výfukovými plyny ze stájí, ptačí trus, vysoký podíl mechů a lišejníků na okrajích.

5 – velmi silný: silné a trvalé inkrustace, silný porost mechů a lišejníků na okrajích, případně již není možné rozpoznat povrch modulu jako takový, případně nevratné znečištění modulů.

O čištění fotovoltaického systému byste měli začít uvažovat i v případě, že je jen mírně znečištěný. Měli byste se vyhnout tvorbě mechu a lišejníků, protože se jedná o nevratné znečištění. Pokud si nejste jisti svým posouzením, doporučujeme poradit se s odborníkem.

Přehled solárních čisticích technologií

Ruční čištění: Silné nečistoty lze obzvláště dobře odstranit pomocí rotujících ručních kartáčů na teleskopických tyčích. Nákladné ruční čištění je nenahraditelné tam, kde nejsou v provozu stroje nebo roboty, nebo když je zařízení příliš malé.

Velkoplošné kartáčové systémy: čisticí nástavce pro vozidla (např. traktory) a mechanické velkoplošné kartáčové systémy čistí rychleji a hospodárněji, ale vyžadují dostatek místa na pracovišti.

Roboti: Čistící roboty jsou nákladově efektivní a řízené pomocí senzorové technologie nebo dálkového ovládání prostřednictvím modulů. Mohou být použity se sklonem modulů až 20 stupňů.

Vždy by se měla používat demineralizovaná voda, zatímco čisticím prostředkům je třeba se bezpodmínečně vyhnout, protože často znečišťují životní prostředí a napadají povrch modulu. V každém případě je třeba vždy dodržovat pokyny výrobců modulů k čištění.

Kdy se čištění vyplatí?

Můžete použít kalkulačky ziskovosti úklidových firem pro výpočet. Porovnávají náklady na čištění s dodatečnými výnosy, které jsou výsledkem solárního čištění. Doporučujeme vždy porovnat výsledky několika kalkulaček. Měly by být srozumitelné a věrohodné.

Roční dodatečný výnos 1 až 4 % je realistická empirická hodnota. Na střeše chléva je možné dosáhnout až o 10 procent vyššího výnosu za rok, protože výpary produkované hospodářskými zvířaty se na modulech usazují jako mastný film a amoniak v usazeninách napadá moduly a silně je zatěžuje.

Rozhodující je nejen dodatečný výnos po čištění, ale také ochrana vašich modulů před poškozením způsobeným znečištěním, a tím i zachování hodnoty vaší investice.

Zavedení čištění do praxe

Vyžádejte si nabídky od různých úklidových firem. Pokud má společnost několik technik čištění, můžete si být jisti, že vám nabídne vhodnou techniku pro vaše zařízení. Nechte si ukázat reference a v případě potřeby kontaktujte předchozí zákazníky dodavatele.

O úklid byste se měli postarat dostatečně brzy, protože dobré úklidové firmy mají obvykle svůj program od jara do léta v období úklidu. Profesionální úklid je však výhodný i do podzimu.

Sami byste měli uklízet pouze v případě, že jste seznámeni s bezpečností práce, ovládáte správnou techniku úklidu a máte přístup k vhodnému vybavení.


solarni panely

Solární kalkulačka




Kdy je nutné čištění solárních panelů?

Přírodní vlivy

Čištění solárních panelů je obvykle potřebné v případech, kdy na jejich povrchu, který je vystaven přírodním vlivům, se hromadí nečistoty a znečištění. Tyto nečistoty mohou zahrnovat prach, pyl, listí nebo zbytky ptáků. Většina panelů je navržena tak, aby odolávala určitému množství znečištění, ale pravidelné čištění může zajistit optimální výkon a účinnost systému.

Klimatické podmínky

V oblastech, kde je vyšší pravděpodobnost dešťových srážek, je čištění solárních panelů méně často potřebné, protože déšť obvykle pomůže odplavovat nečistoty. Naopak v suchých oblastech s minimem srážek mohou nečistoty zůstat na panelech déle a ovlivnit jejich výkon. Případně v oblastech s vysokou koncentrací prachu nebo smogu může být čištění panelů nutné častěji.

Doporučené frekvence čištění

Obecně se doporučuje čistit solární panely alespoň jednou ročně. Nicméně frekvence čištění se může lišit v závislosti na konkrétních podmínkách prostředí. Pokud si nejste jisti, je nejlepší se poradit se specialistou na solární systémy, který vám může doporučit optimální plán údržby podle vašeho konkrétního zdroje energie a okolního prostředí.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *