Jak testovat solární panely: Zkontrolujte, zda solární panely fungují

Zkontrolujte, zda solární panely fungují

Testování solárních panelů je důležitý krok při udržování a optimalizaci výkonnosti solárního systému. Existuje několik způsobů, jak provést testování solárních panelů, včetně měření výstupu panelů, vizuální inspekce a kontrola připojení.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Jak otestovat solární panely

Pokud budete vědět, jak testovat solární panely, zajistíte, že ze svého systému získáte co největší užitek. Existuje několik jednoduchých testů solárních panelů, které si můžete provést sami a my vás jimi provedeme v tomto článku.

 

Jak testovat solární panely

V některých případech lze snadno určit příčinu snížení výkonu solárních panelů. Například nebudete muset vědět, jak otestovat solární panely, pokud nedaleký strom vyrostl a nyní vrhá stín na vaše panely.

V mnoha případech to tak jednoduché není. Pojďme si tedy projít několik způsobů, jak otestovat solární panely.

1. Zkontrolujte, zda váš měřič výroby nesvítí červeně

Většina měřičů výroby má nějakou indikační kontrolku, která vás okamžitě informuje, pokud váš systém nefunguje správně. Zkontrolujte ji během dne, kdy by váš systém měl vyrábět, a pokud svítí, můžete mít problém s některou částí solárního systému.

2. Podívejte se na údaje na vašem měřiči výroby

Pravidelně zaznamenávejte údaje na svém elektroměru – pokud tak budete činit každý týden, získáte dobrou sadu údajů, se kterými můžete pracovat. Poté můžete údaje porovnat (s přihlédnutím k případným posunům v produkci, které lze přičíst změnám počasí) a zjistit případné problémy.

3. Použijte aplikaci pro sledování výroby

Výše uvedený proces si můžete výrazně usnadnit použitím aplikace v chytrém telefonu, tabletu nebo počítači, která bude monitorovat úroveň výkonu systému. Většina softwaru určeného k tomuto účelu vám umožní sledovat výrobu v reálném čase prostřednictvím snadno použitelného panelu nebo displeje. Když máte tyto informace k dispozici, můžete snadno sledovat svůj výkon a nemusíte ručně kontrolovat měřič výroby.

4. Porovnejte skutečné údaje s nabídkou

Instalatér solárních systémů vám často poskytne odhad, kolik elektřiny váš systém pravděpodobně vyrobí. Ten můžete porovnat s údaji, které jste získali z elektroměru na výrobu elektřiny, a případné větší rozdíly mohou poukazovat na problém se systémem. Mějte na paměti, že údaje se nemusí přesně shodovat, protože se koneckonců jedná pouze o odhad potenciálu vašeho systému, nikoli o záruku.

Stále si nejste jisti, zda vaše solární panely fungují?

Pokud si stále děláte starosti s výkonem solárních panelů, obraťte se na instalatéra, který vám systém namontoval. Je dobré se na něj obrátit, pokud při testování solárních panelů zaznamenáte nějaké problémy.

Proč je důležité testovat solární panely?

Jednoduše proto, abyste ze své investice do obnovitelné energie vytěžili maximum.

Fotovoltaický systém by měl vašemu domu poskytovat bezplatnou obnovitelnou energii po dobu přibližně 20 až 30 let. A fungující solární panely by vám mohly poskytnout:

 • Nižší účty za elektřinu
 • Snížení závislosti na dodavateli energie
 • Osvobození od stále rostoucích nákladů na energie
 • Domov šetrnější k životnímu prostředí
 • Vyšší hodnota nemovitosti
 • Šance získat platby prostřednictvím záruky Smart Export

Jak udržovat solární panely

Chcete-li snížit riziko problémů se solárními panely, je dobré je udržovat.

Mezi několik způsobů údržby solárních panelů patří:

 • Jejich čištění
 • Sjednání služby od profesionála
 • Udržujte jejich okolí bez větví
 • Pravidelně sledujte jejich výkonnost

Více informací naleznete v článku Údržba solárních fotovoltaických panelů.

Jakmile začnou pracovat, ukládejte energii do solární baterie.

Veškerá přebytečná energie vyrobená solárními panely – pravděpodobně nějaká bude. Co když si však chcete tuto energii ponechat pro sebe? To vám může umožnit solární baterie.

Přidání solární baterie k vašemu fotovoltaickému systému vám umožní napájet váš dům bezplatnou obnovitelnou energií až do noci. To vám pomůže ještě více snížit uhlíkovou stopu a účty za energii. Některé modely dokonce fungují i při výpadku proudu! Porovnejte nejlepší solární baterie.

 

solarni panely

Jak testovat solární panely

Zkontrolujte, zda solární panely fungují

Zde je několik kroků, které můžete provést k ověření, zda vaše solární panely správně fungují:

 • Zkontrolujte, zda jsou panely čisté a bez prasklin
 • Zkontrolujte napětí a proud, které panely produkuji
 • Pokud máte možnost, využijte profesionálního testovacího zařízení

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *