Solární ohřev vody pomocí solárních termických panelů

Solární ohřev vody pomocí solárních termických panelů

Solární ohřev vody je ekologický a energeticky úsporný způsob získávání teplé vody pro domácnosti a další provozy. Tento systém využívá solární termické panely, které zachytávají energii ze slunečního záření a přeměňují ji na teplo.

Solární termické panely jsou umístěny na střeše budovy nebo na jiném vhodném místě s dostatečným slunečním zářením. Panele obsahují solární kolektory, které slouží k absorpci sluneční energie a přenosu tepla do vody. Tím dochází k ohřevu vody, která je pak uložena ve zásobníku a může být použita pro různé účely, například pro sprchování, mytí nádobí nebo topení.

Solární ohřev vody má mnoho výhod, mezi které patří nižší energetické náklady a snížená závislost na fosilních palivech. Solární energie je nevyčerpatelný zdroj energie a při jejím využívání se neuvolňují emise CO2 do ovzduší. Tím se přispívá k ochraně životního prostředí a snižování negativního dopadu na klimatickou změnu.

Investice do solárního ohřevu vody se může zdlouhavě vrátit prostřednictvím úspor na nákladech za tradiční zdroje energie. Solární systém vyžaduje minimální údržbu a je spolehlivým způsobem zásobování teplou vodou po celý rok. S jeho pomocí můžete přispět nejen k vlastnímu úspěchu, ale také k udržitelnému rozvoji a ochraně životního prostředí.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Solární systém ohřevu vody využívá solární termické panely na střeše k ohřevu vody pro použití v domácnosti.

Instalace tohoto typu systému ohřevu vody není levná, takže před investicí musíte zjistit, zda jsou solární termické panely vhodné pro váš dům a vaše potřeby.

Naše odborné poradenství vám prozradí, jak systém funguje, co je třeba zvážit, a pomůže vám zajistit dobrou cenu od renomovaného instalatéra.

Pokud si chcete vyrábět vlastní elektřinu, přejděte na našeho průvodce. solární fotovoltaické panely místo toho.

Jak fungují solární termické panely?

Solární termické panely využívají teplo ze slunce k ohřevu kapaliny, která jimi prochází, jak ukazuje následující obrázek.

Ta se pak používá k ohřevu vody, která se uchovává v zásobníku teplé vody. Jako záložní ohřívač nebo k ohřevu vody na požadovanou teplotu může být zapotřebí ponorný ohřívač/neventilační zásobník teplé vody.

Typy solárních termických panelů

Existují dva hlavní typy solárních panelů pro ohřev vody – ploché desky a evakuované trubice (s ohledem na způsob interakce vody s panelem).

Evakuované trubky vypadají jako banka skleněných trubek připevněných na střeše. Systémy s plochými deskami mohou být buď namontovány na střechu, nebo do ní integrovány.

Systémy s evakuačními trubicemi jsou účinnější než ploché desky, takže jsou často menší, ale stále produkují stejné množství teplé vody.

Existují také systémy zpětného odtoku, které po vypnutí čerpadla vypouštějí vodu z vnitřku solárního panelu. Tím se zabrání zamrznutí nebo vyvaření vody uvnitř solárního panelu.

Kolik stojí solární termické panely?

Instalace solárních termických panelů obvykle stojí od 80000kč.

Pro srovnání, instalace běžného plynového kombinovaného kotle stojí od 40000kč.

Tato cena se liší v závislosti na rozsahu prací, potřebných dílech, dostupnosti, místě bydliště a na tom, koho si na práci najmete.

Po instalaci jsou další náklady minimální. Většina systémů spotřebovává malé množství elektřiny na provoz čerpadla, ale ve většině případů náklady na čerpání anulují pouze asi 8 % úspor a novější technologie je obvykle mohou snížit na 3 % nebo dokonce na nulu.

Musíte mít na paměti náklady na údržbu, i když u solárních systémů na ohřev vody jsou obecně velmi nízké. Například výměna čerpadla stojí přibližně 3000kč, zatímco nová nemrznoucí směs stojí přibližně 3500kč a jejich servis je nutný pouze jednou za tři až sedm let.

Na většinu systémů je poskytována pětiletá nebo desetiletá záruka.

Mohu se solárním ohřevem vody ušetřit?

Úspory se solárním systémem ohřevu vody jsou poměrně mírné. Výše úspor závisí na typu systému ohřevu vody, který nahrazujete. Mějte na paměti, že systém by měl být schopen zajistit většinu teplé vody v létě, ale mnohem méně v zimě.

Obecně lze říci, že se solárními termickými panely byste mohli na účtech za vodu ušetřit přibližně 3000 až 6000kč ročně, a to na základě současných cen energií.

Nejvíce ušetříte, pokud v současné době používáte k ohřevu vody elektřinu.

Roční úspory účtů při solárním ohřevu vody v librách

 • Olej – £145
 • Uhlí – 155 liber
 • Plyn – 160 liber
 • LPG – £190
 • Elektřina – 275 GBP

Údaje od Energy Saving Trust.

Doporučujeme vám, abyste se nejprve ujistili, že váš dům je co nejúčinnější, a poté se zamysleli nad tím, které typy technologií obnovitelných zdrojů energie, včetně solárních panelů, by vám mohly vyhovovat.

A nezapomeňte: čím energeticky účinnější bude váš dům, tím méně tepla budete ztrácet, a tedy tím méně tepla budete muset především vyrábět. To znamená, že by vám měl stačit menší topný systém, jehož pořízení a provoz budou levnější.

Jsou solární termické panely vhodné pro váš dům?

Pro dosažení maximální účinnosti je třeba umístit solární termické panely na střechu orientovanou na jih pod úhlem 30 stupňů k vodorovné rovině (ve Velké Británii bude stále fungovat až 65 stupňů).

Panely by neměly být vystaveny stínu (stromy, budovy, komíny atd.).

Solární panely mohou být těžké, takže střecha musí být dostatečně pevná, aby unesla jejich váhu, zejména pokud má být panel instalován na stávající těžké tašky.

Ne všechny kotle jsou kompatibilní se solárním ohřevem vody – například pokud máte kombinovaný kotel a nemáte zásobník teplé vody. Pokud tedy uvažujete o solárním ohřevu vody, ověřte si, jaké další vybavení budete potřebovat – a kolik to bude stát.

Některé panely vyžadují pravidelnou kontrolu jednotky a přípojek nebo otření skla panelu jemným čisticím prostředkem. Váš instalatér by vám měl zanechat písemné údaje o všech kontrolách údržby, které byste měli čas od času provádět. Mějte na paměti, jak obtížné to může být, když jsou panely na střeše.

Výhody a nevýhody solárního ohřevu vody

Klady

 • Solární ohřev vody vám může zajistit přibližně 90% potřeby teplé vody v létě a 25% v zimě.
 • Systémy nepotřebují velkou údržbu a průběžné náklady jsou velmi nízké.
 • Na většinu solárních systémů pro ohřev vody se vztahuje pětiletá až desetiletá záruka.
 • Snižuje vaši uhlíkovou stopu.

Nevýhody

 • Stále budete potřebovat kotel nebo ponorný ohřívač, abyste mohli vodu ohřát nebo zajistit teplou vodu, když není k dispozici solární energie.
 • Ne všechny kotle jsou kompatibilní se solárním ohřevem vody.
 • Instalace solárních termických panelů může být dražší než instalace běžných elektrických a plynových topných systémů.

Jak vybrat solární systém pro ohřev vody

Při výběru solárního systému pro ohřev vody je třeba zvážit čtyři hlavní faktory:

 • vaše průměrná spotřeba teplé vody;
 • plocha střechy orientované na jih;
 • váš stávající systém ohřevu vody;
 • váš rozpočet.

Budete potřebovat zhruba jeden až dva metry čtvereční plochy panelu na osobu v domácnosti. Každý metr plochy panelu bude potřebovat 30 až 60 litrů objemu nádrže na vodu.

Pokud použijete méně účinný panel (například ploché solární termické panely), budete potřebovat větší plochu, než když použijete účinnější panel, například s evakuovanými trubicemi.

Budete také muset vybrat součásti systému – například zásobník teplé vody, ovládací prvky a potrubí – a zvolit umístění solárních panelů s ohledem na stín, vedení potrubí, sklon střechy a budoucí přístup.

Hledání dobré firmy na výrobu solárních panelů – na co si dát pozor

Na instalaci solárního systému pro ohřev vody si budete muset najmout odborníka. Existuje spousta instalátorů solárních panelů, takže doporučujeme vždy shromáždit řadu nabídek k porovnání.

Dávejte si pozor na pochybné prodejní taktiky, prodejce, kteří na vás vyvíjejí nátlak, abyste nakoupili na místě, a přehnané finanční úspory. Doporučujeme vám, abyste si před pozváním společnosti do svého domova provedli vlastní průzkum.

Měli byste využívat pouze instalační firmy a výrobky, které jsou certifikovány systémem, a poté porovnat odhady nákladů a úspor, které vám prodejci poskytnou, s jinými zdroji poradenství.

Co potřebujete vědět o instalaci solárních tepelných panelů

Solární systém ohřevu vody zahrnuje potrubí, termostat a zásobník teplé vody.

Některé mají také systém zpětného odtoku, který vypouští vodu z vnitřku solárního panelu, když je čerpadlo vypnuto.

Solární termické panely můžete přidat k většině stávajících systémů teplé vody. Obvykle však budete muset přidat další zásobník na předehřátou vodu nebo vyměnit stávající zásobník za zásobník s dvojitou spirálou.

Použití solárního systému pro ohřev vody s kombinovaným kotlem je obtížné. Je to proto, že kombinované kotle ohřívají vodu přímo z vodovodní sítě a nemají zásobník; solární systémy pro ohřev vody dodávají teplou vodu pod nízkým tlakem. Některé nové kombinované kotle umožňují ohřev vody, proto se informujte u výrobce.

Jak získat maximum ze solárních termických panelů

Před instalací solárního ohřevu vody zkuste snížit množství teplé vody, kterou používáte, abyste zjistili, zda můžete snížit náklady i bez něj.

Nebo využijte svůj solární systém pro ohřev teplé vody na maximum podle těchto tipů:

 • Využívejte co nejvíce teplé vody ze solárního ohřevu, místo abyste ji ohřívali pomocí spotřebiče na elektřinu. Například si namontujte sprchovou baterii (namísto elektrické) a zkontrolujte, zda všechny spotřebiče s „horkou náplní“ (mezi které může patřit i pračka, pokud je poměrně stará) mohou odebírat vodu ze solárního systému.
 • Zvažte změnu svého chování tak, abyste večer používali více teplé vody – při sprchování, koupání a mytí nádobí. Tehdy bude voda nejteplejší, protože měla nejvíce času na ohřátí.
 • Zajistěte, aby byl váš záložní systém nastaven tak, aby se zapínal ve správný čas. Před instalací solárního ohřevu vody byl pravděpodobně nastaven tak, aby vám ráno poskytl plnou nádrž teplé vody. Pokud to však nezměníte, vaše panely nebudou mít během dne co ohřívat.
 • Izolujte potrubí a nádrž na vodu, aby byl váš systém účinnější.
 • Ujistěte se, že je nádrž na vodu alespoň jednou týdně ohřátá na více než 60 %, abyste zabránili tvorbě bakterií.
 • Řiďte se radami instalatéra, jak nastavit ovládání teplé vody, abyste ze systému vytěžili maximum.

Měli byste také dbát na to, abyste čas od času prováděli veškeré kontroly údržby a ujistili se, že systém pracuje efektivně. Váš instalatér by vám o nich měl zanechat písemné informace.

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba zkontrolovat, jsou netěsnosti. Pokud z vašeho systému uniká nemrznoucí směs, pravděpodobně ji ucítíte – obraťte se na svého instalatéra.

V průběhu životnosti panelů může být nutné nemrznoucí směs vyměnit nebo doplnit.

Váš instalatér může stanovit, že váš systém musí každých několik let zkontrolovat akreditovaný odborník. Zkontroluje také čerpadlo. Ta vydrží přibližně 10 let.

Potřebujete stavební povolení pro solární termické panely?

Pro většinu domácích solárních systémů na ohřev vody nepotřebujete stavební povolení, pokud nejsou příliš velké.

Výjimky však platí pro památkově chráněné budovy, budovy v památkových zónách a památky světového dědictví.

Pokud se to týká i vás, obraťte se na svůj úřad a zjistěte, zda musíte pro své solární panely žádat o stavební povolení.

solarni panely

Solární ohřev vody pomocí solárních termických panelů – často kladené otázky

1. Jak funguje solární ohřev vody pomocí solárních termických panelů?

Solární ohřev vody pomocí solárních termických panelů je proces, při kterém sluneční záření přeměňuje energii slunce na teplo. Teplo je pak používáno k ohřevu vody ve vodním systému. Solární termické panely obsahují kolektory a cirkulační systém, který přenáší teplo do vody.

2. Jaký je rozdíl mezi solárním ohřevem vody a solární fotovoltaickou energií?

Solární ohřev vody a solární fotovoltaická energie jsou založeny na různých principech a mají odlišné využití. Solární ohřev vody využívá sluneční energii k ohřevu vody a je obvykle používán pro domácí nebo komerční účely. Solární fotovoltaická energie využívá sluneční energii k výrobě elektřiny a je často používána pro solární panely na střechách budov.

3. Jaké jsou výhody solárního ohřevu vody pomocí solárních termických panelů?

Mezi hlavní výhody solárního ohřevu vody patří:

 • Snížení nákladů na energii – solární ohřev vody je ekonomicky výhodný, protože využívá zdarma dostupnou energii slunce.
 • Ekologický provoz – solární ohřev vody nevytváří emise nebo znečištění, což je šetrné k životnímu prostředí.
 • Snížení závislosti na fosilních palivech – solární ohřev vody snižuje potřebu používání fosilních paliv, což přispívá k ochraně přírodních zdrojů.

4. Jaká je životnost solárních termických panelů?

Životnost solárních termických panelů se obvykle pohybuje mezi 20 až 30 lety. S pravidelnou údržbou a správným používáním je možné prodloužit jejich životnost.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *