| | |

Co je potřeba k tomu, abyste mohli svůj domov napájet ze 100% obnovitelných zdrojů?

 

Co je potřeba k tomu, abyste mohli svůj domov napájet ze 100% obnovitelných zdrojů?

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Co je tedy třeba udělat, aby dům využíval zcela obnovitelné zdroje? Není to tak snadné, jako si na střechu připlácnout pár solárních panelů (i když to je nepochybně součástí tohoto procesu).

Kolik energie potřebuje váš dům?

Získávání veškeré energie z obnovitelných zdrojů je zajímavým cílem. Než však začnete, je nutné vědět, kolik energie budete potřebovat a co bude potřeba k výrobě takového množství elektřiny.

Abyste mohli svůj domov napájet výhradně z obnovitelných zdrojů, museli byste vyrábět a skladovat velké množství energie. Nejprve však musíte vědět, kolik energie váš dům spotřebuje.

Než se stanete zelenými, pochopte své požadavky na plyn a elektřinu.

Nejlepší způsob, jak odhadnout, kolik energie budete potřebovat, je podívat se na několik posledních účtů za elektřinu a plyn. Z nich se dozvíte, kolik energie jste měsíčně spotřebovali v kilowatthodinách (kWh). Někteří dodavatelé měří plyn v kilowatthodinách (kWh), jiní v metrech krychlových (m3). Nemusíte se však příliš znepokojovat – pokud váš dodavatel měří plyn v m3, vydělte toto číslo 11,2 a získáte ekvivalentní údaj uvedený v kWh.

To odpovídá denní spotřebě 10 kWh (kilowatthodin). Toto číslo se však může lišit v závislosti na velikosti domu a na místě, kde v zemi žijete. Velká část této energie se spotřebuje v chladnějších zimních měsících (listopad-březen), což představuje více než 65 % roční spotřeby.

Jaký je průměrný dům?

Nyní tedy víte, jaká je průměrná spotřeba elektřiny.

Ukázalo se, že v průměrné domácnosti žijí zhruba čtyři lidé. Dům obsahuje určitou kombinaci plynového a ústředního elektrického vytápění a nejméně jednu lednici.

Pokud je vaše obytná situace větší nebo menší než tato, nebo pokud žijete někde s podstatně odlišným klimatem, vaše spotřeba elektřiny bude pravděpodobně vyšší nebo nižší než průměr.

Kolik elektřiny však tyto domácí spotřebiče spotřebují?

– Chladnička, která spotřebuje o něco méně než 200 kWh za rok.

– Mraznička, která může spotřebovat jen 100 kWh za rok nebo až 1 000 kWh za rok.

– Pračka, která spotřebuje přibližně 200 kWh za rok.

– Sušička prádla spotřebuje asi 300 kWh za rok.

– Elektrický systém ústředního vytápění může spotřebovat od 500 kWh do 3 000 kWh ročně (v závislosti na klimatu a na tom, kolik ústředního vytápění domácnost používá).

– Elektrická sprcha může spotřebovat 300 až 1 600 kWh (v závislosti na délce sprchování).

Obnovitelná elektřina a jaké jsou hlavní způsoby získávání obnovitelné energie?

Obnovitelná elektřina pochází z přirozeně se obnovujících zdrojů, jako je větrná, solární a geotermální energie. Protože tyto možnosti nejsou konečné – podobně jako spalování fosilních paliv, která můžete použít pouze jednou – nabízejí obnovitelné zdroje energie udržitelný zdroj energie.

Mezi nejběžnější obnovitelné zdroje energie, které se dnes používají ve Velké Británii, patří biomasa, geotermální energie, vodní energie a solární energie. Při jejich výrobě nedochází ke znečišťování životního prostředí ani k vypouštění škodlivých chemických látek a lze je využívat buď přímo na místě, nebo je dodávat do sítě pro zásobování dalších míst.

Obnovitelnou energii můžete také skladovat pro pozdější použití, zatímco mnoho fosilních paliv nelze bezpečně skladovat vůbec.

Obnovitelné technologie nejsou jen o nahrazení plynu nebo elektřiny. Můžete je využít i k dodávce tepla – ať už jde o horkou vodu proudící radiátory nebo vzduch rozháněný po místnosti, obnovitelné zdroje mohou pokrýt téměř všechny potřeby vaší domácnosti.

I přesto mají obnovitelné zdroje energie určitá omezení:

– Množství elektřiny vyrobené technologiemi obnovitelných zdrojů závisí na počasí – klidný den znamená, že větrná energie je menší. Zamračený den ovlivní množství solární energie. Tento nedostatek konzistence znamená, že obnovitelné zdroje nejsou příliš dobré pro pokrytí základního zatížení stejným způsobem jako uhelná elektrárna; to však obvykle není problém. Základní zatížení obvykle doplňují tradiční elektrárny „na vyžádání“.

– Snižují sice uhlíkovou stopu, ale přesto mají určitý dopad na životní prostředí – např. větrné turbíny mohou zasahovat do místního ptačího světa a velké vodní elektrárny mohou ovlivnit říční ekosystémy.

Jaká je uhlíková stopa průměrného domu?

Průměrná uhlíková stopa britské domácnosti činí přibližně 4,5 tuny CO2 ročně. Skládá se ze dvou hlavních složek: elektřiny spotřebované v typické domácnosti a spotřeby elektřiny všech spotřebičů a osvětlení v domácnosti.

Zahrnuje ledničky, pračky, počítače a televizory – v podstatě veškerou elektroniku a elektrické spotřebiče.

Jakmile to zjistíte, můžete vypočítat svou uhlíkovou stopu tak, že spočítáte, kolik kilowatthodin elektřiny spotřebujete za rok.

To můžete snadno provést tak, že se podíváte na svůj účet za elektřinu. Můžete ji také odhadnout tak, že svůj měsíční účet vynásobíte 12 nebo vydělíte cenou elektřiny za kWh (například pokud je na vašem výpisu uvedeno 0,12 GBP/kWh, spotřebujete 10 kWh na každou libru, kterou utratíte za elektřinu).

Spotřeba elektřiny v domácnosti závisí na místě, kde žijete, protože elektrická síť se v jednotlivých zemích liší. Rozvodné sítě většiny zemí jsou napájeny především fosilními palivy, jako je uhlí a plyn. Takže i když váš dům vyrábí elektřinu pomocí obnovitelných zdrojů energie, jako jsou solární panely nebo větrné turbíny, stále získává většinu elektřiny ze sítě založené na fosilních palivech.

Pokud máte solární systém připojený k síti (známý také jako „grid-tie solar“), který vyrábí více elektřiny, než váš dům potřebuje, bude tento přebytek prodán zpět do sítě za velkoobchodní sazby. Okolní domy využívají přebytečnou energii, kterou potřebují. I když vaše domácnost nemusí být přímo zodpovědná za veškerou spotřebu elektřiny, pomáhá snižovat uhlíkovou stopu vaší místní komunity.

Můžete jít ještě dál a pomocí systémů řízení spotřeby energie řídit, kolik přebytečné solární energie se vrací zpět do sítě a kolik se ukládá do baterií. Můžete tak přesně nastavit, kolik elektřiny pochází z obnovitelných zdrojů a jak moc pomáháte snižovat uhlíkovou stopu ostatních lidí!

Jak napájet svůj dům výhradně z obnovitelných zdrojů?

V posledních několika letech se lidé obracejí k obnovitelným zdrojům energie, aby pozitivně ovlivnili životní prostředí. Podniky a domácnosti se již nespoléhají pouze na fosilní paliva. Nyní se nabízí otázka: Jaký typ obnovitelné energie můžete instalovat ve svém domě? Zde se podíváme na tři různé typy obnovitelné energie, které můžete ve svém domě využít k výrobě čisté a ekologické energie ještě dnes!

Solární panely

Solární panely fungují tak, že využívají sluneční světlo jako zdroj energie. Běžně se instalují na střechy nebo do blízkosti oken, aby přijímaly co nejvíce slunečního světla. Solární panely absorbují světlo a přeměňují ho na elektřinu pro váš domov. Když není dostatek slunečního světla, solární panely místo toho využívají elektřinu ze sítě.

Kotle na biomasu

Kotle na biomasu jsou velmi podobné jiným kotlům, ale místo plynu nebo oleje používají biologicky rozložitelné materiály, jako jsou dřevěné pelety nebo štěpky. Kotle na biomasu jsou levnější než jiné kotle a produkují méně emisí uhlíku! Můžete si je dokonce pořídit s automatickým podavačem, díky kterému je v případě potřeby snadno doplníte, aniž byste museli neustále otevírat víko kotle (což by mohlo být nebezpečné).

Větrné turbíny

Vítr pohání vrtuli, která otáčí turbíny, které vyrábějí elektřinu pro napájení vašich světel a spotřebičů!

Napájení vašeho domu pomocí solární energie

Pokud jste přemýšleli o napájení svého domova obnovitelnou energií, nyní je ten správný čas to udělat. Solární panely jsou výrazně cenově dostupnější než před několika lety, ale také je pro majitele domů dostupnější než kdy jindy, aby si je nainstalovali na střechu.

Co však bude třeba udělat, aby se váš domov zcela zbavil fosilních paliv? Záleží na velikosti vašeho domu, na tom, kolik energie spotřebujete, a na tom, kde žijete. Zde je obecný průvodce, který vám pomůže zjistit, zda je pro vás solární panely (nebo jiný typ obnovitelné energie) vhodný.

Velikost vašeho domova:

Typický dům se třemi ložnicemi potřebuje k provozu spotřebičů, světel, topných a chladicích systémů a elektroniky přibližně 1 kW elektřiny. Pokud bydlíte v bytě nebo domě, budete s největší pravděpodobností platit každý měsíc pevnou částku za služby spojené s dodávkou elektřiny. Pokud jste majitelem domu a rozhodli jste se přejít na 100% obnovitelné zdroje, zde je uvedeno, co to bude vyžadovat:

Solární panely:

Solární panely jsou namontovány na střeše nebo na zemi a fungují tak, že přeměňují sluneční světlo na elektřinu. Ke svému provozu nepotřebují žádné palivo a jsou považovány za bezúdržbové. Průměrné náklady na instalaci solárních panelů se pohybují kolem 100000 až 400000 korun. Systém o výkonu 3 kW dodá polovinu energie potřebné pro běžnou domácnost ve Velké Británii. Instalace solárních panelů trvá zpravidla jeden den až dva týdny v závislosti na složitosti projektu. Chcete-li získat nejlepší odhad pro vaši konkrétní situaci, obraťte se na profesionálního instalatéra, který vám může poskytnout přesnou nabídku na základě svých zkušeností s podobnými projekty ve vaší oblasti.

Solární energie je skvělý způsob, jak pomoci snížit emise uhlíku z fosilních paliv a zároveň časem ušetřit peníze za účty za elektřinu, protože obnovitelné zdroje jsou levnější než tradiční metody.

Kolik solárních panelů potřebujete, abyste byli soběstační?

Typický solární fotovoltaický systém dokáže vyrobit 3 800 kWh za rok – to znamená, že byste museli přidat solární pole a baterii, abyste pokryli svou spotřebu energie. To není tak špatné!

Na druhou stranu byste potřebovali osmkrát výkonnější plynový kotel a další čtyři tepelná čerpadla, což by bylo dražší než standardní sestava na zemní plyn.

Za předpokladu, že používáte energeticky úspornou ledničku, mrazničku, myčku, pračku, světla a další zařízení, na která se lidé ve svých domácnostech spoléhají – mohli byste svůj dům zcela napájet pouze pomocí solárních panelů!

Je také důležité si uvědomit, že abyste ze solárních panelů vytěžili maximum, musíte zajistit, aby vaše střecha byla umístěna na nejlepším možném místě a pod správným úhlem, aby zachytila co nejvíce přímého slunečního světla.

Pomohlo by také zajistit, aby na vaši střechu nedopadaly žádné stíny od okolních stromů nebo budov. Pokud tam jsou, možná budete chtít zvážit investici do o něco většího systému nebo přidání více baterií, abyste mohli uložit více energie pro pozdější použití.

Při napájení vašeho domu z obnovitelných zdrojů energie samozřejmě záleží na mnoha faktorech, ale množství spotřebované energie závisí na vašem životním stylu a zvyklostech při používání. Vyzkoušejte online kalkulačku a zjistěte, kolik solárních panelů potřebujete k pokrytí své spotřeby energie.

Jak se ukazuje, můžete přeměnit solární panely v domácnosti na energii, která ohřívá vodu nebo poskytuje elektřinu přímo každému předmětu, který vlastníte. Musíte pouze zjistit, kolik energie vaše panely v průměru za den vyprodukují a jaké požadavky na výkon mají tyto předměty.

Tepelná čerpadla

Jak si jistě dokážete představit, jedním ze základních prvků pohonu domu je vytápění. A podobně jako u žárovek existuje mnoho způsobů, jak toho dosáhnout, které nezahrnují fosilní paliva. Tepelná čerpadla získávají teplo ze vzduchu nebo země a dodávají je do domu pro účely vytápění. Nejběžnější typy tepelných čerpadel jsou vzduchová a zemní, přičemž první z nich jsou levnější, ale energeticky méně účinná než druhá.s

Výpočet potřeby energie pro vytápění domu pomocí tepelných čerpadel

Vytápění domu tepelným čerpadlem je jedním z nejefektivnějších způsobů vytápění domu. Vyžaduje však elektrickou energii. Kolik energie ze solárních panelů tedy potřebujete k napájení takového systému?

Pravidlo pro dimenzování systému tepelného čerpadla je 1 kW na každých 10 m2 podlahové plochy.

Řekněme například, že váš dům má 200 m2. K napájení topného systému tohoto domu tepelným čerpadlem budete potřebovat 20 kW (200 děleno 10).

Tepelná čerpadla budou pracovat s koeficientem výkonu (CoP) 3:1. Jinými slovy, 1kW elektřiny přiváděné do čerpadla bude mít za následek 3kW tepla odváděného ven (i když ne při stejné teplotě). K provozu systému tepelného čerpadla tedy budete potřebovat 60 kWs (20 x 3) energie ze solárních panelů.

Obnovitelné zdroje energie na místě vs. mimo místo instalace

Existují dva široké způsoby výroby obnovitelné energie: na místě a mimo místo. Obnovitelné zdroje na místě, jako jsou solární panely, vyrábějí část energie přímo u vás doma. Stejně jako poskytovatelé čisté energie, obnovitelné zdroje off-site napájejí celý váš dům čistou energií, kterou kupujete od poskytovatele.

Je efektivnější vyrábět část energie, kterou potřebujete, doma, než ji celou nakupovat od externího poskytovatele (i když úspora nákladů se liší podle lokality). Každý kousek elektřiny z obnovitelných zdrojů, který vyrobíte na místě, snižuje množství energie potřebné z externích zdrojů.

Trik spočívá v tom, jak velký objem výroby elektřiny na místě má pro vaši domácnost smysl – a zda toho můžete dosáhnout s nulovými počátečními náklady prostřednictvím smlouvy o výkupu elektřiny, kdy třetí strana vlastní a udržuje systém zdarma výměnou za podíl na příjmech generovaných po dobu jeho životnosti.

Který z nich byste si však měli vybrat mezi obnovitelnými zdroji na místě a mimo něj?

Napájení domácnosti z obnovitelných zdrojů je záslužný cíl. Jak moc se vám to však může podařit? Kolik obnovitelné energie můžete vyrobit na místě a kolik budete muset koupit od dodavatele obnovitelné energie?

Nejprve je třeba se podívat na vaši spotřebu elektřiny. Kolik kWh elektřiny spotřebujete za rok? (To můžete zjistit na svém účtu).

Chcete-li odhadnout, kolik čisté elektřiny byste mohli vyrobit pomocí solárních panelů, vezměte svou roční spotřebu a vynásobte ji počtem slunečných hodin ve vaší oblasti. Odhadne se, kolik kWh elektřiny ze solárních panelů byste mohli vyrobit za rok. Solární panely se pravděpodobně vyplatí, pokud máte k dispozici střešní plochu a využíváte více než 2/3 tohoto množství.

Pokud to však není váš případ – pokud nemáte dostatek místa na střeše pro solární panely nebo pokud využíváte méně než 2/3 čisté energie, kterou by vám solární panely ročně vygenerovaly – pak solární panely nejsou řešením pro napájení vašeho domu.

Například;

Řekněme, že solární panel vyrobí 5 000 kWh elektřiny ročně. Pokud žijete na slunečném místě, může to stačit k napájení vašeho domu. Ale co když žijete někde, kde slunce nesvítí pořád? Pak budete potřebovat další energii, kterou můžete získat od dodavatele energie z obnovitelných zdrojů.

Pokud váš solární panel vyrobí jen polovinu elektřiny, kterou by měl (2 500 kWh), budete muset zbytek získat od dodavatele obnovitelné energie (2 500 kWh).

Pokud váš solární panel vyrobí dvakrát více elektřiny, než by měl (10 000 kWh), nebudete muset od svého dodavatele kupovat další energii.

To, zda chcete využívat obnovitelné zdroje energie na místě nebo mimo něj, závisí na tom, kolik slunečního světla ročně dopadá na váš dům.

Shrnutí

Abyste tyto solární panely využili co nejlépe, budete chtít nainstalovat baterii, abyste mohli vyrobenou energii ukládat během dne, kdy ji nejvíce potřebujete (například v noci). Díky této kombinaci můžete být stále připojeni k síti, takže když vaše panely produkují více energie, než potřebujete, můžete ji prodat zpět do sítě a ještě více kompenzovat své náklady.

Pokud však právě nemáte takový kapitál – nebo pokud vaše střecha není vhodná pro solární panely – jsou stále k dispozici další možnosti.

Hledáte další důvody, proč je zelená energie tou správnou cestou?

 

tepelné čerpadlo

Co je potřeba k tomu, abyste mohli svůj domov napájet ze 100% obnovitelných zdrojů?

Solární panely

Solární panely jsou nezbytným prvkem pro výrobu elektrické energie ze slunečního záření. Potřebujete dostatečný počet solárních panelů na střeše vašeho domu, aby bylo možné získat dostatek energie pro vaše potřeby.

Větrné turbíny

Větrné turbíny jsou dalším zdrojem obnovitelné energie, který přeměňuje kinetickou energii větru na elektrickou energii. Pokud žijete na místě s dostatkem větrné energie, můžete zvážit instalaci větrných turbín jako doplněk solárních panelů.

Baterie na ukládání energie

Pro ukládání energie, kterou generují vaše solární panely a větrné turbíny, je třeba použít baterie. Baterie vám umožní uchovat přebytečnou energii pro použití ve chvíli, kdy je dostupnost energie omezená nebo pro noci, kdy slunce nevychází.

Udržovací systém

Chcete-li napájet svůj domov z obnovitelných zdrojů, budete potřebovat také udržovací systém, který monitoruje výkon vašich solárních panelů a větrných turbín. To vám umožní identifikovat a řešit případné problémy, které by mohly ovlivnit efektivitu vašeho systému.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Podívejte se, jak funguje tepelné čerpadlo.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – tepelná čerpadla

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *