| |

Elektrická vozidla a solární panely: Výhody a úspory

Elektrická vozidla a solární panely: Výhody a úspory

 

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

 

andersen norway couryard

Přechod z benzinového nebo naftového vozidla na elektromobil je dobrý krok pro naše životní prostředí i vaši peněženku, ale provoz elektromobilu s bezplatnou solární energií je ještě lepší. Nastal čas, aby Česká republika přešla na elektrický pohon?

I když budete elektromobil pohánět energií zakoupenou od svého dodavatele, bude mít při jízdě nulové emise a vaše provozní náklady budou levnější ve srovnání s ekvivalentem poháněným fosilními palivy.

Obojí je velkou pobídkou k přechodu na elektrický pohon, ale ještě lákavější se stává, pokud jste schopni vyrábět vlastní obnovitelnou elektřinu zdarma pomocí solárních panelů. Podívali jsme se na potenciální výhody, náklady a úspory spojené s partnerstvím solárních panelů a elektromobilu.

Proč jezdit elektromobilem?

V minulosti měla elektrická vozidla pověst drahých vozidel s omezeným dojezdem, nedostatečným výkonem a nepohodlným dobíjením. Kdysi to všechno mohly být spravedlivé připomínky, ale technologie se posunula. Popularita elektromobilů neustále roste a stále více výrobců vyrábí modely za přijatelné ceny. Už nejsou považovány za výstřelky nebo výstřednosti; elektromobily vypadají jako budoucnost dopravy, a to hned z několika důvodů…

Elektromobily sníží naši uhlíkovou stopu

Je dobře známo, že elektromobily jsou mnohem lepší pro kvalitu našeho ovzduší, protože produkují nulové emise ve výfukovém potrubí, ale hodně se diskutuje o celkových emisích plynů, které elektromobily produkují po celou dobu své životnosti, tj. během procesu výroby až po sešrotování, plus spalování fosilních paliv při výrobě elektřiny, která je pohání (pokud není vyrobena z obnovitelných technologií, jako je solární nebo větrná energie).

Nedávná zpráva nové zprávy, kterou nechala vypracovat Evropská klimatická nadace, však na základě údajů z roku 2017 prokázala, že nahrazení automobilu poháněného fosilními palivy elektrickým modelem může snížit emise skleníkových plynů o polovinu v průběhu životnosti vozidla. Malý elektromobil vyprodukuje od výroby až po sešrotování přibližně 15 tun CO2, zatímco ekvivalentní automobil na benzin nebo naftu vyprodukuje v průměru 32 tun.

Elektromobily jsou levnější na provoz

Elektromobily jsou s každým dalším rokem nejen cenově dostupnější, ale také náklady na dobíjení vozidla elektřinou vám ušetří peníze ve srovnání s tankováním benzinu nebo nafty. A pokud budete svůj vůz nabíjet bezplatnou elektřinou vyrobenou solárními panely, můžete ušetřit ještě více peněz. Podle našich výpočtů může průměrná domácnost ušetřit až 2 783 liber ročně. Více informací o možných úsporách díky solárním panelům a elektromobilu najdete dále v článku.

Elektromobily jsou levnější & jednodušší na údržbu

Kromě toho, že nemusíte kupovat palivo, nemusíte měnit olej a opotřebovávat méně pohyblivých dílů; mnoho majitelů elektromobilů jezdí roky bez jakýchkoli účtů za opravy nebo servis. Brzdy obvykle vydrží mnohem déle než u benzinových nebo naftových vozů. Možná budete muset časem vyměnit baterii, ale na většinu elektromobilů se vztahuje záruka a některé
baterie mohou vydržet až 15 let.

Elektromobily jsou stejně bezpečné

Elektromobily procházejí stejnými bezpečnostními testy jako standardní vozidla a mnohé z nich mají dokonce vyšší skóre v hodnocení bezpečnosti při nárazových testech. Například Tesla Model X má perfektní skóre. Častým omylem je, že elektromobily představují riziko požáru, ale ve skutečnosti je pravděpodobnost požáru elektromobilů mnohem nižší než u benzinových vozů. V průměru se benzinová nebo naftová auta vznítí
vznítí přibližně 1 požár na každých 20 milionů ujetých kilometrů. U elektromobilů je to 1 požár na 120 milionů ujetých kilometrů.

Elektromobily přinášejí skvělý zážitek z jízdy

Elektromobily mají velmi rychlý a plynulý nástup a vysoký točivý moment a jsou známé tím, jak jsou tiché zvenčí i zevnitř vozu.

Ben Vinyard, Technical & Business Development Manager ve společnosti Waxman Energy Ltd, je členem komise pro revizi distribučních předpisů pro rozvodnou síť a podílel se také na tvorbě příručky IET (Institute of Engineering and Technology) pro bateriová úložiště. Požádali jsme ho, aby se s námi podělil o svůj názor na trh s elektromobily:

Nabíjení doma

Pro ty, kteří mají vyhrazené parkování mimo ulici, je nabíjení z domova bezpochyby nejpohodlnější a cenově nejvýhodnější způsob nabíjení elektromobilu. Pokud si nainstalujete domácí nabíjecí bod, možná už nikdy nebudete muset zastavovat pro palivo. Jednoduše se přes noc připojíte a druhý den ráno se vrátíte na silnici. Veřejných dobíjecích míst pro elektromobily je instalováno stále více a jednoho dne budou stejně běžná (ne-li více) jako čerpací stanice. Nabíjení doma se stane ještě větším bonusem, pokud svůj dům doplníte o solární panely, které budou nabíjecí místo napájet bezplatnou elektřinou z obnovitelných zdrojů.

Nabíjení elektromobilů pomocí solárních panelů

Výměna automobilu na fosilní paliva za elektromobil s nulovými emisemi výfukových plynů je velkým krokem k ekologičtějšímu životnímu stylu, ale pokud jej napájíte elektřinou ze sítě, obvykle používáte elektřinu vyrobenou z fosilních paliv (i když stále více dodavatelů energie využívá technologie obnovitelných zdrojů).

Pokud si však vyrábíte vlastní elektřinu ze solárního fotovoltaického systému, můžete emise oxidu uhličitého ještě více snížit. Solární fotovoltaický systém vám poskytne obnovitelný a bezplatný zdroj elektrické energie jak pro váš dům, tak pro vaše auto. Na počáteční náklady na instalaci solárních panelů se proto můžete dívat jako na nákup paliva na několik příštích let!

DŮLEŽITÉ: Solární panely můžete používat k nabíjení automobilu pouze během dne. Pokud jste vy a váš vůz během dne doma, můžete nabíjet vůz přímo ze solárního fotovoltaického systému. Pokud však patříte k mnoha lidem, kteří jsou přes den venku, přijdete o velkou část bezplatné elektřiny vyrobené panely. Abyste mohli svůj vůz nabíjet i v noci, budete muset nainstalovat solární baterii, která bude ukládat přebytečnou solární energii (veškerou energii, kterou jste nespotřebovali), abyste ji mohli využít v noci. Zjistěte více informací o solárních bateriích.

Kolik solárních panelů je potřeba k nabíjení elektromobilu?

Každá domácnost a životní styl jsou jedinečné, ale při použití některých průměrných údajů o spotřebě energie, kapacitě solárních panelů a počtu ujetých kilometrů je naprosto možné, aby soustava solárních panelů napájela domácnost a elektromobil.

 • Typický 5kW solární fotovoltaický systém orientovaný na jih vyrobí od března do října v průměru 18 kWh solární energie denně.
 • Typická britská domácnost, která vaří na elektrickém sporáku, spotřebuje v průměru 9 kWh elektřiny denně.

Z toho zbývá 9 kW energie z fotovoltaických panelů na nabíjení auta. Vzhledem k tomu, že typický elektromobil spotřebuje 1 kWh energie na ujetí přibližně 4 mil, měli byste dostatek energie na ujetí 36 mil denně nebo 13 000 mil ročně.

Poznámka: Zima přináší nízkou úroveň slunečního svitu, což často znamená, že vaše solární panely nemohou vyrábět dostatek energie, aby pokryly všechny vaše požadavky na energii. V těchto obdobích budete muset doplnit energii od dodavatele, ale vaše solární panely budou stále vyrábět určitou část elektřiny.

Kolik můžete ušetřit se solárními panely & elektromobilem?

Pokud budeme vycházet z průměrných čísel (5kW fotovoltaický systém, spotřeba energie 9 kWh a jízda 36 mil denně), je možné ušetřit více než 2 500 liber za elektřinu a pohonné hmoty, pokud nahradíme dieselové auto s 35 km/hod. a dům napájený ze sítě solární energií.

Průměrné náklady na kilometr Roční náklady na ujeté kilometry (24 000 km)
Dieselový vůz 15p £1,950
Elektrické vozidlo nabíjené ze sítě 4p £520
Solárně nabíjené elektrické vozidlo 0p £0
Průměrné náklady na kWh Roční náklady na elektřinu (9kWh x 365 dní =
3285kWh)
Elektřina z národní sítě 15.5p £509
Elektřina ze solárních panelů 0p £0

Vozidlo na solární elektřinu by mohlo ročně ušetřit 1950 liber za palivo, zatímco domácnost poháněná solární energií namísto energie ze sítě by mohla ušetřit 509 liber. To znamená celkovou roční úsporu 2 459 liber.

Potenciální celkové úspory = 2 783 liber ročně.

*Vychází ze sazby z prosince 2018 pro standardní fotovoltaické systémy, které dostávají vyšší sazbu.

 

 

Nákup elektromobilu

Než se rozhodnete přejít na elektromobil, je třeba vědět několik věcí, zejména pokud plánujete k nabíjení vozu využívat fotovoltaiku. Budete se muset ujistit, že jste vybrali takové řešení nabíjecího místa pro automobil, které umožňuje efektivní solární nabíjení, tj. nabíjení s nižším výkonem, který odpovídá úrovni výroby solárních fotovoltaických článků a maximálnímu vybíjení solárních akumulátorů.

andersen Porsche

5 nejlepších tipů

 1. Najděte si pro sebe to správné elektrické vozidlo Zdá se to být samozřejmé, ale v současné době je k dispozici více než 45 různých čistě elektrických vozidel (EV) nebo hybridních vozidel (PHEV), která si můžete koupit nebo pronajmout. Proto má smysl udělat si průzkum a najít si to správné vozidlo pro vás. Chcete jezdit čistě na elektřinu? Nebo by vám více vyhovoval hybrid? Začněte tím, že se podíváte na své řidičské návyky a zeptejte se sami sebe, kolik kilometrů ujedete na své průměrné cestě. Jak často absolvujete cestu delší než řekněme 150 mil jedním směrem?Nakonec rozhodují tři věci: dojezd vozu, způsob nabíjení (například doma, v práci, na veřejných nabíjecích místech nebo jejich kombinace) a cena. Jakmile budete mít toto zafixováno, můžete se hlouběji ponořit do procesu výběru (nebo například do toho, jak vůz vypadá a jak je velký atd.).
 2. Prozkoumejte možnosti domácího nabíjení Domácí nabíjení je nejpohodlnější, nejlevnější a nejoblíbenější způsob nabíjení vašeho elektromobilu. Na trhu je jich však k dispozici celá řada, proto se vyplatí zvážit chytrý, přizpůsobitelný model.Kupující budou muset také zvážit, kde mohou svůj elektromobil nabíjet. Pokud spadáte do kategorie, která nemá vyhrazené parkování mimo ulici, nebudete moci uplatnit nárok na OLEV. Rady nemají jednotný postoj k problematice vedení nabíjecích kabelů od svých nemovitostí a přes veřejné chodníky ke svým vozidlům.

  Pokud jezdíte do práce autem, zvažte možnost požádat svého zaměstnavatele o instalaci vyhrazeného univerzálního nabíjecího místa. Existuje grantový program pro pracoviště, který nabízí podnikům vysokou slevu na nákup a instalaci nabíjecího bodu. Podnikům by to také umožnilo snížit jejich společnou uhlíkovou stopu a vytvořit tak čistší a lepší prostředí pro své zaměstnance.

 3. Najděte své místní veřejné dobíjecí místo I když můžete spolehlivě nabíjet doma nebo v práci, je dobré si zmapovat umístění nejbližších veřejných dobíjecích míst. Pokud žijete v oblasti s velkým počtem řidičů elektromobilů, je možné, že budou ve frekventovaných časech obsazené.Pokud se obáváte, že ve vaší blízkosti nejsou žádné nabíječky nebo je jich příliš málo, můžete požádat obecní úřad o instalaci nabíječky v blízkosti vašeho bydliště. Ústřední vláda poskytla všem místním radám finanční prostředky speciálně pro účely instalace veřejných dobíjecích míst. Mnoho rad však tyto peníze ještě nevyčerpalo. Rady jsou povinny zvážit každou žádost obyvatel – nebojte se tedy požádat – umístění nabíječky pro elektromobily ve vaší ulici může dokonce zvýšit hodnotu vaší nemovitosti! Stačí jednoduchý dopis, abyste začali jednat.
 4. Přemýšlejte o svých účtech za energie Většina motoristů, kteří přesedlají ze spalovacího motoru na elektromobil, okamžitě pocítí finanční výhody plynoucí z toho, že nemusí platit za tankování benzinu nebo nafty.Náklady na provoz elektromobilu se však projeví na vašich účtech za energie, pokud nabíjíte doma. Přechod k cenově dostupnému dodavateli energie z obnovitelných zdrojů vám pomůže udržet náklady na zvýšenou spotřebu energie na nízké úrovni a zároveň zachovat nulové emise automobilu. (Ti, kteří napájejí své elektromobily pomocí dodavatelů energie na bázi uhlíku, stále vytvářejí emise prostřednictvím své energie, nikoliv ve výfukovém potrubí).

Elektromobily + solární energie = budoucnost

Doprava je nyní největším přispěvatelem k emisím skleníkových plynů ve Spojeném království. Tento problém je natolik naléhavý, že Výbor pro změnu klimatu (CCC) vyzval vládu, aby vylepšila své současné plány a zajistila, že od roku 2040 budou zakázána všechna nová vozidla s naftovými a benzinovými motory. CCC vyzval k „přísnějším cílům“, které by zajistily, že většina nových osobních automobilů a dodávek bude do roku 2030 poháněna elektřinou.

solarni panely

Elektrická vozidla a solární panely: Výhody a úspory

Co jsou elektrická vozidla?

Elektrická vozidla jsou vozidla poháněná elektřinou namísto benzínu nebo nafty. Tato vozidla jsou šetrnější k životnímu prostředí a přinášejí mnoho výhod pro své majitele.

Jak fungují solární panely?

Solární panely využívají sluneční energii k výrobě elektrické energie. Tato obnovitelná forma energie je čistá a ekologická.

Jaké jsou výhody elektrických vozidel a solárních panelů?

 • Snížené náklady na provoz
 • Šetrnost k životnímu prostředí
 • Možnost využití obnovitelné energie
 • Ekonomické úspory

Jak mohou elektrická vozidla a solární panely ušetřit peníze?

Elektrická vozidla mají nižší náklady na provoz a údržbu než vozidla s klasickým spalovacím motorem. Solární panely mohou snížit či elimitovat účty za elektřinu díky vlastní výrobě energie.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *