Z čeho jsou vyrobeny solární panely?
Z čeho jsou vyrobeny solární panely?
Solární panely jsou vyrobeny z několika různých materiálů, které zajišťují jejich efektivní funkci při převodu sluneční energie na elektrickou energii. Nejčastěji používaným materiálem je křemík. Křemíkové solární panely jsou známé pro svou vysokou účinnost a dlouhou životnost. Dalším materiálem je amorfní křemík, který je pružný a umožňuje výrobu tenkých a lehkých panelů. K dispozici jsou také solární panely vyrobené z měděných indium-galiniových diselenidů (CIGS), které jsou flexibilní a mají různé barvy. Novějším materiálem jsou solární panely z perovskitu, které nabízejí vysokou účinnost a snižují náklady na výrobu. Výběr materiálu závisí na požadavcích a potřebách využívání solární energie.
ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku
Zdá se, že solární panely se dnes objevují všude: na solárních farmách, na střechách domů, a dokonce i na autech a lodích.
Víme, že se používají k výrobě elektřiny, ale jak se solární panely vůbec vyrábějí?
- Všechny solární panely se skládají z následujících částí: solární články, skleněný kryt, ochranná zadní deska a kovový rám.
- Solární články jsou částí solárního panelu, která vyrábí energii.
- Nejdůležitější surovinou pro výrobu solárních panelů je křemík; používá se téměř v každém dnes vyráběném solárním panelu.
- Solární panely jsou považovány za ekologický a udržitelný zdroj energie.
Z jakých částí jsou solární panely vyrobeny?
Zde jsou hlavní součásti solárního panelu:
-
- Solární články pro přeměnu slunečního světla na elektřinu
-
- Skleněná deska která zakrývá horní část solárních článků
-
- Zadní list který chrání (a izoluje) spodní stranu.
-
- Hliníkový rám pro uchycení panelu
Podívejme se blíže na jednotlivé části níže:
Solární články
Solární články jsou součástí solárního panelu, který skutečně vyrábí energii. Jsou to speciálně vyrobené elektrické komponenty, které přeměňují světlo na elektřinu pomocí fotovoltaického efektu.
Každý solární panel obsahuje mnoho solárních článků zapojených dohromady, obvykle 60 nebo 72. V poslední době jsou však nejlepší modely solárních panelů vybaveny pokročilými solárními články s polovičním řezem; protože jsou menší, vejde se jich na panel dvojnásobný počet.
Většina solárních panelů používá křemíkové solární články z krystalického křemíku. Existují i další typy solárních článků, které se však používají jen zřídka: tenkovrstvé solární články, organické solární články a solární barvy.
Skleněný kryt
Speciálně navržené sklo kryje přední stranu solárních panelů.
Sklo je tvrzené, aby bylo mimořádně odolné. Je dostatečně pevné, aby odolalo nárazům krupobití a větru o síle hurikánu, a poskytuje vysoký stupeň ochrany solárním článkům pod ním.
Sklo musí být také mimořádně čiré, aby bylo maximálně průhledné, což zajišťuje, že k solárním článkům pronikne co nejvíce slunečního světla.
Skleněné kryty se mohou znečistit, pokud jsou pokryty prachem nebo sazemi; to může časem ovlivnit výrobu solární energie. Trocha deště by měla nečistoty smýt, ale pokud žijete v suchém prostředí, možná budete muset panely vyčistit sami.
Ochranná zadní fólie
Backsheet je ochranná vrstva, která pokrývá zadní stranu solárního panelu a chrání solární články před povětrnostními vlivy a před všemi živočichy, kteří by se je mohli pokusit zezadu okusovat.
Zadní fólie také zajišťují elektrickou izolaci tím, že zabraňují náhodnému průchodu elektrického proudu ze solárního panelu na povrchy, s nimiž přichází do styku, například na střechu.
Poskytuje také elektrickou izolaci a zabraňuje náhodnému průchodu elektrického proudu ze solárního panelu na povrchy, s nimiž přichází do styku, například na vaši střechu.
Zadní deska je vyrobena z polymerních materiálů, které jsou odolné, lehké a mají odpovídající izolační vlastnosti.
Zadní desky jsou obvykle bílé. Některé celočerné modely se dodávají s černými zadními listy, které pomáhají dodat panelům jednotnější vzhled. Černé zadní listy však mají tendenci zachycovat více tepla a způsobují, že panel pracuje méně efektivně.
Hliníkový rám
Hliníkový rám chrání okraje panelu a drží všechny vrstvy pohromadě. Jsou navrženy tak, aby zvládly extrémní povětrnostní podmínky a zároveň zůstaly lehké. Mnoho panelů dnes používá eloxované černé rámy, na rozdíl od stříbrných, protože poskytují elegantnější vzhled a panely jsou na střeše méně nápadné.
Výkonová elektronika na úrovni modulů.
Solární panely musí být připojeny k výkonové elektronice na úrovni modulu, aby splňovaly požadavky na elektrickou bezpečnost. Patří mezi ně mikroinvertory a optimalizátory výkonu. Některé solární panely, tzv. střídavé solární panely, se dodávají s předem připojenými mikroinvertory.
Proč se ve většině panelů používá křemík?
Křemík je materiál, který se nejčastěji používá v solárních článcích, tedy v části solárního panelu, která vyrábí energii. Ministerstvo energetiky uvádí, že je používán ve více než 95 % solárních panelů dnes vyrábí.
Výhody použití křemíku
Jaký je výrobní proces?
Solární panely se vyrábějí ve velkých, vysoce automatizovaných továrnách za použití pokročilých výrobních technik.
Obvykle existují dvě odlišné fáze: výroba solárních článků a montáž kompletního solárního panelu.
Podívejme se blíže na jednotlivé fáze:
Výroba solárních článků
Většina solárních článků se vyrábí z krystalického křemíku. Takto obvykle vypadá výrobní proces:
-
- Nejprve se křemík roztaví, smíchá s heliem nebo bórem a poté se přetaví v křemíkový ingot.
-
- Poté se ingoty rozřežou pomocí laseru na tenké pláty zvané křemíkové destičky, na které se nanese antireflexní vrstva.
-
- Křemíkové destičky se rozřežou na jednotlivé solární články a jsou připraveny k umístění do solárních panelů.
Přesný výrobní postup se liší v závislosti na typu vyráběného solárního článku. Monokrystalické solární články jsou vyrobeny z jednoho pevného krystalu křemíku, zatímco polykrystalické solární články jsou vyrobeny z mnoha malých krystalů čtvercového tvaru.
Převážná většina solárních článků – včetně těch, které se používají v lokálně prodávaných panelech – se vyrábí v zámoří, především v Evropě a Asii.
Montáž solárních panelů
Montáž solárních panelů kombinuje solární články se všemi ostatními součástmi solárních panelů a vytváří konečný produkt.
-
- Požadovaný počet solárních článků se spájí dohromady.
-
- Poté se kolem buněk přidají ochranné vrstvy. Nahoře se připevní skleněný kryt, pod ním se upevní zadní deska a kolem celého panelu se umístí kovový rám.
-
- Nakonec se k panelu přidá rozvodná skříň, která chrání elektrické vodiče před poškozením. Pokud se jedná o střídavý solární panel, připojí se také mikroinvertor.
Jsou solární panely ekologické a udržitelné?
Ano, jsou! Solární panely jsou považovány za velmi ekologický a udržitelný zdroj energie. Zde je důvod:
- Vyrábějí čistou, obnovitelnou energii: Solární panely potřebují ke svému provozu pouze sluneční světlo a vyrábějí energii, aniž by při tom uvolňovaly škodlivé emise nebo odpadní produkty. Solární panely tak přispívají k čistšímu ovzduší a snižují emise uhlíku, které škodí klimatu.
- Vyrobeno z bohatých materiálů: Materiálů používaných k výrobě solárních panelů není nedostatek. Solární články i skleněný kryt jsou vyrobeny z křemíku, druhého nejběžnějšího prvku na Zemi. Hliník, kov používaný k výrobě kovového rámu, je také velmi hojný.
- Vydrží dlouho: Udržitelný život znamená, že se vyhýbáme používání věcí na jedno použití, tedy věcí, které používáme jen velmi krátkou dobu, než je vyhodíme. Solární panely tato kritéria splňují – mohou vydržet až 30 let, aniž by vyžadovaly údržbu nebo výměnu.
- Recyklační programy se rozrůstají: Většina solárních panelů, které jsou dnes vyřazeny z provozu, je posílána na skládky a mnozí naléhavě požadují více programů recyklace solárních panelů.
- Mnohem lepší než fosilní paliva: Bohužel většina energie, kterou dnes spotřebováváme, pochází z fosilních paliv, což způsobuje znečištění ovzduší a přispívá ke změně klimatu. Čistá a obnovitelná solární energie je mnohem lepší alternativou, a proto se vlády, energetické společnosti i majitelé domů rozhodli přejít na tuto technologii.
Jsou solární panely vhodné pro váš dům?
Nyní víme, jak se solární panely vyrábějí, ale fungují skutečně? Ano! Solární panely jsou určeny k výrobě elektřiny; správně navržený systém může vyrábět dostatek energie, aby výrazně snížil vaše účty za elektřinu. V některých případech to znamená tisíce dolarů úspor ročně.
A nejen to, solární panely jsou vynikajícím zdrojem energie šetrným k životnímu prostředí. Kdo by nechtěl snížit své účty za elektřinu a provozovat svůj dům na čistou energii?
Z čeho jsou vyrobeny solární panely?
Monokrystalické solární panely
Monokrystalické solární panely jsou vyrobeny z jednoho velkého krystalu křemíku. Tento typ panelů je nejúčinnější a jejich výkon je nejvyšší. Jsou však také nejdražší.
Polykrystalické solární panely
Polykrystalické solární panely jsou vyrobeny z více menších krystalů křemíku, které jsou spojené dohromady. Jejich výrobní proces je méně náročný a tak jsou tyto panely obecně levnější než monokrystalické.
Amorfní solární panely
Amorfní solární panely jsou vyrobeny z tenkých vrstev křemíkového materiálu. Jsou pružné a mohou být využity na různých površích. Oproti monokrystalickým a polykrystalickým panelům mají však nižší účinnost.
ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku
Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.
Ahoj, jsem David, odborník na solární panely a fotovoltaiku. Původem jsem z USA, ale již šest let žiji v České republice. Mám rád solární energii a jsem hrdý na to, že mohu přispět k udržitelnější budoucnosti tím, že pomáhám s vývojem a instalací solárních systémů.