K čemu se používají solární panely?

K čemu se používají solární panely?

Solární panely jsou zařízení, která využívají slunečního záření k výrobě elektrické energie. Jsou ideálním způsobem, jak snížit závislost na fosilních palivech a přispět k ochraně životního prostředí.

Solární panely se nejčastěji používají pro výrobu elektřiny v domácnostech a firmách. Jsou instalovány na střechy budov, kde jsou vystaveny přímému slunečnímu světlu. Sluneční záření je absorbováno solárními články v panelech, které jej přeměňují na stejnosměrný proud. Tento proud je pak převáděn na střídavý proud, který je používán pro napájení elektrických spotřebičů a osvětlení.

Solární panely jsou také využívány v solárních elektrárnách, které jsou umístěny většinou na otevřených prostranstvích. Na rozdíl od domácích instalací jsou zde panely propojeny do větších sítí a slouží k výrobě a distribuci elektrické energie do veřejného sítě.

Solární panely mají mnoho výhod, mezi které patří dlouhá životnost, minimální údržba a šetrnost k životnímu prostředí. Jsou ekonomicky efektivní investicí, která přináší úspory na elektřině a může snížit emise skleníkových plynů.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Solární panely jsou určeny k výrobě elektřiny ze sluneční energie. Můžeme je použít pro všechny účely, od napájení jednoho pouličního osvětlení až po zajištění elektřiny pro celé město. Solární panely můžete dokonce použít ve spojení s bateriovým úložištěm, abyste přerušili vazby s veřejnými službami a přešli na off-grid.

Kdekoli potřebujete energii, solární technologie vám ji může poskytnout. Abychom zjistili, jak, projdeme si, jak solární panely fungují, různé způsoby použití solárních panelů a výhody systémů solárních panelů.

Podívejte se, kolik můžete ušetřit, když budete využívat solární energii

Klíčové poznatky

 • Nejběžnějším typem solárních panelů jsou fotovoltaické panely, které využívají křemíkové solární články k přeměně slunečního světla na elektřinu.
 • Solární panely se používají k napájení domácností čistou energií a zároveň snižují účty za elektřinu.
 • Solární panely můžete použít všude tam, kde potřebujete elektřinu, například k napájení obytných vozů nebo k osvětlení zahrady pomocí solárních světelných řetězů.
 • Solární panely se stávají součástí každodenního života s rostoucím počtem instalací pro veřejné služby a domácnosti po celé zemi.

Jak fungují solární panely?

Když se řekne „solární panely“, obvykle se tím myslí krystalické fotovoltaické (FV) panely, které jsou vyrobeny z křemíkových solárních článků. Tyto fotovoltaické články jsou součástí, která vyrábí elektřinu ze slunečních paprsků.

Krystalické křemíkové články mají dvě vrstvy: jednu záporně nabitou a druhou kladně. Když na články dopadá sluneční záření, elektrony se pohybují mezi vrstvami a vytvářejí elektrický proud.

V typickém systému solárních panelů připojených k síti putuje tento elektrický proud z panelů do solárního střídače, kde se přemění na energii, kterou mohou využívat vaše domácí spotřebiče. Elektřinu vyrobenou solárními panely lze také použít k nabíjení baterií, takže energii lze využít později během dne, kdy slunce nesvítí.

Solární panely nejsou jediným způsobem využití solární energie! Solární tepelné systémy například využívají skutečné sluneční teplo a mohou být použity pro solární ohřívače vody ve vaší domácnosti nebo pro veřejné služby v aplikacích koncentrované solární energie. I když nejsou tak populární jako solární panely, můžete se občas setkat se solárními termálními systémy.

K čemu se používají solární panely?

Všichni jsme viděli solární panely na domě, ale ve skutečnosti mohou poskytovat energii mnoha jinými způsoby!

Solární panely mohou:

  • Napájet váš domov
  • Zajistit napájení mimo síť
  • Podpora elektrické sítě a
  • Zajistěte elektřinu na těžko přístupných místech

Napájení vaší domácnosti

Solární panely jsou skvělým způsobem, jak zajistit elektřinu pro váš domov. Před instalací váš instalatér solárních zařízení zjistí. kolik solárních panelů potřebujete k pokrytí spotřeby elektřiny. Panely budou vyrábět elektřinu, která se pak bude posílat do vaší domácnosti a napájet vaše spotřebiče. Protože vaše spotřebiče využívají solární energii vyrobenou na vaší střeše, odebíráte méně elektřiny od dodavatele, což snižuje vaše účty za elektřinu!

Někteří šťastní majitelé domů také žijí ve státech, kde je k dispozici net metering, což znamená, že mohou „prodat zpět“ veškerou elektřinu, kterou jejich solární panely vyrobí a kterou jejich dům nespotřebuje, své energetické společnosti. Tato přebytečná energie se obvykle použije na váš účet za elektřinu jako kredit, který pak pokryje náklady na elektřinu, kterou spotřebováváte ze sítě.

Solární panely můžete použít k napájení své domácnosti a snižte své účty za elektřinu! Co se vám na tom nelíbí?

Opuštění sítě a bydlení mimo síť

Pomocí solárních panelů můžete přerušit vazby s energetickou společností a začít žít mimo síť. Život mimo síť je atraktivní pro mnoho lidí, od těch, kteří touží po energetické nezávislosti, až po zájemce o čistší a ekologičtější život.

Solární panely jsou nezbytnou součástí rovnice, která umožňuje, aby životní styl mimo síť fungoval. Chcete-li se zcela odpojit od veřejných služeb, musíte si v podstatě vytvořit vlastní minisíť. Solární panely jsou obvykle nejjednodušším způsobem, jak toho dosáhnout.

Systémy se solárními panely mimo síť vyžadují velké množství baterií, které dodávají elektřinu v noci, když nesvítí slunce. Mnoho off-grid domů také používá plynové generátory jako zálohu pro případy, kdy nebylo dostatek slunce k uspokojení všech potřeb domácnosti na elektřinu.

I když nechcete, aby byl celý váš dům off-grid, můžete solární panely používat při kempování a cestách do boondockingu. Přenosné solární panely mohou zajistit elektřinu, když potřebujete nabít telefon nebo spustit některé spotřebiče v karavanu.

Podpora sítě

Elektrická síť byla vybudována tak, aby se spoléhala především na fosilní paliva. Jak však stárne a je stále více zatížena, stávají se solární panely pro veřejné služby nezbytným zdrojem energie. Solární projekty v komunálním měřítku vyžadují velkou plochu a obvykle se jedná o obrovské pozemní systémy.

Solární bateriové úložiště se často spojuje s užitkovými solárními zařízeními, protože umožňuje skladovat energii vyrobenou během dne pro použití v noci nebo v případě, že v síti dojde k nárůstu poptávky. Solární panely také pomáhají energetickým společnostem dosáhnout jejich cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie, které jsou rok od roku ambicióznější!

I solární panely instalované na vaší střeše mohou pomoci vaší energetické společnosti, zejména pokud jsou připojeny k domácí baterii.

Poskytování elektřiny v těžko dostupných místech

V každém místě, kde je potřeba světlo, jsou solární panely řešením. Existují například solárně napájená řetězová světla, vánoční osvětlení, a dokonce i bezpečnostní kamery! Stále oblíbenější je také osvětlení měst nebo parkovišť napájené solárními panely.

Skvělé na nich je, že světla nebo bezpečnostní kamery můžete připojit, kamkoli chcete; nemusíte mít po ruce zásuvku. Tato zařízení mají obvykle malou dobíjecí baterii, která udržuje světla v chodu, když je chcete. Skutečný typ napájení „nastav a zapomeň“.

Jaké jsou výhody solárních panelů?

Solární energie má řadu výhod, ale nejoblíbenější je, že šetří peníze za elektřinu. To je ještě větší přínos nyní, když náklady na veřejné služby stále rostou. Solární panely mohou vést k úspoře tisíců dolarů po dobu jejich životnosti!

Nejde však jen o peníze. Solární panely také snižují znečištění a ve spojení s bateriovým úložištěm vás mohou dostat o krok blíže k energetické nezávislosti. Zavedení solárních panelů ve veřejném měřítku snižuje závislost celé země na fosilních palivech, což pomáhá vytvořit stabilnější dodávky energie a snižuje emise uhlíku.

A solární panely jsou samozřejmě pohodlné! Když potřebujete světlo na těžko přístupných místech, jako je světlo v kůlně nebo bezpečnostní kamera, nemusíte se starat o zásuvku, ke které je připojíte. Solární panely eliminují potřebu kabelů a poskytují bezproblémový, čistý vzhled instalace.

Solární průmysl se rozšiřuje

Solární panely se začnou používat pro mnohem více aplikací díky ambiciózním cílům v oblasti čisté energie a rozšíření a investicím do výroby solárních panelů ve Spojených státech.

Prezident Biden si klade ambiciózní cíle, aby Spojené státy přešly na 50% snížení spotřeby fosilních paliv do roku 2050 ve srovnání s rokem 2005. S rostoucím důrazem na rozšiřování obnovitelných zdrojů energie se v tomto odvětví stále zvyšuje potenciál pracovních míst.

Téměř 18,000 lidí pracuje v solárním průmyslu. Vzhledem k tomu, že se solární energie stává pro majitele domů v celé zemi stále atraktivnější volbou, očekává se, že se tento počet bude zvyšovat.

Chcete ve svém životě více solární energie?

Solární panely v dohledné době nikam nezmizí. Solární systémy budou i nadále poskytovat dostatek elektrické energie pro energetické potřeby domácností a komunit.

Celá země postupuje vpřed, aby snížila naši společnou uhlíkovou stopu snižováním emisí skleníkových plynů a rozšiřováním solárních polí od státu ke státu.

solarni panely

K čemu se používají solární panely?

Energetická využití solárních panelů

Solární panely se využívají k přeměně slunečního záření na elektrickou energii. Tato energie může být využita k napájení elektrických zařízení, jako jsou elektrické spotřebiče, osvětlení, čerpadla, či dokonce k dobíjení elektrických vozidel.

Teplárenská využití solárních panelů

Solární panely se také používají k ohřevu vody nebo vzduchu. Při této aplikaci slouží solární panely k zachycení slunečního záření a jeho přeměnu na teplo. Toto teplo je následně využito k ohřevu vody ve vodovodním systému, k vytápění domu nebo k ohřevu bazénu.

Off-grid aplikace solárních panelů

Solární panely jsou také využívány na místech, kde není k dispozici přístup k elektrické síti. V takových případech slouží solární panely k zajištění nezávislého energetického zdroje. Tyto off-grid systémy mohou být využívány například v chatách, karavanech, lodích, výzkumných stanovištích nebo solárních satelitech.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *