Mohou tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu dodávat teplou vodu?

Mohou tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu dodávat teplou vodu?

Zdrojové tepelné čerpadlo mohou získávat teplo ze vzduchu a dodávat teplou vodu pro domácnost či průmyslové využití.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu mohou být skvělou investicí pro jednotlivce, kteří chtějí snížit své náklady na vytápění a chlazení a zároveň přispět ke snížení dopadu na životní prostředí.

Ačkoli se tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu obvykle používají pro účely vytápění a chlazení, při správném nastavení je lze použít také k přípravě teplé vody.

Mnoho systémů tepelných čerpadel se zdrojem tepla ze vzduchu může kromě ústředního vytápění zajišťovat i přípravu teplé vody pro domácnost, ale protože tepelné čerpadlo se zdrojem tepla ze vzduchu nemůže poskytovat teplou vodu na vyžádání jako tradiční kotle, je pro její skladování zapotřebí zásobník teplé vody.

Naše tepelné čerpadlo vzduch-voda zajišťuje teplo jak pro ústřední vytápění, tak pro přípravu teplé vody, a náš zásobník teplé vody, který slouží k jejímu uchovávání, je umístěn ve skříni v technické místnosti.

Níže podrobněji vysvětlíme na příkladu našeho vlastního systému, jak lze k zásobování teplou vodou pro domácnost využít tepelná čerpadla využívající vzduch.

Lze tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu použít pro ohřev teplé vody?

Při správném nastavení lze tepelné čerpadlo se zdrojem tepla ze vzduchu použít k přípravě teplé vody pro domácnost. Protože však tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu odebírají a dodávají teplo po delší dobu, nelze teplou vodu dodávat na požádání, a proto je obvykle nutné použít zásobník teplé vody.

My máme tepelné čerpadlo vzduch-voda umístěné na boku našeho domu, které odebírá teplo z venkovního vzduchu.

Odtud se teplo odebrané zvenčí využívá k vytápění našeho domova pomocí podlahového vytápění a radiátorů jako součást ústředního vytápění. Další informace naleznete v našich článcích o použití vzduchových tepelných čerpadel s podlahovým vytápěním a s radiátory.

Je to také místo, kde se teplo využívá k k přípravě teplé vody pro domácnost. pro naši domácnost tím, že ohřev vody v zásobníku teplé vody..

Díky tomuto zásobníku teplé vody máme vždy k dispozici teplou vodu pro naše kohoutky, sprchy apod.

Bez tohoto zásobníku teplé vody bychom však nemohli používat vzduchové tepelné čerpadlo pro ohřev teplé vody, protože voda by nebyla dostatečně teplá.

Tepelná čerpadla odebírají teplo po delší dobu čas a nelze je tedy použít pro přípravu teplé vody na vyžádání, na rozdíl od tradičních kotlů/topných těles. A proto je obvykle zapotřebí zásobník teplé vody, aby bylo možné použít vzduchové tepelné čerpadlo k přípravě teplé vody..

Zásobník teplé vody vám zajistí, že budete mít k dispozici teplou vodu, kdykoli ji budete potřebovat.

Více informací naleznete v našem článku o použití tepelného čerpadla se zdrojem tepla a zásobníkem teplé vody.

Zásobníky teplé vody instalované spolu se vzduchovými tepelnými čerpadly jsou však obvykle ohřívače vody a používat jeden nebo více elektrické ponorné ohřívače v případě potřeby zvýšit teplotu vody na požadovanou teplotu teplé vody pro domácnost.

Co jsou tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu?

Vzduchová tepelná čerpadla jsou zařízení, která využívají venkovní vzduch k vytápění nebo chlazení vašeho domu. Fungují na principu přenosu tepla z jednoho místa na druhé a při správném nastavení je lze použít i pro ohřev užitkové vody.

Vzduchová tepelná čerpadla jsou vynikající volbou pro domy, které jsou již dobře izolované, protože vám mohou pomoci ušetřit peníze za měsíční účty za energie.

Lze je používat v teplém i chladném podnebí, pokud to venkovní teplota umožňuje.

Podívejte se na toto video, kde najdete další informace o vzduchových tepelných čerpadlech:

Typy vzduchových tepelných čerpadel

Vzduchová tepelná čerpadla lze rozdělit na dva hlavní typy:

 • Vzduch-vzduch tepelná čerpadla
 • Vzduch na vodu tepelná čerpadla

Podívejme se na tato čerpadla trochu podrobněji:

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch fungují tak, že nasávají teplo zvenčí vašeho domu pro účely vytápění.

Tato čerpadla se používají především pro ohřívání vzduchu uvnitř. Proto budete potřebovat řadu ventilátorových jednotek (dmychadel), které budou tento teplý vzduch rozvádět po celém domě..

Bohužel, tepelná čerpadla vzduch-vzduch nelze použít k ohřevu vody. a tak je třeba zvážit jiný způsob zajištění teplé vody pro domácnost..

Tepelná čerpadla vzduch-voda

Tepelná čerpadla vzduch-voda (jako je to naše) se používají k přenosu tepla z venkovního vzduchu do vody pro účely ústředního vytápění (radiátory, podlahové vytápění atd.).

Tepelná čerpadla vzduch-voda mohou být také pro přípravu teplé vody pro domácnost při použití se zásobníkem teplé vody/ohřívačem vody, jako je naše tepelné čerpadlo vzduch-voda.

Výhody tepelných čerpadel vzduch-voda

Použití tepelných čerpadel se zdrojem tepla ze vzduchu má mnoho výhod, mezi které patří:

 • Výrazné úspory energie. Vzduchová tepelná čerpadla mohou být mnohem účinnější než tradiční topné systémy. Např, lze ročně ušetřit přibližně 3000 kWh při použití vzduchového tepelného čerpadla ve srovnání s elektrickými topnými tělesy nebo opět olejovými systémy.
 • Šetrnost k životnímu prostředí. Vzhledem k tomu, že tyto spotřebiče nejsou závislé na fosilních palivech pro vytápění a chlazení vašeho domova, jsou mnohem šetrnější k životnímu prostředí. Také neprodukují škodlivé emise jako tradiční topné systémy.
 • Tichý provoz. Vzduchová tepelná čerpadla jsou obvykle velmi tichá zařízení. Jejich chod téměř neuslyšíte a velkou část hluku vytváří jednotka umístěná venku. To je v ostrém kontrastu s pecemi a kotli, které mohou být velmi hlučné. Viz náš článek o hlučnosti vzduchových tepelných čerpadel.
 • Zvýšení hodnoty nemovitosti. Vzduchová tepelná čerpadla vám zajistí významnou návratnost investice, až se rozhodnete svůj dům prodat. Je to proto, že výrazně snižují vaše účty za energie a zároveň poskytují ekologické nastavení vaší nemovitosti.
 • Nízké nároky na údržbu. Při správné údržbě vyžadují tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu jen velmi malou pozornost. To je rozdíl od tradičních topných systémů, které mohou vyžadovat časté seřizování a opravy. Viz náš článek o požadavcích na údržbu tepelných čerpadel se zdrojem tepla vzduch.
 • Mohou sloužit jako klimatizační jednotky. Tepelná čerpadla se zdrojem vzduchu jsou účinná nejen při vytápění, ale také při chlazení. V létě tak mohou fungovat jako samostatná klimatizační jednotka.
 • Pobídka na obnovitelné zdroje tepla. Instalací tepelného čerpadla se vzduchovým zdrojem můžete získat nárok na dotace z vládních pobídek na obnovitelné zdroje tepla.
 • Výměna tradičního topného systému. Tepelná čerpadla se zdrojem tepla jsou skvělou volbou, pokud chcete nahradit zastaralou pec nebo kotel. Instalace může být poměrně jednoduchá, takže nové čerpadlo můžete mít v provozu během chvilky.
 • Dlouhá životnost. Životnost tepelných čerpadel se zdrojem vzduchu se obvykle pohybuje kolem 15 let. To je delší životnost než u tradičních topných systémů, jejichž životnost se obvykle pohybuje kolem deseti let.
 • Nevyžadují zásobníky paliva. Vzduchová tepelná čerpadla nejsou při výrobě tepla závislá na zásobnících paliva. Je to proto, že jako primární zdroj tepla využívají venkovní vzduch, nikoli propan nebo olej.

Nevýhody vzduchových tepelných čerpadel

Navzdory mnoha výhodám, které tepelná čerpadla využívající vzduch poskytují, mají i několik nevýhod.

Jejich hlavní nevýhodou je např. zvýšené náklady na instalaci. I když se náklady budou lišit v závislosti na místním trhu a aktuálních cenách, v závislosti na situaci byste měli počítat s tím, že za instalaci tepelného čerpadla se vzduchovým zdrojem ve vašem domě zaplatíte přibližně 4 000 USD nebo více.

Vzhledem k tomu, že tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu získávají a odevzdávají teplo pomaleji ve srovnání s tradičními topnými systémy, a proto může být nutné nainstalovat více radiátorů nebo větší rozměry radiátorů..

Dům využívající vzduchové tepelné čerpadlo proto musí být dostatečně izolovaný abyste je co nejlépe využili, jinak se teplo může příliš rychle ztrácet.

Vzduchová tepelná čerpadla také obvykle vyžadují nový potrubní systém a modernizovaný ohřívač vody.

Všechny výhody a nevýhody tepelných čerpadel se zdrojem vzduchu naleznete zde.

Mohou tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu zajišťovat ohřev vody?

Vzduchová tepelná čerpadla se používají především k vytápění a chlazení, ale při správném nastavení je lze použít i k ohřevu teplé vody v domácnosti.

Vzhledem k tomu, že tepelná čerpadla se zdrojem vzduchu získávají a vydávají teplo pomaleji v čase ve srovnání s tradičními plynovými nebo olejovými zařízeními, je obvykle nutné spárovat zásobník teplé vody s jednotkou tepelného čerpadla, aby byla teplá voda k dispozici vždy na požádání a při správné teplotě.

Nejrychlejší cenová nabídka bez závazků

 

Mohou tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu dodávat teplou vodu?

Zdrojové tepelné čerpadlo

Ano, tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu jsou schopna dodávat teplou vodu. Tepelná čerpadla využívají energii z okolního vzduchu a pomocí kompresoru a výparníku dokáží zvýšit teplotu vody pro různé účely, například pro vytápění domu nebo ohřev vody v bazénu.

 

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Podívejte se, jak funguje tepelné čerpadlo.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – tepelná čerpadla

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *