Kovové střešní krytiny: Nejlepší volba pro solární panely

Kovové střešní krytiny: Nejlepší volba pro solární panely

Kovové střešní krytiny jsou skvělou volbou pro instalaci solárních panelů na střechu. Díky své odolnosti a trvanlivosti dokáží podporovat solární panely po mnoho let, což z nich činí nejlepší volbu pro ty, kteří chtějí využít solární energii k pohonu svého domu nebo podnikání. Navíc jsou kovové střešní krytiny šetrné k životnímu prostředí a mohou být recyklovány na konci své životnosti.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Využívat výhod solární energie nebylo nikdy jednodušší. Díky neustálým technologickým inovacím jsou solární panely cenově dostupnější než kdykoli předtím a mnoho majitelů domů využívá možnosti pronájmu, což je zbavuje finanční odpovědnosti za panely a jejich údržbu a zároveň snižuje výdaje domácnosti za energie.

Podle studie společnosti GTM Research a Asociace solárního energetického průmyslu (Solar Energy Industries Association) bylo třetí čtvrtletí roku 2013 zatím největším čtvrtletím v historii instalací solárních nebo fotovoltaických panelů. Majitelé domů oceňují, že:

  • Ve všech státech s výjimkou několika málo států platí energetické společnosti majitelům domů za nadbytečnou výrobu energie formou kreditu na budoucí účty za energii.
  • Solární energie je klíčovým prvkem v udržitelných domech nebo stavbách, které se snaží splnit standardy čisté nuly nebo pasivního domu.
  • Podle časopisu Appraisal Journal každý 1 dolar ušetřený díky solárnímu systému zvyšuje hodnotu domu o 20 dolarů.

To vše jsou významné výhody fotovoltaických systémů, ale spotřebitelé musí zvážit ještě jeden faktor. Účinnost a hospodárnost střešního solárního elektrického systému je zcela závislá na kvalitě a životnosti střešního systému, na kterém je instalován.

Na kvalitě střechy při instalaci solárních panelů záleží

Stavět solární instalaci na střeše, která je již za zenitem, je jako stavět dům na popraskaných nebo rozpadajících se základech. Je jen otázkou času, kdy bude narušena konstrukce domu a celý základ-konstrukční celek bude vyžadovat vážné opravy a/nebo výměnu. To je důvod, proč ocelové a možnosti plechových střešních krytin mají největší smysl, pokud plánujete přechod energetického systému domu na fotovoltaické pole.

Stojany používané k uchycení solárních panelů jsou neuvěřitelně odolné, navržené tak, aby zvládly silný vítr i extrémní dešťové a sněhové podmínky. Dává tedy smysl instalovat je na střechu, která je navržena do stejných podmínek a která má podobnou životnost a záruku. Většina domů v USA je však postavena z asfaltových a kompozitních šindelů.

Ty bohužel nejsou nejlepším základem pro solární systém, zejména pokud se jedná o dodatečnou montáž na střechu starou více než sedm let. U střech starších než tato doba hrozí, že selžou mnohem dříve, než selžou stojany solárních panelů. To může znamenat vysoký účet, pokud se spojí kompletní renovace nebo výměna střechy spolu s náklady na práci spojenou s demontáží a opětovnou instalací solárních stojanů.

Kovové střechy jsou pro fotovoltaické systémy nejlepší

Zde jsou některé z důvodů, proč jsou kovové střechy považovány za nejlepší médium pro fotovoltaické systémy.

Lépe odpovídají záruce. Průměrná životnost solárních panelů je obvykle asi 20 až 25 let. Asfaltové šindele s dlouhou životností mohou mít záruku až kolem 20 let, ale tato záruka je zatížena mezerami a obvykle vylučuje věci, jako je silný vítr, hurikán nebo jiné extrémní projevy matky přírody. Také obvykle nepokrývá náklady na práci spojené s opravami nebo výměnami. Navíc jakékoli větší opravy nebo výměny šindelů mohou potenciálně vyžadovat demontáž a novou instalaci solárního pole.

Na druhou stranu kovové střechy jsou speciálně navrženy a předem vyrobeny tak, aby vyhovovaly potřebám klimatu a umístění vaší budovy, a záruka na ně je obvykle až 40 let. To znamená, že vaše střecha přežije životnost solárních panelů, čímž odpadají náklady na demontáž a opětovnou instalaci solárních stojanů a panelů, dokud není třeba vyměnit samotné panely.

Stojany se snadno instalují na plechovou střechu se stojatou drážkou. Většině majitelů domů se líbí vzhled kovové střechy se stojatou drážkou, nazývané také kovová střecha se skrytými spojovacími prvky, protože spojovací prvky jsou ukryty pod střešními panely. Tento typ střešního systému velmi dobře funguje se solárními stojany, které nabízejí možnost upevnění přímo na stojaté švy. Skryté kovové střechy se zámky stojanů, které se připevňují ke spojům, zabraňují potřebě jakýchkoli prostupů, které přispívají k únikům vody nebo předčasnému opotřebení v průběhu času.

Kovové střešní krytiny se také přizpůsobují laminátovým krytinám. Lamináty jsou další možností solárních panelů, kdy jsou tenkovrstvé solární panely přilepeny k povrchu střechy lepicí podložkou. Nevyrábějí sice tolik elektřiny jako krystalické panely, ale i tak produkují dostatek energie, aby výrazně kompenzovaly spotřebu elektřiny ve slunečném podnebí a v domech s dostatečnou jihozápadní expozicí. Některé z těchto systémů mohou namísto lepidla implementovat lehčí nosný systém, který lze připevnit i přímo na kovovou střechu.

Další výhody kovových střech

Kromě pohodlné a dlouhotrvající instalace solárních panelů nabízejí kovové střechy další výhody majitelům domů, kteří si uvědomují ekologické aspekty a plánují si postavit udržitelnější dům.

Další úspory energie. Podle webu energy.gov tvoří vytápění a chlazení více než 50 % nákladů na energii v domácnosti. Chladná kovová střecha však může snížit náklady na chlazení až o 40 %. Chladné střechy používají reflexní povlak, který posílá UV záření zpět do atmosféry. Tato reflexní vlastnost v kombinaci s přirozenou emisní povahou kovové střechy znamená, že domácnosti mají prospěch ze snížených solárních zisků a znatelných úspor energie, zejména v kombinaci se solárním systémem.

Odolnost vůči extrémním povětrnostním podmínkám. Kovové střechy mohou být navrženy tak, aby odolaly větru o síle hurikánu a velkému zatížení sněhem a ledem. Díky specializovaným ochranným nátěrům, jako je GALVALUME, jsou prakticky odolné vůči vodě, UV záření, živlům a toxinům z prostředí specifickým pro danou lokalitu. Tato odolnost je důvodem, proč výrobci kovových střech bez obav nabízejí záruku až 40 let.

Pozitivní dopad na životní cyklus. Ocelové a kovové stavební výrobky patří mezi nejudržitelnější materiály na trhu. Nejenže jsou vyrobeny z vysokého podílu materiálů před a po spotřebě, ale po skončení své životnosti jsou také 100% recyklovatelné. V kombinaci se skutečností, že dobře udržovaná kovová střecha může vydržet 50 až 70 let nebo déle, můžete mít dobrý pocit z toho, že vámi instalovaná kovová střecha přispívá k pozitivnímu životnímu cyklu materiálů.

Než se naplno pustíte do instalace solární energie, ujistěte se, že střecha domu je toho hodna. Pokud stavíte nový dům, zvažte instalaci kovové střechy již od počátku. Pokud je vaše tradiční střešní krytina starší než 10 let, pravděpodobně se vyplatí nainstalovat kovovou střechu nad stávající střešní krytinu – nebo starý střešní systém zcela vyměnit -, abyste zajistili solárnímu energetickému systému trvalý základ.

 

solarni panely

 

Kovové střešní krytiny

Nejlepší volba pro solární panely

Zde naleznete odpovědi na časté dotazy týkající se kovových střešních krytin a jejich vhodnosti pro instalaci solárních panelů.

 

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *