| |

6 vyvrácených mýtů o solární energii

6 vyvrácených mýtů o solární energii

Solární energie je jedním z nejčistších a nejtrvalejších zdrojů energie dostupných na Zemi. Bohužel, existuje mnoho mýtů a dezinformací, které brání lidem v plnému pochopení jejích výhod. Zde je přehled šesti vyvrácených mýtů o solární energii:

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Z hlediska výroby elektřiny jsou solární panely všeobecně považovány za jednu z největších inovací lidstva. Za posledních 50 let se totiž výroba solárních fotovoltaických panelů dramaticky zvýšila.

 

1. Instalace solárních panelů v roce 2023 není nákladově efektivní: FALSE

Toto je zdaleka nejčastější mýtus o solárních panelech, se kterým se setkáváme. Instalace solárních panelů nemusí být levné ale s trochou času a trpělivosti se vám tato investice vrátí. Vzhledem k tomu, že náklady na tradiční zdroje energie stále rostou, cena solární technologie ve skutečnosti klesá. Ve skutečnosti se náklady na systémy v posledních několika letech dramaticky snížily.

Více informací o nákladech, úsporách a výhodách solárních panelů najdete v našem praktickém průvodci.

2. Solární panely budou na mé střeše vypadat ošklivě: Nepravda

V tomto případě nakonec záleží na osobním vkusu. Někdo může tvrdit, že solární panely vypadají nevzhledně, jiný bude obdivovat jejich estetickou krásu. Je spravedlivé říci, že solární panely vypadají „lépe“, pokud jsou připevněny v jedné rovině se střechou, a podobají se tak spíše střešním oknům. Pokud se vám nelíbí, jak solární panely vypadají, pak je tu možnost nenápadnějších solárních tašek, které jsou však dražší.

Když pomineme estetiku, solární panely by mohly váš dům zatraktivnit pro potenciální kupce, pokud se rozhodnete ho prodat.

3. Nebudou fungovat, pokud žijete v oblačném a chladném podnebí: Nepravda

Je samozřejmé, že solární panely budou nejlépe fungovat ve slunečném podnebí, ale mohou vyrábět energii i v zamračených dnech. Mýtus, že solární panely nebudou ve Velké Británii fungovat, tedy jednoduše není pravdivý, protože výrobu energie z fotovoltaických panelů zajišťuje sluneční záření, nikoli teplota a teplo.

Německo, země, která rozhodně není proslulá horkým slunečným počasím, je evropským lídrem v oblasti solární energie (kdysi světovým), takže ačkoli solární panely nashromáždí více energie ve slunečném podnebí, mohou fungovat i na místě, jako je Aljaška.

Kromě toho je rozšířeným omylem, že solární energii nelze využít k napájení domácnosti v noci. Solární panely sice nebudou vyrábět žádnou novou energii, ale díky solárním bateriím lze energii vyrobenou během dne uložit pro použití po západu slunce, což znamená, že můžete solární panely využívat naplno po celý den i noc.

4. Solární panely se špatně udržují: Nepravda

Protože solární panely nemají žádné pohyblivé části, jejich údržba se během životnosti pohybuje od malé až po žádnou. V podstatě je stačí udržovat v čistotě od prachu, abyste dosáhli maximální účinnosti. Pokud tedy žijete v deštivém podnebí, budou se prakticky udržovat v čistotě samy. Střídač je nejchoulostivější součástí solárního systému připojeného k síti a jeho životnost se pohybuje kolem 10 let a stojí zhruba 10 % celkových nákladů na váš energetický systém.

5. Účinnost solárních panelů je příliš nízká: Nepravda

Celkově vzato, úroveň účinnosti solárních panelů možná není tak vysoká, jak by si průmysl přál, ale každým rokem se jejich účinnost zvyšuje. S vývojem nových typů solárních panelů se bude jejich účinnost nadále zvyšovat. To však neznamená, že již nyní nejsou účinné. Navzdory zdánlivě nízké účinnosti, často 10-20 %, může fotovoltaický systém na vaší střeše napájet váš dům a snížit vaši závislost na dodavateli energie, což pomůže snížit vaše účty za energie.

6. Solární panely vydrží jen 10 let: Nepravda

Známá a uznávaná životnost solárních panelů se pohybuje kolem 20-25 let, přičemž některé panely vydrží i déle. Ve skutečnosti existují solární zařízení ze 70. let, která stále vyrábějí levnou a čistou elektřinu. Ačkoli je nyní systém Feed-in Tariff pro nové žádosti uzavřen, dvacetiletá záruka na platby v rámci tohoto systému byla zavedena z určitého důvodu; odráží očekávanou životnost solárních fotovoltaických panelů používaných v domácnostech.

Mýty o solární energii vyvráceny

Pokud jste se obávali některých mýtů, které jsme nyní vyvrátili, podívejte se, kolik byste mohli ušetřit a případně vydělat díky instalaci solárních panelů na střechu pomocí naší fotovoltaické kalkulačky.

 

solarni panely

Solární kalkulačka
6 vyvrácených mýtů o solární energii

1. Solární panely jsou příliš drahé

Mnoho lidí si myslí, že instalace solárních panelů je finančně neudržitelná, ale realita je jiná. Díky pokroku v technologii jsou ceny solárních panelů v posledních letech výrazně klesly, což znamená, že jsou dnes dostupné pro většinu lidí.

2. Solární panely nefungují v oblačném počasí

I když sluneční záření je samozřejmě nejsilnější za jasného slunečního svitu, solární panely stále generují elektřinu i při zataženém obloze. Moderní panelové technologie jsou efektivní i za nižšího slunečního záření, takže i oblačný den může vytvořit dostatečné množství energie pro domácnost.

3. Solární panely jsou nebezpečné

Tato myšlenka je zcela chybná. Solární panely jsou navrženy a vyrobeny s ohledem na bezpečnost a splňují všechny přísné normy. Bezpečnostní opatření jsou integrována při instalaci, aby se minimalizovalo riziko jakékoli nehody.

4. Solární energie je neefektivní

Solární technologie se v posledních letech výrazně zdokonalila. Moderní solární panely mají vysokou účinnost přeměny slunečního záření na elektřinu a mohou být velmi efektivní, pokud jsou správně navrženy a instalovány.

5. Solární panely nejsou vhodné pro všechny střechy

I když ne všechny střechy jsou ideální pro instalaci solárních panelů, existuje mnoho možností přizpůsobení pro různé typy střech. Solární systémy mohou být nainstalovány na střechy s různým sklonem a orientací, takže je nejlepší konzultovat instalatéra, který posoudí možnosti.

6. Solární energie vyžaduje přílišnou údržbu

Solární panely jsou obecně nízkou údržbou a vyžadují pouze pravidelnou kontrolu a čištění od prachu nebo špíny. S moderními technologiemi je údržba snadná a dostupná.

 

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *