10 mylných představ o vlivu počasí na komerční solární panely

10 mylných představ o vlivu počasí na komerční solární panely

Existuje mnoho mylných představ o tom, jaký vliv má počasí na komerční solární panely. Zde je 10 nejčastějších omylů, které je dobré vyvrátit.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Téměř všechny oblasti v Indii jsou náchylné k extrémním povětrnostním podmínkám. Od mrazivého podnebí na severu Indie až po spalující horka na jihu se stále více majitelů domácností a podniků zajímá o instalaci komerčních solárních panelů, ale zajímají se o účinky, které mohou mít extrémní povětrnostní podmínky na jejich solární zařízení.

Abychom vyjasnili rozšířené dezinformace, je důležité probrat mýty v souvislosti se solárními panely a extrémním počasím.

Zde je 10 nejčastějších mylných představ, které lidé mají o vlivu počasí na komerční solární panely, spolu se skutečnými pravdami.

Mylná představa č. 1: Dešťové srážky poškozují solární panely

To je zdaleka největší obava, kterou mají potenciální klienti, kteří si chtějí nechat nainstalovat solární panely na své bydlení.

Většina moderních solárních panelů je extrémně odolná a dopadající proud dešťových kapek je fyzicky nepoškodí, protože snesou značné mechanické namáhání.

Pravdou také je, že déšť ve skutečnosti pomáhá panelům vyrábět více solární energie, protože odklízí prach a nečistoty, které by mohly bránit slunečnímu světlu v přístupu na povrch panelu.

Mylný názor č. 2: Solární panely nefungují dobře v chladném podnebí

Neexistuje žádný přímý vztah mezi solární energií generovanou komerčními panely a extrémními povětrnostními podmínkami, jaké panují v chladném podnebí pod bodem mrazu.

Je to proto, že solární panely získávají energii ze světla, a ne z tepla slunečních paprsků.

Podobně jako v případě dešťových srážek pomáhá chlad solárním panelům k lepšímu výkonu, protože zabraňuje jejich přehřátí a poškození obvodů.

Sečteno a podtrženo: Pokud vaše panely dostávají sluneční světlo, ani mráz je nemůže vyrušit z výroby solární energie.

Mylný názor č. 3: Solární panely jsou za zamračených dnů neproduktivní

Dnešní komerční solární panely jsou produktivnější než kdykoli předtím a zamračené dny jim nebrání v napájení vašich spotřebičů pomocí solární energie.

Solární panely pracují tak dlouho, dokud na ně dopadá sluneční světlo.

I když tedy mraky částečně blokují sluneční paprsky, mohou instalované panely úspěšně vyrábět solární energii díky omezenému množství slunečního světla, které dostávají.

Mylný názor č. 4: Instalace solárních panelů jsou na sněhu neúčinné

Tento názor je naprosto nesprávný. Sníh nezpůsobuje fyzické poškození solárních panelů – může pouze blokovat přístup slunečního světla na jejich povrch.

Při správné instalaci podle klimatického pásma, tedy pokud jsou vaše solární panely umístěny šikmo nebo šikmo, sníh z jejich povrchu určitě sklouzne a jejich fungování není narušeno.

Kromě toho jsou dnešní solární panely navrženy tak, aby efektivně fungovaly i v extrémních povětrnostních podmínkách a výkyvy teplot týkající se jak spalujícího horka, tak sněhových mrazů je nevyřazují z provozu.

Mylná představa č. 5: Solární panely fungují špatně za větrného počasí

Nepravda. Na trvanlivě instalovanou sestavu solárních panelů nemá silný vítr nebo bouřlivé počasí o nic větší vliv než na jakoukoli jinou část vašeho obydlí nebo objektu.

Jsou vysoce odolné proti poškození v důsledku bouřlivých podmínek a snesou značný vnější tlak.

Mylný názor č. 6: Solární panely praskají a lámou se při krupobití

Každý solární panel vyrobený renomovanou značkou je povinen projít přísným testováním na extrémní povětrnostní podmínky.

Teprve poté, co solární panely splní požadavky na odolnost, kvalitu a bezpečnost, je povoleno je instalovat do budovy nebo obydlí.

Testované solární panely jsou mimořádně odolné vůči velikostem a typům krup, které na ně mohou dopadat, a dokáží jejich nárazům robustně čelit.

Mylný názor č. 7: Solární panely se na podzim chovají špatně

Spolehlivé, stabilní a odolné solární panely vyrobené na základě dobře prozkoumaných konstrukcí neovlivňují ani podmínky, ani listí, které padá kolem v podzimním období.

Mylný názor č. 8: Solární panely nesnášejí výkyvy počasí

Jedním z testů, kterým jsou komerční solární panely podrobovány, je test tepelného cyklování, při kterém jsou vystaveny tepelnému stresu náhlým výkyvům teploty z -40 °C na 90 °C, a to přibližně 150 až 250krát.

Aby solární panely tímto testem prošly, musí tyto výkyvy vydržet a nevykazovat žádné propojení nebo prasknutí článků.

Většina dnes dostupných komerčních solárních panelů tedy snadno odolává extrémním teplotním výkyvům a produktivně vyrábí solární energii.

Mylný názor č. 9: Znečištění zhoršuje funkci solárních panelů.

Znečištění životního prostředí, které může, ale nemusí být způsobeno extrémními povětrnostními podmínkami, nemá na solární panely žádný vliv.

Znečišťující látky, které se mohou usadit na povrchu panelu, se samy vyčistí díky přírodním jevům, jako je vítr nebo déšť.

Mylný názor č. 10: Čím vyšší teplota, tím lépe pro solární panely.

Jak již bylo zmíněno, solární panely vyrábějí sluneční energii prostřednictvím světla, nikoliv tepla vyzařovaného slunečními paprsky.

Vyšší teplota se nerovná vyššímu energetickému výkonu, protože by se panely mohly přehřát. To by mohlo mít negativní dopad na vnitřní fungování, propojovací skříňku nebo pájecí spoje sestavy solárních panelů.

Většina komerčních solárních panelů je však velmi tolerantní k parným teplotám a obvykle se nepřehřívá.

 

solarni panely

10 mylných představ o vlivu počasí na komerční solární panely

1. Slunečné počasí je jediným faktorem ovlivňujícím výkon solárních panelů

Tento mýtus je nepravdivý, protože i za oblačného počasí mohou solární panely produkovat energii, i když v nižších hodnotách. Navíc při teplém počasí může dojít k přehřívání panelů, což může snížit jejich výkon.

2. Déšť a sníh zcela vyřadí solární panely z provozu

I když déšť a sníh mohou dočasně ovlivnit výkon solárních panelů, neznamená to, že budou nepoužitelné. Moderní technologie umožňují i produkci energie za deštivého počasí a sněhové pokrývky na panelech se díky slunečnímu záření mohou rychle rozpustit.

3. Studené počasí zvyšuje výkon solárních panelů

Opak je pravdou, protože nízké teploty mohou snížit účinnost solárních panelů. Naopak, při vyšších teplotách může dojít ke zvýšení výkonu, i když nadměrné teplo může panelům také škodit.

 

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *