Fungují solární panely i při zatažené obloze nebo za deště?

Fungují solární panely i při zatažené obloze nebo za deště?

Ano, solární panely i při zatažené obloze dokážou produkovat energii z slunečního záření, a to i za deště, i když v menší míře. Technologie solárních panelů umožňuje využití solární energie i za různých povětrnostních podmínek.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Váš systém solárních panelů může vyrábět čistou energii i v některých zamračených dnech, i když méně efektivně než za slunečných dnů.

Domácí systémy solárních panelů mohou být skvělým doplňkem vaší domácnosti nebo firmy. Majitelé domů mohou využít střešní solární panely k přeměně volného slunečního světla na elektřinu. Vzhledem k tomu, že se instalace solárních panelů stává stále populárnější, má mnoho majitelů domů otázky týkající se jejich solárních systémů.

Vlastní systém solárních panelů může napájet váš domov a snížit vaše účty za energie. Solární systémy mohou skvěle fungovat během slunečných dnů, ale mohou vyrábět čistou elektřinu i v zamračených nebo deštivých dnech.I v zamračených dnech je sluneční světlo filtrováno skrze mraky. Vaše solární panely mohou toto světlo využít a vyrábět čistou elektřinu. V zamračených dnech se však bude vyrábět méně energie. Déšť může být pro solární panely také prospěšný, protože je může mírně očistit.

Solární energie se stala čistou a udržitelnou alternativou k tradičním fosilním palivům.

Technologie se od doby, kdy byly poprvé instalovány na Bílý dům v roce 1979. Domácí solární systémy jsou účinnější než kdy dříve a mohou fungovat i během zamračených a deštivých dnů.

Jak mohou solární panely napájet vaši domácnost?

Než se dostaneme k delší odpovědi, je užitečné pochopit, jak solární panely vyrábějí čistou energii. Solární panely jsou vyrobeny ze solárních článků, které fungují díky Fotovoltaického jevu když sluneční záření dopadá na panely. Slunce produkuje záření, nejčastěji viditelné světlo, které lze využít na energii.

Solární články jsou obvykle vyrobeny z křemíku – nebo jiného polovodiče – který dokáže ze slunečního světla generovat elektrický náboj. Když sluneční záření – ve formě světla – dopadá na Zemi, fotony světla vyrážejí elektrony z atomů, uvádějí je do pohybu a vytvářejí elektrický proud.

Solární panely nepotřebují ke své činnosti teplo ze Slunce, potřebují pouze světlo. Díky tomu jsou schopny vyrábět elektřinu i v zimě. Solární panely sice nejlépe fungují při přímém slunečním světle, ale elektřinu mohou vyrábět i při zatažené obloze.

Fungují solární panely i při zatažené obloze?

Solární panely mohou vyrábět elektřinu i v zamračených dnech, i když jejich účinnost je ve srovnání se slunečnými dny nižší. Solární panely pracují tak, že přeměňují přímé nebo nepřímé sluneční světlo na elektřinu, ale nejúčinnější jsou při přímém slunečním světle. I při zataženém počasí může část slunečního světla proniknout mraky a dostat se k panelům. Solární panely obvykle vyrábějí 10-25% jejich normálního výkonu při zataženém počasí.

A akumulátorová baterie může ukládat přebytečnou elektřinu vyrobenou ze slunečního záření během slunečných dnů, kterou lze využít v zamračených dnech k dorovnání rozdílu. Většina solárních domů je stále připojena k síti, což znamená, že v občasných zamračených dnech – váš dům bude mít stále energii.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Na většině území Česka slunečné dny výrazně převažují nad plně zataženými dny, což znamená, že se vám investice do solárního systému stále vyplatí. 

Částečně oblačné dny

Ne všechny oblačné dny jsou stejné. Tloušťka oblačnosti může rozhodovat o tom, jak efektivní mohou být solární panely při výrobě elektřiny. Částečně zatažené dny – nebo dny, kdy mraky zakrývají 37.5% – 62.5% oblohy – filtrují méně slunečního světla než plně zatažené dny.

Částečně zatažené dny jsou pro výrobu energie vhodnější než plně zatažené dny, protože mraky odrážejí nebo brání menšímu množství světla. To znamená, že k solárním panelům dopadá více slunečního světla, které lze přeměnit na čistou energii.

Zajímavé je, že někdy mohou být částečně zatažené dny pro výrobu solární energie lepší díky „čočkování mraků“ nebo „efekt okraje mraku“. Vysoké mraky mohou působit jako čočka, která zaostřuje více slunečního světla v určitém směru. Vzpomeňte si, když je částečně zataženo a vy vidíte, jak sluneční světlo proniká nad mraky. Pokud toto světlo dopadá na vaše solární panely, můžete zachytit více čisté energie.

Zatažené dny

Plně zatažené dny, kdy mraky zakrývají většinu nebo celou oblohu, jsou pro výrobu solární energie horší. Když oblohu zakrývají mraky, je více slunečního světla blokováno nebo se odráží od panelů. To znamená, že je méně energie, kterou lze přeměnit na elektřinu pro vaši domácnost.

Přesto jsou zatažené dny obvykle méně časté než plně nebo částečně slunečné dny. Solární panely nemohou vždy vyrábět elektřinu v zamračených dnech, a proto bude váš dům potřebovat více energie z baterie nebo ze sítě.

Dobrým testem, jak zjistit, zda vaše panely mohou vyrábět elektřinu v zamračených dnech, je hledání stínů venku. Pokud jsou stíny, je pravděpodobnější, že vaše panely budou vyrábět čistou energii pro váš dům. Je však důležité si uvědomit, že zamračené dny jsou vždy méně účinné než plně slunečné dny.

Fungují solární panely v kouři nebo smogu?

Kouř z lesních požárů může omezit účinnost vašeho solárního systému. Dokud bude sluneční světlo pronikat kouřem nebo smogem, budou vaše solární panely vyrábět elektřinu. Po požárech v Kalifornii v roce 2020 kouř zatemnil oblohu natolik, že se výroba solární energie ve špičce snížila o 10-30 %, uvádí se ve zprávě Národního centra pro výzkum atmosféry.

Míra kouře, smogu nebo znečištění ovzduší může ovlivnit účinnost solárních panelů. Vaše solární panely mohou vyrábět energii i v těchto podmínkách při mírném znečištění ovzduší.

Pro majitele domů v oblastech náchylných ke kouři z lesních požárů může být vhodným doplňkem vašeho systému akumulátorová baterie. V ojedinělých případech, kdy kouř může na chvíli zahalit slunce nebo snížit účinnost – akumulační baterie vám může pomoci napájet váš dům levnou a čistou energií. Solární panely mohou naštěstí snížit znečištění ovzduší protože stále více lidí přechází na čistou energii.

Fungují solární panely i za deště?

Stejně jako při oblačnosti si sluneční záření může prorazit cestu i přes déšť. Pokud je venku vidět i bez umělého osvětlení – svítí slunce. Vaše solární panely budou fungovat i za deštivého počasí, ale budou generovat menší výkon.

Slunečné dny budou pro výrobu energie vždy lepší, ale solární panely mohou pracovat i za deštivých dnů. Schopnost vašeho systému vyrábět čistou elektřinu závisí na hustotě oblačnosti, což znamená, že při zatažené obloze nebo dešti bude energie méně.

Pokud je hustá oblačnost, kdy nejsou vidět žádné stíny ani modrá obloha – vaše solární panely nemusí vyrábět dostatek energie pro váš dům. Někteří výrobci však tvrdí, že i za deštivých dnů jejich panely vyrábějí více, než by se dalo očekávat. Ať tak či onak, většina solárních domů je stále připojena k elektrické síti pro noční energii nebo dodatečnou energii ve dne. Akumulační baterie může majitelům domů pomoci využít jejich levnou a čistou elektřinu i během dnů s nízkým výkonem.

Ať už žijete kdekoli na světě, je pravděpodobné, že bude pršet. Naštěstí je na většině území více slunečných a částečně zamračených dnů než deštivých. Domácí systémy solárních panelů se nevyplatí jen v jižní Kalifornii a na americkém jihozápadě, solární panely se mohou vyplatit na většině území Česka.

Fungují solární panely i za zasněžených dnů?

Solární panely mohou stále vyrábět elektřinu ve dnech se sněžením. Dokud je viditelné denní světlo, existuje sluneční záření, které lze využít k výrobě čisté elektřiny. Podobně jako v případě deštivých dnů je nakonec důležitější oblačnost než srážky. Husté a husté mraky znamenají ještě menší výrobu energie.

Na rozdíl od deště se však – na rozdíl od deště – sníh hromadí a může se shromažďovat na solárních panelech. Lehký poprašek sněhu obvykle nepředstavuje problém. Sníh buď odfoukne vítr, nebo roztaje během dalšího slunečného dne. Sluneční světlo může prosvítat i přes lehký sníh a může být využito k napájení vašeho domu.

Když napadne husté sněžení, které zakryje vaše solární panely, může být dobré najmout si odborníka, který sníh z panelů odstraní. Profesionálové mají správné vybavení pro svou bezpečnost a bezpečnost vašich panelů. Nenechávejte na svých panelech dlouho hromadit husté sněžení, protože může zabránit výkonu a potenciálně poškodit solární panely.

Mrazivé teploty pravděpodobně nepoškodí vaše solární panely ani neovlivní výrobu energie. Solární panely nevyužívají k výrobě elektřiny teplo, ale využívají sluneční záření, které je přítomno ve slunečním světle. Chladnější nebo nízké teploty mohou být pro váš solární systém dokonce optimální. 

Čistí déšť skutečně solární panely?

Déšť může ze solárních panelů odstranit prach a drobné nečistoty. Tento prach, nečistoty a úlomky se mohou hromadit a blokovat sluneční světlo, aby se dostalo k solárním panelům.

Déšť sice může tento prach spláchnout, ale i tak si budete muset naplánovat čištění solárních panelů u odborníka. Doporučuje se čistit solární panely jednou za šest měsíců – nebo dvakrát ročně. V některých klimatických podmínkách to může být více, v jiných méně. Pokud jsou vaše solární panely orientovány pod úhlem – a neleží naplocho – může být déšť prospěšný. Když déšť dopadá na vaše solární panely, voda uvolní nečistoty, prach nebo listí a zbývající práci pak odvede gravitace. Déšť však může přinášet své usazeniny a částice plovoucí ve větru se mohou na déšť nalepit, proto je nejlepší dbát na rutinní čištění.

 

solarni panely

Časté otázky o solárních panelech

Fungují solární panely i při zatažené obloze nebo za deště?

Ano, solární panely fungují i při zatažené obloze nebo za deště. I když sluneční záření není tak intenzivní jako za slunečného dne, solární panely stále dokážou generovat elektrickou energii. Déšť dokonce může pomoci při čištění panelů a zlepšit tak jejich výkon.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *