| |

Pět mýtů o tepelných čerpadlech

Pět mýtů o tepelných čerpadlech

Tepelná čerpadla jsou stále populárnější technologií pro vytápění a chlazení domů a budov. Bohužel, existuje mnoho mýtů a dezinformací ohledně tepelných čerpadel, které mohou zmást spotřebitele. V tomto článku se podíváme na pět nejčastějších mýtů o tepelných čerpadlech a odhalíme pravdu.

V tomto článku vyvrátíme tyto mýty a ukážeme, že tepelná čerpadla jsou efektivní, cenově dostupná, kompaktní, tichá a snadno instalovatelná a udržovatelná technologie pro vytápění a chlazení.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

O tepelných čerpadlech se stále častěji hovoří jako o nízkouhlíkové alternativě k plynovým kotlům. V současné době je však má ve svých domácnostech jen velmi málo z nás.

Aby se snížily emise domácností a do roku 2050 se dosáhlo čisté nuly, bude muset 23 milionů domácností, které jsou v současnosti vytápěny plynem, přejít na nízkouhlíkovou alternativu.

Možná zvažujete přechod na tepelné čerpadlo. A vzhledem k rostoucím cenám energie si budete chtít být jisti, že děláte správné rozhodnutí pro vás a váš domov.

Jak ale tepelná čerpadla fungují? Fungují v chladném počasí? Jsou hlučná? Na tyto a další otázky odpovídáme v tomto blogu, který boří mýty.

Tepelná čerpadla nefungují v chladném podnebí

Ve Švédsku a Norsku, kde jsou mnohem chladnější zimy než v Česku, se tepelná čerpadla již rozšířila ve velkém měřítku a jsou oblíbeným systémem vytápění domácností.

V nejchladnějším měsíci roku ve švédském Ostersundu je průměrná teplota -4 °C až -9 °C. U nás můžeme očekávat teploty v průměru až 10 °C.

Testy ukazují, že tepelná čerpadla mohou efektivně pracovat i při teplotách až -16 °C, takže tato technologie je vhodná pro lokality s chladnějším klimatem.

Před pořízením tepelného čerpadla musí být váš dům dobře izolován

Je pravda, že tepelné čerpadlo bude účinnější, pokud je váš dům dobře izolován, ale není to nezbytné pro to, abyste ho mohli ve svém domě používat.

Se správným systémem a správnou instalací mohou tepelná čerpadla úspěšně fungovat v rozsáhlých a vzdušných budovách, včetně honosných domů z roku 1700 nebo kostelů a katedrál.

Provoz tepelných čerpadel je dražší než provoz plynového kotle

Na tuto otázku je složitější odpovědět. Obecně platí, že typický dům by měl mít o něco vyšší provozní náklady se vzduchovým tepelným čerpadlem než s plynovým kotlem, ale záleží na účinnosti plynového kotle, který nahrazujete, na účinnosti, které jste schopni dosáhnout s novým tepelným čerpadlem, a také na současných a budoucích cenách elektřiny a plynu.

Abyste s tepelným čerpadlem udrželi nízké náklady na vytápění, je důležité spolupracovat s instalatérem na návrhu radiátorového systému, který vám umožní chladnější provoz radiátorů, a dobře nastavit regulaci.

Tepelná čerpadla jsou hlučná

Tepelná čerpadla při provozu vydávají určitý hluk, obvykle kolem 40 decibelů. Pro srovnání, hladina hluku v průměrné knihovně se také pohybuje kolem 40 decibelů.

Při instalaci tepelného čerpadla musí montážní firma změřit hladinu hluku ve vztahu k domům vašich sousedů. Aby byla dodržena legislativa v oblasti plánování, musí být hluk z vašeho tepelného čerpadla nižší než 42 decibelů ve středním bodě mezi vaším tepelným čerpadlem a nemovitostí vašeho souseda.

Za opravdu chladného počasí může vaše tepelné čerpadlo vydávat více hluku, protože systém musí pracovat intenzivněji, ale to se neočekává v žádné jiné situaci než v nejchladnějších dnech, například když teplota klesne pod 0 °C.

Vzduchové tepelné čerpadlo musí být instalováno vedle domu

Abyste dosáhli co nejefektivnějšího nastavení tepelného čerpadla, doporučujeme, aby byl systém nainstalován co nejblíže domu. To proto, že bude vyžadovat méně potrubních prací pro připojení k topnému systému ve vašem domě.

Pro fungování systému však není nutné, aby byl instalován u jedné z obvodových stěn. Ve skutečnosti mohou být tepelná čerpadla nainstalována až 20 metrů od vašeho domu a stále budou efektivně fungovat.

Stojí za zmínku, že čím dále je systém umístěn, tím více vás bude stát výkopové práce a potrubí pro připojení systému uvnitř vašeho domu.

Jakékoli tepelné čerpadlo je lepší než žádné tepelné čerpadlo

Pokud se snažíte snížit emise uhlíku ve vaší domácnosti, instalace tepelného čerpadla bude mít vždy pozitivní dopad ve srovnání s plynovým kotlem.

Výkon tepelného čerpadla je založen na konstrukci systému ústředního vytápění stejně jako na samotném tepelném čerpadle, takže pokud chcete ze své sestavy vytěžit maximum, je důležité nechat si posoudit dům a nainstalovat systém ověřeným instalatérem, který bude vyhovovat vašim potřebám.

Dobře navržené tepelné čerpadlo je často levnější než alternativní systémy vytápění včetně olejových kotlů, akumulačních kamen nebo infračerveného vytápění. Viděli jsme, jak byla tepelná čerpadla úspěšně instalována v domech ve skandinávských zemích, a tyto systémy mohou stejně efektivně fungovat i u nás.

tepelné čerpadlo

Pět mýtů o tepelných čerpadlech

1. Tepelná čerpadla jsou příliš drahá

Často se domníváme, že tepelná čerpadla jsou velmi drahá investice. Avšak ve skutečnosti se jedná o dlouhodobou investici, která může přinést úspory v energetických nákladech až o 40%. Díky tomu se náklady na tepelné čerpadlo mohou rychle vrátit.

2. Tepelná čerpadla fungují pouze v teplejším klimatu

Tepelná čerpadla mohou pracovat při nízkých teplotách a jsou schopná získávat teplo ze vzduchu, vody nebo země. I v chladnějším klimatu tak mohou účinně vytápět objekty a poskytovat teplou vodu.

3. Tepelná čerpadla jsou hlučná

Moderní tepelná čerpadla jsou navržena tak, aby způsobovala minimální hluk. Pokročilá technologie a izolace zabraňují nežádoucímu hluku, který by mohl rušit obyvatele nebo sousedy.

4. Tepelná čerpadla jsou neefektivní

Naopak, tepelná čerpadla jsou velmi efektivní při přeměně energie na teplo. Pomocí malého množství elektrické energie dokážou vyrobit mnohem větší množství tepla, což umožňuje snižovat náklady na topení.

5. Tepelná čerpadla jsou složitá na instalaci a údržbu

Profesionální montáž a údržba tepelných čerpadel jsou důležité pro jejich správné fungování. Avšak moderní tepelná čerpadla jsou navržena tak, aby byly co nejjednodušší na instalaci a údržbu. Vyžadují minimální pozornost a mohou být snadno obsluhována.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Podívejte se, jak funguje tepelné čerpadlo.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – tepelná čerpadla

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *