| |

Co jsou to solární skleněná okna?

Co jsou to solární skleněná okna?

Solární skleněná okna jsou moderní technologickým prvkem ve stavebnictví, který kombinuje výhody klasických oken s možností výroby elektrické energie. Jsou vyrobená z speciálního typu skla, které obsahuje solární články. Tyto články absorbuje sluneční energii a přeměňují ji na elektřinu.

Solární skleněná okna jsou energeticky účinná, protože dokáží generovat elektřinu, která se následně může využít pro potřeby domácnosti. Navíc také působí jako izolace, která redukuje ztráty tepla a pomáhá udržovat příjemnou teplotu v interiéru. Solární okna tak přinášejí ekonomické úspory a zároveň přispívají k ochraně životního prostředí.

Výhodou solárních skleněných oken je také jejich vzhled. Na první pohled vypadají jako běžná okna, takže se skvěle hodí k jakémukoliv architektonickému stylu. Solární články jsou integrované do skla a nezasahují do prostoru uvnitř místnosti.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

 

Solární systém Home

Solární okno s fotovoltaickým zasklením je nová solární technologie, která by mohla umožnit domácnostem vyrábět vlastní obnovitelnou elektřinu prostřednictvím oken nebo konstrukce domu, nejen z panelů na střeše. Trh se solárními panely se stále vyvíjí a mnozí výrobci se dívají dál než jen na tradiční solární panely na střeše, ale je to už reálná možnost pro váš dům?

Co jsou to solární skleněná okna a jak fungují?

Solární okna je termín, který se často používá pro průhledové solární panely, které se podobají skleněným tabulím. Tato skla obsahují solární fotovoltaickou technologii potřebnou k výrobě elektřiny ze slunce. Teoreticky by to znamenalo, že bychom mohli nahradit naše standardní skleněná okna verzemi, které fungují také jako solární panely, a maximalizovat tak obnovitelnou energii získanou z našich domovů.

Tato technologie se často označuje jako fotovoltaika integrovaná do budov BIPV, ale tento termín lze použít i pro solární střešní tašky nebo panely integrované do střechy. Tyto technologie někteří považují za estetičtější a jednodušší na údržbu než přidání solárních panelů na střechu.

Důvodem, proč neinstalujeme solární okna, je skutečnost, že v současné době vyráběná fotovoltaická skla nejsou průhledná, takže jako přímá náhrada okenních skel by byla neúčinná. Pokud bude sklo průhledné, nebude schopno absorbovat dostatečné množství energie, aby mohlo vyrábět elektřinu na smysluplné úrovni.

Aby průmysl mohl vyrábět průhledné solární panely, které by vyráběly elektřinu ze slunce, bude to pravděpodobně vyžadovat nanotechnologii nebo technologii kvantových teček. Ta by umožnila průchod světla oknem a zároveň by vyráběla elektřinu, protože energie by byla absorbována prostřednictvím kvantových teček.

Zatímco koncept průhledných solárních oken ještě není připraven pro masovou komerční výrobu, fotovoltaická skla se již vyrábějí a používají se při stavbě budov po celém světě. Solární nebo fotovoltaická skla se používají při stavbě budov po celém světě. Od obrovských komerčních budov, autobusových zastávek a čerpacích stanic až po použití jako stěny a střechy konvertorů, skleníků, střešních oken a fasád, můžete do svého domu zabudovat solární sklo a maximalizovat výrobu elektřiny.

Účinnost a náklady na solární skla

Nejnovější design (šedě tónovaný) společnosti Polysolar dosahuje účinnosti mezi 12-15 %, což je více než u mnoha standardních solárních panelů na trhu. Předchozí oranžově tónovaná verze měla nižší účinnost, ale stála přibližně 175 liber za metr čtvereční, zatímco nová verze stojí přibližně 250 liber za metr čtvereční.

Žaluzie na solárních panelech

Další podobnou technologií, která se blíží výrobě, jsou žaluzie ze solárních panelů. Namísto samotné okenní tabule, která vyrábí elektřinu, byly vyvinuty žaluzie se solárními fotovoltaickými články, které lze zavěsit na vnitřní nebo vnější stranu okna. Automaticky se otáčejí podle polohy slunce během dne, čímž maximalizují výrobu energie.

Jsou solární okna vhodná pro váš dům?

Solární okna sice v současné době nejsou k dispozici, ale technologie se neustále zdokonaluje. K dispozici jsou však solární skla, která lze použít při stavbě zimních zahrad, fasád nebo střešních oken.

Pokud máte zájem vyrábět si doma vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů, stojí za zmínku, že náklady na instalaci tradičních solárních panelů jsou nižší než kdykoli předtím a úroveň účinnosti je nejvyšší.

 

solarni panely

Solární kalkulačka
 

Často kladené otázky

Co jsou to solární skleněná okna?

Solární skleněná okna jsou specializovaná okna, která mají schopnost generovat elektrickou energii pomocí slunečního záření. Jsou vyrobená z vrstev tenkoučkého fotovoltaického materiálu připevněných na skleněnou desku. Tento fotovoltaický materiál absorbuje sluneční světlo a přeměňuje ho na elektrickou energii.

Tato technologie umožňuje využít sluneční energii pro napájení domácích spotřebičů a elektrozařízení. Solární skleněná okna jsou ideálním řešením pro energeticky efektivní domy a budovy, které chtějí snížit svou závislost na externích zdrojích energie.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *