kW vs. kWh v solárním a bateriovém úložišti

kW vs. kWh v solárním a bateriovém úložišti

Jednou z hlavních věcí, které je třeba přiřadit abyste mohli plně využít solární a bateriové úložiště, jsou hodnoty kilowattu (kW) a kilowatt hodiny (kWh). Tyto pojmy jsou klíčové pro správné zvolení a rozumění výkonu a kapacity solárního a bateriového systému.

Kilowatt (kW) se používá pro měření okamžitého výkonu solárního panelu nebo baterie. Na jedné straně je výkon solárního panelu měřen v kW a vyjadřuje maximální energetický výkon, který panel může generovat za optimálních podmínek. Na druhé straně je výkon baterie také měřen v kW a indikuje, kolik energie může baterie dodat nebo přijmout během jednoho okamžiku.

Kilowatt hodina (kWh) se používá pro měření celkové kapacity solárního a bateriového systému. Jedná se o jednotku měření spotřeby energie za určité období. Například, když solární panel generuje 1 kW po dobu 1 hodiny, výsledná spotřeba energie je 1 kWh. Kapacita baterie je udávána v kWh a označuje, kolik energie může být uloženo nebo vyjmuto z baterie.

Správné pochopení a vyhodnocení hodnot kW a kWh je důležité při návrhu a provozu solárního a bateriového úložiště. Je nezbytné zohlednit jak výkon (kW) pro dostatečnou generaci energie, tak i kapacitu (kWh) pro dlouhodobé uchování a využití. Takto si můžete zvolit solární a bateriové systémy, které budou odpovídat vašim individuálním potřebám a dodají vám udržitelnou a spolehlivou energetickou nezávislost.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Pokud se poohlížíte po solárních panelech nebo bateriovém úložišti pro svůj domov, nepochybně jste se setkali s pojmy „kilowatt“ (zkráceně kW) a kilowatthodina (kWh). Tyto pojmy mohou být zpočátku poněkud matoucí, proto jsme napsali tento článek, abychom vám je vysvětlili a usnadnili jejich pochopení.

Výkon vs. energie (vs. kapacita)

Pokud jde o solární & amp; baterie (a elektřinu obecně), lidé někdy používají termíny výkon a energie zaměnitelně, ale ve skutečnosti se liší.

Výkon (kilowatty, kW)

VýkonTechnicky vzato se jedná o okamžitý výkon – množství vyrobené (nebo v případě baterií vybité) elektrické energie v daném okamžiku. V zásadě se výkon měří ve wattech (W), ale když mluvíme o střešní solární energii a bateriích, je obvykle jednodušší mluvit v kilowattech (kde 1kW = 1 000W) – stejně jako obvykle mluvíme o hmotnosti produktů a masa v kilogramech na rozdíl od gramů.

Například solární systém může ráno, kdy slunce ještě plně nevychází, vyrábět 2 kW elektrické energie, ale kolem poledne, kdy slunce svítí nejjasněji, může vyrábět 5 kW energie.

Porovnejte nyní nabídky až 7 instalátorů ve vašem okolí.

Energie (kilowatthodiny, kWh)

Energiena druhé straně je spíše měřítkem „objemu“ elektřiny – výkonu v čase. Obvykle uslyšíte (a uvidíte), že se energie označuje v jednotkách kilowatthodin (kWh). Nejčastěji se s tím setkáte na vyúčtování za elektřinu – většina prodejců účtuje svým zákazníkům každé čtvrtletí poplatky (částečně) podle toho, kolik kWh elektřiny spotřebovali. Platí to samozřejmě i pro fotovoltaické systémy – váš solární systém vyprodukuje určitý počet kWh za den. Podobně se v kWh často udává množství energie, které dokáže akumulátor uchovat.

Jako jednoduchý příklad lze uvést, že pokud solární systém nepřetržitě vyrábí 1 kW energie po celou hodinu, vyrobí na konci této hodiny celkem 1 kWh.

Kapacita (kW pro solární zařízení, kW & kWh pro baterie)

Kapacita je měřítkem potenciálu solárního systému vyrábět energii (nebo v případě baterií jak vyrábět energii, tak ji uchovávat).

U solárních fotovoltaických systémů

Někdy může být situace trochu matoucí, když vidíte velikost solárního fotovoltaického systému popsanou v „kW“ (proto se také někdy píše jako kilowatt-peak, kWp – i když v Austrálii ne moc). Zde se ve skutečnosti hovoří o špičkovém výkonu. Když instalátor solárních systémů hovoří například o 5kW solárním systému, ve skutečnosti mluví o systému, který může vyrábět. maximálně 5 kW okamžitého výkonu – což se stane, když panely systému dostanou plnou dávku slunečního světla. Jak je však uvedeno výše, skutečný výkon systému bude v průběhu dne kolísat v závislosti na tom, jak jasně slunce svítí.

Výkon solárního systému vs. výroba energie

Příklad s použitím solárního systému ~ 2,5 kW: Okamžitý výkon vs. kumulativní výroba energie za dva dny. Špičkový výkon je necelých 2,3 kW (kvůli standardní neúčinnosti), zatímco celkové množství energie vyrobené za dva dny je něco přes 33 kWh.

Pro bateriové úložiště

Kapacita baterií se měří (a diskutuje) jak v kW výkonu, tak v kWh kapacity – proto se mluví o „výkonových bateriích“ a „energetických bateriích“. Všechny baterie mají jak výkonovou, tak energetickou kapacitu.

Například Powerwall 2 společnosti Tesla má trvalou výkonovou kapacitu 5 kW (krátkodobě je možné dosáhnout vyšších hodnot) a kapacitu 13,2 kWh (na začátku záruční doby).

Modulární střídavé baterie Enphase mají naproti tomu trvalý výkon 0,26 kW (260 W) každá a skladovací kapacitu přibližně 1,2 kWh. Baterie AC lze „stohovat“ a zvýšit tak jejich úložnou i výkonovou kapacitu (v podstatě stačí vynásobit obě čísla počtem jednotek).

Další věci, které je třeba mít na paměti při porovnávání kapacity baterií

Mluvit o kapacitě baterie může být ošidné – zejména pokud jde o kapacitu úložiště, která se může časem zhoršovat. Podívejte se na náš článek o tom, proč byste měli kromě specifikace skladovací kapacity (nebo životnosti cyklu) vždy požadovat také údaj o „energetické propustnosti“.

solarni panely

Solární kalkulačka
Co je to kW?

kW (kilowatt) je jednotka výkonu, která vyjadřuje množství energie, kterou za jednu sekundu vykonává zařízení nebo systém. Jeho hodnota je určena vztahem k jedné tisícovině MW (megawattu) – což je milion wattů.

Co je to kWh?

kWh (kilowatthodina) je jednotka energie, která se používá pro měření spotřeby elektrické energie. Vyjadřuje množství elektrické energie, kterou spotřebuje jedno zařízení s výkonem jednoho kilowattu za jednu hodinu.

Rozdíl mezi kW a kWh v solárním a bateriovém úložišti

V kontextu solárního a bateriového úložiště se výkon solárního panelu vyjadřuje ve v jednotce kW. To znamená, že uvádí, kolik energie panel dokáže vygenerovat za jednu sekundu.

Na druhou stranu, kapacita úložiště energie (baterie) se udává v jednotce kWh, což vyjadřuje množství energie, které může být uloženo v baterii a které je k dispozici k použití v průběhu několika hodin (hodnota závisí na kapacitě baterie).

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *