Vysvětlení solárních panelů PV-T

Vysvětlení solárních panelů PV-T

Solární panely PV-T jsou technologicky pokročilým způsobem využívání sluneční energie. Tento typ panelů kombinuje fotovoltaické (PV) a termické (T) solární systémy, což umožňuje produkci elektřiny a tepla současně.

Klíčová slova: solární panely, PV-T, sluneční energie, fotovoltaika, termika.

Fotovoltaická část solárních panelů slouží k přeměně slunečního záření na elektrickou energii. Fotony ve světle účinkují na polovodičové čipy v panelech, což generuje stejnosměrný elektrický proud. Tento proud je pak přeměněn a uložen do akumulátorů nebo je použit pro přímou spotřebu.

Termická složka PV-T panelů funguje na bázi absorpce slunečního záření pro vytápění vody nebo prostoru. Sluneční paprsky se absorbuje pomocí speciálního tepelného systému, který předává teplo do tepelného nosiče. Tato tepelná energie je poté využita pro ohřev vody nebo vyhřívání prostoru.

Výhody solárních panelů PV-T jsou značné. Kromě produkce elektrické energie nabízejí také zásobování teplem, což snižuje náklady na topení. Navíc se jedná o ekologicky šetrné řešení, neboť sluneční energie je obnovitelný zdroj, který nevytváří emise oxidu uhličitého.

Solární panely PV-T jsou ideální volbou pro domy a podniky, které chtějí snížit svou závislost na tradiční dodávce energie a přispět k udržitelnosti životního prostředí. Pokud hledáte spojení solárních panely a vytápění, PV-T panely jsou skvělou investicí pro vaši budoucnost.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

 

Solární panely PV-T

Solární PV-T panely, neboli solární fotovoltaické termální panely, jsou schopny přeměnit sluneční energii na elektřinu i teplou vodu. To znamená, že si nemusíte vybírat mezi solárním systémem, který vyrábí buď elektřinu, nebo teplou vodu.

Co jsou to solární fotovoltaické panely?

Solární PV-T panely jsou hybridem fotovoltaických a tepelných panelů. To znamená, že jsou schopny přeměňovat sluneční energii na elektřinu a teplou vodu. Takže místo toho, abyste si případně museli vybírat mezi solárními panely pro výrobu elektřiny nebo teplé užitkové vody, můžete mít obojí z jednoho systému.

Rozdíl mezi fotovoltaikou a solární termikou

Solární fotovoltaika (FV) přeměňuje sluneční energii na elektřinu, zatímco solární tepelný systém vyrábí teplo.

Solární fotovoltaické panely obsahují články, které jsou schopny přeměňovat sluneční energii na elektřinu. Zpočátku je tato elektřina ve stejnosměrném proudu (DC), který nelze použít v domácnosti. Solární střídač ji však následně přemění na střídavý proud (AC), což umožní napájet elektrické spotřebiče v nemovitosti bezplatnou obnovitelnou sluneční energií.

Solární termické panely obsahují trubice obsahující kapalinu, která je ohřívána sluncem. Tato ohřátá kapalina pak cirkuluje do ponorného ohřívače v zásobníku teplé vody. Ponorný ohřívač pak ohřívá uskladněnou vodu předtím, než je dodána do kohoutků nebo do zásobníku ústředního topení.

Jak fungují solární PV-T panely?

Tyto dva solární systémy fungují velmi odlišným způsobem a přinášejí zcela odlišné výsledky – elektřinu nebo teplou vodu. Navzdory jejich rozdílům lze tyto technologie spojit do jednoho hybridního systému – solárního fotovoltaického termálního systému (PV-T).

Solární PV-T panel obsahuje fotovoltaické články, které přeměňují sluneční energii na elektřinu. Dále je zde tepelný výměník, který přenáší sluneční teplo do kapaliny, která nejen ohřívá vodu ve válci, ale také ochlazuje solární panel, aby se maximalizovala výroba elektřiny. Solární fotovoltaické články začínají ztrácet svou účinnost, když teplota přesáhne 25 °C.

Výhody solárních PV-T panelů

Spojení solární fotovoltaiky a výroby tepelné energie do jednoho hybridního systému nabízí mnoho výhod.

Elektřina a teplá voda z obnovitelných zdrojů zdarma

Díky solárním panelům PV-T můžete mít jediný solární systém, který bude vašemu domu dodávat elektřinu i teplou vodu. To znamená, že si nemusíte vybírat mezi jedním nebo druhým.

Úspora místa

V závislosti na prostoru, který máte na střeše k dispozici pro solární panely, se můžete rozhodnout mezi fotovoltaickým nebo tepelným systémem. A pokud máte k dispozici dostatek místa pro oba systémy, měli byste dva samostatné solární systémy – jeden pro výrobu elektřiny a druhý pro výrobu teplé vody.

Chlazení

Solární fotovoltaické panely jsou nejúčinnější při nižších teplotách. Když venkovní teplota začne stoupat nad 25 °C, může výkon systému klesnout o 0,5 % na každý stupeň.

Protože solární termické panely jsou navrženy tak, aby toto teplo zachycovaly, fungují jako chladicí okruh, který zvyšuje účinnost výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle společnosti Millenium electric může chladicí účinek solárních FV-T panelů zvýšit účinnost až na 85 %.

Neuvěřitelně nenáročná údržba

Solární fotovoltaické a solární tepelné panely jsou velmi nenáročné na údržbu a totéž platí i pro solární systémy PV-T.

Existují nějaké nevýhody hybridních solárních systémů PV-T?

Jednou z největších výhod instalace solárních tepelných panelů je, že můžete mít nárok na platby v rámci pobídky na obnovitelné zdroje tepla.

V zimních měsících, kdy budete potřebovat vytápění a ohřev vody nejvíce, nebudou solární termické systémy schopny pokrýt poptávku. To znamená, že výroba tepla bude muset být podpořena jiným systémem vytápění, například kotlem.

Výrobci solárních fotovoltaických panelů

Na trhu není k dispozici tolik solárních PV-T panelů jako solárních fotovoltaických a solárních termických panelů, ale i tak máte několik možností. V závislosti na modelu se každý solární PV-T systém prioritně zaměřuje buď na výrobu elektřiny, nebo na výrobu teplé vody.

Mezi přední modely solárních PV-T systémů patří PowerTherm, PowerVolt a Solar Angel.

Solární panely PV-T Elektrická energie Tepelná energie Záruka na výrobek
PowerTherm 180 W 680 W 10 let
PowerVolt 200 W 630 W 10 let
Solární anděl 280 W 648 W 10 let

PowerTherm

Solární panel PowerTherm, jehož prioritou je tepelný výkon, produkuje přibližně 80 % výkonu běžného plochého solárního termického panelu, ale zároveň vyrábí elektřinu.

  • Tepelný výkon 680 W
  • Elektrický výkon 180 W
  • Panely mají rozměry 870 x 1640 x 105 mm a váží 34,4 kg.
  • Monokrystalická technologie

PowerVolt

Panely PowerVolt se zaměřují na výrobu elektřiny a zároveň na výrobu teplé vody. V optimální poloze jsou panely PowerTherm díky chlazeným fotovoltaickým článkům schopny ročně vyrobit až o 25 % více elektřiny než běžné fotovoltaické panely.

  • Elektrický výkon 200 W
  • Tepelný výkon 630 W
  • Každý panel má rozměry 828 x 1601 x 90 mm a váží 24,4 kg.
  • Monokrystalická technologie

Solární anděl

Panely Solar Angel PV-T jsou pravděpodobně nejestetičtější. Panely jsou štíhlé a lze je integrovat do střechy, takže neodvádějí pozornost od zbytku nemovitosti. Panely Solar Angel se zaměřují na výrobu elektřiny a mohou vyrábět až o 20 % více elektřiny než solární fotovoltaické panely a zároveň se podílet na výrobě teplé vody.

Chcete si vyrábět vlastní obnovitelnou solární energii?

Výroba vlastní obnovitelné solární energie zvýší soběstačnost vaší domácnosti a pomůže vám snížit účty za energii. A my jsme zde, abychom vám pomohli s co nejlepším začátkem.


solarni panely

Solární kalkulačka
 

Často kladené otázky o solárních panelech PV-T

1. Jak fungují solární panely PV-T?

Solární panely PV-T (fotovoltaicko-termické panely) kombinují fotovoltaickou a solární tepelnou technologii. Zajistí nejen výrobu elektrické energie, ale také účinné vytápění vody. Fotovoltaické články umístěné na panelu přeměňují sluneční záření na elektrický proud, zatímco tepelný systém využívá teplo z panelů pro ohřev vody.

2. Jaká je účinnost solárních panelů PV-T?

Účinnost solárních panelů PV-T závisí na různých faktorech, jako je intenzita a úhel slunečního záření, teplota, kvalita panelů apod. Obecně se uvádí, že kombinovaná účinnost fotovoltaického a tepelného systému dosahuje až 80 %. Je důležité si uvědomit, že účinnost může být ovlivněna různými faktory a je nutné je brát v úvahu při plánování instalace.

3. Kolik solárních panelů PV-T je potřeba pro pokrytí mé energetické spotřeby?

Počet solárních panelů PV-T potřebných k pokrytí energetické spotřeby závisí na mnoha faktorech, jako je roční energetická spotřeba vašeho domu, požadované množství teplé vody, dostupná plocha pro instalaci panelů apod. Je vhodné konzultovat tuto otázku s odborníkem na solární energii, který vám pomůže určit optimální počet panelů pro vaše individuální potřeby.

4. Jaká je životnost solárních panelů PV-T?

Solární panely PV-T mají dlouhou životnost a většinou jsou dodávány s dlouhodobou zárukou. Jejich životnost se obvykle pohybuje kolem 25-30 let. Je důležité pravidelně provádět údržbu panelů a dbát na správné používání a skladování, aby se prodloužila jejich životnost.

5. Jaké jsou výhody solárních panelů PV-T?

Solární panely PV-T nabízejí několik výhod. Kromě produkce elektřiny vyrábějí také teplo, což přispívá k úsporám energie a nižším nákladům. Jsou ekologicky šetrné a snižují emise skleníkových plynů. Díky své kombinované funkci jsou plně využitelné při omezeném prostorem pro instalaci solárních panelů.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *