Monokrystalické vs. polykrystalické solární panely

Monokrystalické vs. polykrystalické solární panely

Jedním z rozhodujících faktorů při výběru solárního panelu je typ krystalické struktury použitého materiálu. Existují dva hlavní typy solárních panelů: monokrystalické a polykrystalické. Oba tyto typy slouží k přeměně slunečního záření na elektrickou energii, nicméně jejich vlastnosti se liší.

Monokrystalické panely jsou vyrobeny z jednoho monokrystalického krystalu. Mají uniformní černou barvu a jejich výroba je náročnější. Monokrystalické panely jsou efektivnější, co se týče převodu sluneční energie na elektřinu, což znamená, že vyřídí více energie na menší ploše. Jsou vhodné pro instalace na střechách, které mají omezenou plochu.

Polykrystalické panely jsou vyrobeny z více krystalů a mají modro-černou barvu. Jejich výroba je efektivnější a cenově dostupnější než monokrystalických panelů. Polykrystalické panely mají nižší účinnost přeměny slunečního záření na elektřinu, ale mají větší toleranci na vyšší teploty, což znamená, že lépe pracují za teplejších dní. Jsou vhodné pro instalace na větších plochách, jako jsou pozemky nebo pole.

Při výběru mezi monokrystalickými a polykrystalickými solárními panely je třeba zvážit potřeby a požadavky konkrétního systému, stejně jako dostupný rozpočet a prostor pro instalaci. Obě tyto možnosti mají své výhody a nevýhody, a proto je důležité vybrat takový panel, který nejlépe odpovídá individuálním potřebám a podmínkám.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Měli byste si pro svůj dům vybrat monokrystalické nebo polykrystalické solární panely? Zde se zabýváme hlavními rozdíly mezi těmito dvěma hlavními typy solárních panelů, které vám pomohou se rozhodnout.

Výběr solárních panelů pro váš dům může být zpočátku obtížným úkolem, a to nejen proto, že chcete mít jistotu, že investujete do kvalitní a spolehlivé značky solárních panelů, ale také proto, že v rámci sortimentu každé značky je často na výběr více typů. Je to dáno tím, že existují dva hlavní typy solárních fotovoltaických panelů: monokrystalické (mono) a polykrystalické (poly).

Jak monokrystalické, tak polykrystalické solární panely přemění energii ze slunce na využitelnou elektřinu pro vaši domácnost, ale mezi jednotlivými typy solárních panelů existují určité rozdíly.

Monokrystalické vs. polykrystalické: jaký je mezi nimi rozdíl?

Jak monokrystalické, tak polykrystalické solární panely budou vyrábět bezplatnou a čistou elektřinu pro vaši domácnost pomocí energie ze slunce. Oba typy to budou dělat velmi efektivně, ale jsou mezi nimi určité rozdíly.

Rozdíl mezi monokrystalickými a polykrystalickými solárními panely spočívá v křemíkových článcích použitých při jejich výrobě. Monokrystalické solární panely jsou vyrobeny z monokrystalického křemíku, zatímco polykrystalické solární panely jsou tvořeny solárními články s mnoha úlomky křemíku natavenými dohromady. Z hlediska vizuálního rozdílu jsou monokrystalické panely černé, zatímco polykrystalické jsou tmavě modré.

Monokrystalické solární panely

Monokrystalické solární panely jsou považovány za kvalitnější výrobek, protože mají tendenci dosahovat vyšší účinnosti, tj. mohou vyrábět více elektřiny než polykrystalické. Mají také elegantnější design, a proto jsou pravděpodobně estetičtější.

Při výrobě monokrystalických solárních panelů se křemík formuje do tyčí a poté se řeže na destičky. Články jsou vyrobeny z monokrystalického křemíku, což znamená, že elektrony mají více prostoru pro pohyb, a mohou proto vyrábět více energie. Protože jsou však tyto panely účinnější, jsou obvykle dražší než polykrystalické.

Polykrystalické solární panely

Polykrystalické (známé také jako multikrystalické nebo mnohokrystalické) solární panely jsou obecně levnější, protože jsou méně účinné. Tyto panely jsou vyrobeny z mnoha krystalů křemíku, které byly roztaveny dohromady a tvoří článek. Kvůli vysokému počtu krystalů na článek nemají elektrony tolik prostoru pro pohyb, a proto produkují méně energie. Obvykle mají modrou barvu, což může znamenat, že na střeše více vyniknou.

Monokrystalické vs. polykrystalické solární panely: které panely jsou pro vás vhodné?

Jednou z hlavních motivací instalace solárních panelů je často snaha snížit účty za elektřinu. Vyráběním vlastních bezplatných dodávek elektřiny můžete od svého dodavatele nakupovat méně a snížit svou závislost na rozvodné síti. Ať už se rozhodnete pro monokrystalické nebo polykrystalické panely, budete moci snížit své náklady na elektřinu.

Účinnost

Monokrystalické panely jsou účinnější a dosahují účinnosti v průměru 15-20 %, zatímco polykrystalické panely mají účinnost pouze 13-16 %. Z tohoto důvodu, pokud je prioritou maximalizace výroby elektřiny a snížení nákladů, budou monokrystalické polykrystaly pravděpodobně o něco efektivnější.

Preference barev

Ačkoli to nemusí být pro každého zásadní, někteří lidé mohou preferovat barvu panelů. Monokrystalické panely mají černou nebo alespoň mnohem tmavší barvu než polykrystalické, které mají modrou barvu.

Prostorová omezení

Pokud máte malou střechu, měla by být účinnost solárních panelů hlavním faktorem. Nemovitosti s malou střechou by měly volit monokrystalické solární panely, které maximalizují výrobu elektřiny. U nemovitostí, které nemají stejná prostorová omezení, však může být nákup většího počtu polykrystalických panelů cenově výhodnější.

Jaký výkon potřebujete?

Solární panely mají udávaný výkon, který se měří ve wattech (W). Většina solárních panelů má výkon v rozmezí 250-360 W, i když může dosahovat až 400 W. Abyste mohli určit, jaký výkon potřebujete, měli byste se podívat na poslední účty za elektřinu a zjistit, kolik elektřiny vaše domácnost v daném období spotřebuje.

Typ domu Průměrná roční spotřeba elektřiny (kWh) Průměrná denní spotřeba elektřiny (kWh)
Střední terasa 2,779 7.6
Ploché 2,829 7.7
Koncová terasa 3,442 9.4
Dvojdomek 3,847 10.5
Bungalov 3,866 10.6
Samostatně stojící 4,153 11.3

Typická česká domácnost spotřebuje v průměru 8-10 kWh elektřiny denně, ale tato spotřeba se samozřejmě liší v závislosti na velikosti nemovitosti a počtu obyvatel. Solární panel o výkonu 250 W by mohl při 4 hodinách přímého slunečního svitu vyrobit 1 125 wattů za hodinu (Wh). K pokrytí potřeby elektrické energie průměrného domu by bylo zapotřebí více než jeden panel, který se označuje jako pole solárních panelů nebo systém solárních panelů.

Kolik solárních panelů potřebujete?

Většina solárních panelů v Česku má velikost 1-4 W kW, které se skládají z 2-16 panelů. Abyste mohli určit, kolik solárních panelů instalovat, musíte určit, kolik elektřiny denně spotřebujete, kolik energie mohou panely vyrobit a kolik slunečního světla bude na vaši střechu dopadat (v průměrný den).

V průměru na český dům dopadá každý den 4,5 hodiny přímého slunečního světla, i když toto množství je ovlivněno oblačností a zvyšuje se/snižuje v závislosti na ročním období. Abychom zjistili, kolik elektřiny solární panel pro váš dům vyrobí, musíme vynásobit počet hodin slunečního svitu výkonem solárního panelu.

Například v případě solárního panelu o výkonu 300 W bychom vypočítali 4,5 x 300 (počet hodin slunečního svitu x výkon), což se rovná 1 350 watthodinám (Wh) nebo 1,35 kWh. Pokud pak toto číslo vydělíme průměrnou denní spotřebou elektřiny, můžeme přibližně určit, kolik solárních panelů potřebujete.

Průměrná denní spotřeba elektřiny (kWh) Počet solárních panelů o výkonu 240 wattů Počet solárních panelů o výkonu 300 wattů Počet 400 wattových solárních panelů
Střední terasa 7.6 7 6 4
Ploché 7.7 7 6 4
Koncová terasa 9.4 9 7 5
Dvojdomek 10.5 10 8 6
Bungalov 10.6 10 8 6
Samostatně stojící 11.3 10 8 6

V této tabulce je uveden počet panelů, které jsou potřeba, pokud chcete, aby solární soustava pokryla celkovou spotřebu elektřiny ve vašem domě. Pokud chcete, aby solární panely pokryly pouze část nebo většinu spotřeby elektřiny, můžete instalovat méně solárních panelů.

 

solarni panely

Solární kalkulačka
Monokrystalické vs. polykrystalické solární panely

Co je to monokrystalický solární panel?

Monokrystalický solární panel je vyrobený z jednoho kusu monokrystalických křemíkových buněk. Tyto křemíkové buněčné struktury mají jednotnou strukturu a vzhled, které zajišťují vyšší účinnost a větší výkon panelu.

Co je to polykrystalický solární panel?

Polykrystalický solární panel je vyrobený z více krystalů křemíku. Tyto krystaly se vytvářejí rychleji při chlazení křemíkového materiálu, což vede k nedokonalé struktuře a různým velikostem krystalů. To může ovlivnit účinnost a výkon panelu.

Jaký je rozdíl mezi monokrystalickými a polykrystalickými solárními panely?

Monokrystalické solární panely mají vyšší účinnost a výkon, díky jednotné struktuře a větší absorpci slunečního záření. Polykrystalické solární panely jsou obvykle levnější, ale mají nižší účinnost kvůli nedokonalé struktuře a různým velikostem krystalů. Výběr mezi nimi závisí na vašich preferencích a finančních možnostech.

Který typ solárního panelu bych měl zvolit?

Zvolení monokrystalického nebo polykrystalického solárního panelu závisí na vašich individuálních potřebách a finančních možnostech. Pokud preferujete vyšší účinnost a výkon, monokrystalické panely mohou být pro vás správnou volbou. Pokud vám záleží více na ceně a nevadí vám nižší účinnost, polykrystalické panely mohou být vhodnější.

Jsou monokrystalické panely vždy lepší než polykrystalické?

Ne vždy, monokrystalické panely mají obecně vyšší účinnost, ale jsou také dražší než polykrystalické. Rozhodnutí, který typ panelu je pro vás nejlepší, závisí na vašich individuálních preferencích a finančních možnostech.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *