Prevence požárů solárních panelů – 5 užitečných tipů

Prevence požárů solárních panelů – 5 užitečných tipů

Prevence požárů solárních panelů je důležitým aspektem jejich správného a bezpečného provozu. Zde jsou 5 užitečných tipů, které vám pomohou minimalizovat riziko vzniku požáru.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

V dnešní době ekonomické nestability a stále rostoucích cen energií se stále více lidí obrací k solární energii jako k alternativnímu zdroji energie.

Pokud přemýšlíte o solární energii, pravděpodobně jste si již dobře vědomi výhod: úspory peněz, snížení účtů za energii, přispíváte k ochraně životního prostředí, stáváte se nezávislejšími na národní síti a seznam pokračuje…

Možná jste však také slyšeli o něco méně přitažlivé účty o nevýhodách solární energie, a buďme upřímní, v životě existují klady a zápory. A jako vždy, jsme tu, abychom vám pomohli vyřešit všechny pochybnosti. než podniknete první kroky k využívání solární energie.

Podívejme se tedy na jednu konkrétní otázku: Představují solární panely nějaké riziko požáru?

Skutečnost je taková, že ano, požár solárních panelů je skutečným jevem a je něčím, co byste si měli uvědomit, ať už jste novým uživatelem, nebo jste si již dlouho předplatili solární energii.

Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak zabránit pravděpodobnosti vzniku požáru, takže se podívejme na některé z nich spolu s některými běžnými příčinami vypuknutí požáru.

Jak časté jsou požáry solárních panelů?

Z celkového hlediska jsou požáry solárních panelů vzácné, ale dochází k nim.

Neexistuje mnoho jasných údajů o četnosti požárů fotovoltaických panelů, ale existují. zpráva z Německa která tvrdí, že z 1,7 milionu panelů instalovaných v této zemi došlo k požárům přibližně 430 panelů. Z těchto požárů bylo pouze 210 způsobeno samotnými panely.

Navzdory solární panely jsou obecně spolehlivé a že pravděpodobnost vzniku požáru solárních panelů ve vaší instalaci je velmi nízká, věříme, že je životně důležité, aby byli majitelé domů a podniky informováni o rizicích a preventivních opatřeních.

Příčiny požárů solárních panelů

Většina požárů souvisejících s fotovoltaickými panely byla způsobena problémy s izolátory stejnosměrného proudu a „elektrickým obloukem“, tj. drátem pod napětím, který vysílá elektřinu do vzduchu.

Solární panely mohou být poškozeny požárem také z následujících důvodů:

 • Špatně navržené systémy
 • Nesprávně instalované elektrické zařízení
 • Vadné výrobky
 • Přepětí
 • Přepětí v síti
 • Blesk

To vše jsou potenciální příčiny požárů, protože vedou ke vzniku horkých míst v systému.

Když už znáte příčiny, jak lze zabránit požáru solárního panelu?

Prevence požáru solárních panelů

Zde jsou uvedeny některé z nejlepších způsobů, jak omezit riziko požáru ve vašem systému solárních panelů:

 • Výběr zkušených instalátorů solárních panelů

Získání plně vyškoleného, licencovaného odborníka na solární panely instalace solárních panelů vám později ušetří mnoho bolestí hlavy.

Nikdy se nepokoušejte instalovat solární panely sami – možná ušetříte na nákladech, ale není to bezpečné a může se zvýšit pravděpodobnost požáru solárního panelu.

 • Investujte do kvalitních solárních panelů

Stejně jako byste neměli šetřit při instalaci panelů, nevolte levnější variantu, pokud jde o samotné panely.

Levnější panely mohou selhat a způsobit požár, což v dlouhodobém horizontu povede pouze k vyšším finančním ztrátám.

Vždy se rozhodněte pro o něco dražší model, protože je jisté, že budou budou dlouhodobě fungovat lépe a budou méně náchylné k selhání nebo rizikům.

 • Provádějte pravidelnou údržbu systému

Využijte své solární panely na maximum a vyhněte se požárům pravidelným čištěním a údržbou. údržbu svého solárního systému.

Zkontrolujte, zda nejsou překousané kabely nebo spadlé nečistoty, a ujistěte se, že se na to podívá profesionál – nepokoušejte se vylézt na střechu sami.

 • Používejte nehořlavou izolaci

Použití nehořlavých bodů panelů je skvělý nápad, stejně jako použití nehořlavé izolace, například minerální vlny. Pokud tak učiníte, případný požár, který by mohl vypuknout, se nebude moci rozšířit.

Hořlavým materiálům, jako je polystyrenová izolace, byste se měli za každou cenu vyhnout.

 • Zvažte přijetí opatření na pomoc hasičům

Nejedná se o skutečné preventivní opatření, ale je to skvělý způsob, jak pomoci hasičům uhasit případné požáry, které vypuknou, s větší účinností.

Pouhým přidáním jasného označení systému s informacemi o systému jim můžete usnadnit práci.

Můžete také zvážit instalaci snadno přístupného stejnosměrného odpojovače/vypínače (známého také jako „hasičský vypínač“), který může přerušit tok elektřiny z fotovoltaických panelů, aby mohly být izolovány na dálku.

 

solarni panely

Prevence požárů solárních panelů – 5 užitečných tipů

1. Sledujte pravidelně stav solárních panelů

Pravidelně kontrolujte stav solárních panelů a vyhledávejte případné známky poškození nebo opotřebení. Pokud zjistíte nějaké problémy, okamžitě provádějte opravy nebo renovační práce.

2. Udržujte panelové pole čisté a bez překážek

Pravidelně čistěte solární panely od prachu, listí a jiných nečistot. Dále se ujistěte, že okolí panelů je bez překážek, které by mohly ovlivnit jejich fungování nebo způsobit požár.

3. Dodržujte bezpečnostní normy při instalaci

Při instalaci solárních panelů dodržujte příslušné bezpečnostní normy a pokyny výrobce. Je důležité, aby byly panely správně namontovány a připojeny ke zdroji energie bez přehřívání či zkratu.

4. Udržujte dostatečnou ventilaci

Solární panely by měly být umístěny tak, aby měly dostatečný prostor pro odpovídající cirkulaci vzduchu. To pomůže zabránit přehřátí panelů a riziku vzniku požáru.

5. Pravidelně provádějte revize a údržbu

Nezapomeňte pravidelně provádět revize a údržbu solárních panelů, aby bylo možné zjistit případné problémy včas a zabránit jejich eskalaci. Měli byste mít na paměti, že prevence je klíčem k bezpečnému provozování solárních panelů.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *