Nahraďte starý kotel tepelným čerpadlem. Rozvody měnit nemusíte

Nahraďte starý kotel tepelným čerpadlem

Nahraďte svůj zastaralý kotel a zvolte moderní řešení s tepelným čerpadlem. Díky tepelnému čerpadlu můžete vytápět svoji domácnost efektivně a ekologicky. Navíc nemusíte měnit rozvody, což šetří náklady a usnadňuje instalaci. Investujte do budoucnosti a získejte účinné topení s tepelným čerpadlem.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Většinou stačí použít standardní (nízkoteplotní) tepelné čerpadlo, které lze připojit ke stávajícímu topení. Existují však i vysokoteplotní tepelná čerpadla, která dodávají do topného systému teplejší vodu a tak mohou být použita i v starých domech s vysokými tepelnými ztrátami.

Kotlíkové dotace a Nová zelená úsporám

V některých krajích je možné žádat o kotlíkovou dotaci při nákupu tepelného čerpadla. V jiných krajích je již kapacita podaných projektů naplněná, ale stále je možné žádat o podporu i z programu Nová zelená úsporám. Kvalitní dodavatelé tepelných čerpadel vám mohou poskytnout rady a pomoci s vyřízením žádosti o dotaci.

Výše dotace se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Například pokud byste nahradili starý elektrický kotel tepelným čerpadlem vzduch-voda, můžete získat dotaci 65 000 Kč (bez nutnosti zateplení domu). Při současném zateplení domu je dotace ještě vyšší.

Jak vybrat tepelné čerpadlo pro starý dům?

Je vždy dobré poradit se s odborníkem, který hodnotí současný stav a navrhne ekonomicky nejvýhodnější řešení. Obecně je v starých domech lepší použít vysokoteplotní tepelné čerpadlo, které zajistí dostatečný topný výkon i v zimě. Existují však i kombinace s plynovým nebo elektrickým kotlem a nízkoteplotním tepelným čerpadlem vzduch-voda.

Co zohlednit u vysokoteplotního tepelného čerpadla?

1. Spolehlivost

Staré topné soustavy mají velké tepelné ztráty, proto je třeba, aby tepelné čerpadlo dodávalo vodu o vyšší teplotě (60-70 °C). Je důležité se ujistit, že tepelné čerpadlo dokáže tuto teplotu poskytnout i při nízkých venkovních teplotách a extrémních mrazech.

Nové tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 H HT dodává vodu o teplotě 70 °C i při venkovní teplotě -15 °C. Má dostatečný topný výkon a ohřev teplé vody i při venkovních teplotách vzduchu do -28 °C bez pomocného elektrického zdroje. V našem regionu jsou takové teploty extrémní.

2. Hlučnost

U tepelných čerpadel je důležitým parametrem jejich hlučnost. Výrobci udávají hodnotu akustického tlaku (Lp) v určité vzdálenosti od zdroje a akustického výkonu (Lw).

Mějte na paměti tichý chod kolem 35 dBA ve vzdálenosti 3 m od jednotky. Maximální hodnota akustického tlaku by neměla překročit 60 dBA, což je jako ruch v plné restauraci.

3. Účinnost a energetická náročnost

Při výběru tepelného čerpadla je důležité se zaměřit na jeho účinnost a energetickou náročnost. Účinnost tepelného čerpadla je určována tzv. koeficientem výkonu (COP), který udává, kolik tepla je schopno tepelné čerpadlo vyrobit ve srovnání s množstvím spotřebované energie. Čím vyšší je hodnota COP, tím účinnější je tepelné čerpadlo.

Nejúčinnějšími tepelnými čerpadly jsou obvykle vzduch-voda tepelná čerpadla s inverzním kompresorem, která dosahují vysokých hodnot COP. Například tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 H HT má hodnotu COP až 5,06 při teplotě vody 35 °C a teplotě vzduchu 7 °C.

4. Záruka na tepelné čerpadlo

Při výběru tepelného čerpadla je dobré se také zajímat o zajištění a délku záruky. Kvalitní dodavatelé tepelných čerpadel obvykle nabízejí záruku na své produkty. Například tepelné čerpadlo Daikin Altherma 3 H HT má standardně záruku na 5 let.

Výběr dodavatele tepelného čerpadla

Pokud se rozhodnete pro instalaci tepelného čerpadla, je důležité zvolit si spolehlivého a kvalitního dodavatele. Zkontrolujte si reference dodavatele, jeho zkušenosti a certifikace. Dobrý dodavatel vám poskytne potřebné informace, poradí vám s výběrem a zajistí správnou instalaci tepelného čerpadla.

Je také důležité pečlivě zvážit celkovou návratnost investice do tepelného čerpadla. Zohledněte náklady na pořízení tepelného čerpadla, provozní náklady, úsporu energií a případné dotace či státní podporu. Pomocí těchto informací dokážete zhodnotit, jak dlouho vám bude trvat, než investice do tepelného čerpadla odplatí.

Přechod na tepelné čerpadlo přináší mnoho výhod, včetně úspory nákladů na energie a možnosti získání dotace. Výběr vhodného tepelného čerpadla do starého domu je důležitým krokem k efektivnímu a ekonomickému vytápění.

tepelné čerpadlo

Nahrazení starého kotle tepelným čerpadlem

1. Co je tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo je zařízení, které využívá energii z okolního prostředí (vzduchu, vody či zeminy) k vytápění nebo chlazení interiéru. To znamená, že nahrazuje tradiční způsob vytápění pomocí plynu, oleje nebo elektřiny.

2. Proč nahradit starý kotel tepelným čerpadlem?

Tepelná čerpadla mají několik výhod oproti starším způsobům vytápění:

  • Úspora energie: Tepelná čerpadla dokážou vytápět váš interiér s větší energetickou účinností, což vede ke snížení vašich nákladů na energii.
  • Ekologické: Tepelná čerpadla využívají obnovitelnou energii z okolí, což znamená, že produkují méně škodlivých emisí a nepřispívají k globálnímu oteplování.
  • Dlouhá životnost: Tepelná čerpadla jsou obvykle vyrobená z kvalitních materiálů a mají delší životnost než tradiční kotle.

3. Musím měnit rozvody při instalaci tepelného čerpadla?

Ne, jednou z výhod tepelných čerpadel je, že není nutné měnit stávající rozvody vytápění. Čerpadlo lze snadno připojit k existujícímu systému a využít již existující radiátory nebo podlahové topení.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Závěr

– Ve většině případů je dostačující standardní (nízkoteplotní) tepelné čerpadlo, které lze napojit na stávající rozvody. Existují i tepelná čerpadla (vysokoteplotní), která do otopné soustavy dodávají vodu teplejší, takže i ve starém domě s vysokými tepelnými ztrátami je lze použít jako naprosto dostačující zdroj tepla a teplé vody.
– Tepelným čerpadlem můžete nahradit jak starý kotel na tuhá paliva, tak plynový či elektrický kotel. Podle Zákona o ochraně ovzduší by do 1. září roku 2022 měly být všechny staré kotle vyměněny, jinak hrozí pokuta ve výši 50 000 Kč.
– V některých krajích je stále možné požádat si o kotlíkovou dotaci při nákupu tepelného čerpadla. Kvalitní dodavatelé tepelných čerpadel vám budou schopni poradit a zajistí firmu, která vám s žádostí o dotaci pomůže.
– Výše dotace se pohybuje v řádech desítek tisíc korun. Například při nahrazení starého elektrického kotle tepelným čerpadlem vzduch-voda získáte dotaci 65 000 Kč.
– Vždy je dobré poradit se s odborníkem, který navrhne řešení, které bude ekonomicky nejvýhodnější. Do starých domů je lepší vysokoteplotní tepelné čerpadlo, u kterého se nemusíte obávat nedostatečného topného výkonu.
– Spolehlivost a hlučnost jsou důležité parametry u vysokoteplotního tepelného čerpadla. Dostupné jsou i modely, které dodávají teplou vodu i při extrémních mrazech a mají tichý chod.

Podívejte se, jak funguje tepelné čerpadlo.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – tepelná čerpadla

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *