Často kladené otázky o solárních panelech

 

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

 

Solární energie se stala nejoblíbenějším zdrojem obnovitelné energie a pro výrobu vlastní elektřiny ze slunečního záření se rozhodlo více majitelů domů než kdykoli předtím.

Pro mnohé, kteří uvažují o solárních panelech, existuje několik otázek, které je třeba před investicí zodpovědět. Odpověděli jsme na 16 nejčastěji kladených otázek o solárních panelech, od toho, kolik solární panely stojí, až po to, jak dobře tato technologie funguje za zamračeného dne, abychom vám pomohli zjistit, zda je solární energie tím správným zdrojem obnovitelné energie pro váš domov.

1. Co je to solární elektřina?

Solární elektřina je elektřina, která se vyrábí pomocí solární fotovoltaické (FV) technologie. Solární fotovoltaické panely slouží k zachycování bezplatné a čisté obnovitelné sluneční energie a její přeměně na elektřinu.

2. Jak funguje solární fotovoltaický systém?

Solární fotovoltaické systémy jsou vybaveny soustavou článků, které obsahují solární fotovoltaický materiál, jenž dokáže přeměnit sluneční záření na stejnosměrný elektrický proud. Vyrobenou elektřinu lze použít k napájení osvětlení a elektrických zařízení v domácnosti.

3. Kolik solárních panelů bude můj dům potřebovat?

Čím více solárních panelů si necháte nainstalovat, tím více energie budou schopny pro váš dům vyrobit. Počet solárních panelů, které budete potřebovat, bude záviset na vaší spotřebě energie, počtu osob ve vašem domě a velikosti vašeho pozemku. Menším domům může stačit systém o výkonu 1 kW, přičemž na střeše bude více než 8 metrů čtverečních solárních panelů, zatímco vyšší poptávku lze uspokojit systémem o výkonu 4 kW, který však bude potřebovat více než 25 metrů čtverečních plochy na vaší střeše.

Velikost solárního systému Potřebná plocha střechy (v metrech čtverečních)
1kW 8+
2kW 12+
3kW 20+
4kW 25+

4. Jak solární energie prospívá životnímu prostředí?

No, pro začátek je to obnovitelný zdroj energie, takže na rozdíl od uhlí nedojde. Navíc je solární energie šetrná k životnímu prostředí, protože neprodukuje skleníkové plyny. Technologie obnovitelné energie vám pomohou snížit uhlíkovou stopu, což znamená, že vy osobně uděláte něco pro životní prostředí.

5. Co je to solární baterie?

Solární panely nejčastěji vyrábějí více energie, než lze v jednom okamžiku využít v domácnosti. Veškerá přebytečná energie je pak odeslána do elektrické sítě, což znamená, že přicházíte o energii, kterou vaše panely vyrábějí. Pokud je součástí vašeho fotovoltaického systému solární baterie, můžete nevyužitou energii uchovávat a využívat ji v noci, kdy solární panely žádnou energii nevyrábějí.

6. Kolik stojí solární panely?

Cena systému solárních panelů se liší v závislosti na několika faktorech, například na tom, kolik panelů je potřeba, takže je těžké uvést přesnou cenu, ale celkově jsou solární panely přibližně o 70 % levnější než v roce 2010.

Většina domů bude potřebovat 12-16 panelů, aby pokryla své energetické potřeby. Průměrná domácnost se 3 osobami potřebuje 3kWh systém s 12 solárními panely, přičemž celkové náklady činí 5 000 až 6 000 liber. Obvykle se náklady na solární systém pohybují od přibližně 2 000 liber u menších domů až po 9 000 liber u větších domů.

7. Kolik stojí instalace solárních panelů?

Kromě ceny solárních panelů je třeba zvážit také jejich instalaci. Cena instalace se bude lišit od instalatéra k instalatérovi, proto je dobré porovnat více nabídek, čímž získáte největší šanci na získání nejlepší možné nabídky.

8. Který výrobce vyrábí nejlepší solární panely?

S rozvojem trhu se solárními panely se zvýšil i počet jejich výrobců. To vám dává velkou rozmanitost a možnost výběru, ale také vám to může trochu ztížit rozhodování. Při zkoumání nejlepších výrobců solárních panelů jsme zjistili, že nejlepší solární panely v  v současné době vyrábí společnost LG.

9. Jaké jsou výhody solárních panelů?

No, pro začátek je tu snížení účtů za palivo, protože výroba vlastní elektřiny pomůže tyto náklady výrazně snížit.

  • Snížení účtů za elektřinu: systém o výkonu 2,8 kWp by měl být schopen vyrobit přibližně 35 % roční potřeby elektřiny průměrné domácnosti.
  • Nižší emise uhlíku: Solární panely neprodukují žádné emise uhlíku, což pomůže výrazně snížit dopad vašeho domu na životní prostředí.
  • Žádné provozní náklady: po instalaci se nemusíte starat o žádné provozní náklady, protože vytvářejí bezplatnou obnovitelnou energii pro váš domov.
  • Nízké nároky na údržbu: Kromě zajištění dostatečného osvětlení panelů (ujistěte se, že jim nikdo nepřekáží) není třeba se o nic starat.
  • Nabíjení elektromobilu zdarma: snížit náklady na tankování, pokud máte elektromobil.

10. Opravdu byste mohli nabíjet elektromobil zdarma pomocí solární energie?

Pokud máte elektromobil nebo o něm uvažujete, je možnost nabíjet jej zdarma a snížit tak své náklady na palivo a dopad na planetu pravděpodobně největší výhodou, která se nabízí. Plánování napájení vašeho domu a elektromobilu solární energií bude vyžadovat větší solární fotovoltaický systém, proto se vyplatí zmínit se o tom vašemu instalatérovi.

11. Fungují solární panely i v zamračených dnech?

Rozhodně! Ve skutečnosti je to sluneční záření, a nikoli teplota, teplo nebo přímé sluneční světlo, co umožňuje solárním fotovoltaickým panelům vyrábět elektřinu.

Solární panely v horkých slunečných zemích budou jistě shromažďovat více energie, ale nenechte se zmást tím, že v Česku nebudou dobře fungovat. Ke své činnosti nepotřebují stálé přímé sluneční světlo a mohou vyrábět elektřinu i při zataženém počasí. Nezapomínejte také, že Německo je v současné době světovým lídrem ve výrobě solární energie – což není zrovna země známá svým dostatkem slunce!

12. Jaký je rozdíl mezi fotovoltaikou a solárním teplem?

Solární fotovoltaické panely se používají k výrobě elektřiny, zatímco solární termické panely – známé také jako solární systém pro ohřev teplé vody – se používají k zásobování domácnosti teplou vodou.

13. Vyžadují solární panely velkou údržbu?

Po instalaci solárních panelů by vám měl instalátor zanechat podrobné informace o údržbě, kterou budete muset čas od času provést, ale celkově je údržba solárních panelů poměrně minimální.

14. Co jsou to bifaciální solární panely?

Bifaciální solární panely vyrábějí energii nejen ze strany přivrácené ke světlu, ale také ze zadní strany, díky čemuž jsou schopny dodat vašemu domu více energie než běžné solární panely.

15. Co je to výkupní cena?

Feed-in Tariff skončil v březnu 2019, ale jednalo se o systém, který vláda zavedla, aby odměnila ty, kteří si vyrábějí vlastní elektřinu pomocí solárních panelů, platbami v hodnotě 20-25 let. Původně byla stanovena sazba 43,3 pence za kilowatthodinu (kWh) vyrobené elektřiny, ta byla postupně snížena na 3,47 pence a v březnu 2019 se systém uzavřel pro nové žádosti.

16. Vyplatí se investovat do solární energie?

Není pochyb o tom, že fotovoltaické panely jsou mezi majiteli domů nejoblíbenějším typem obnovitelné energie. Náklady na solární panely dramaticky klesly, takže opravdu nikdy nebyla lepší doba pro investici. Také výhody nelze ignorovat: nižší účty za energii, snížení emisí uhlíku a potenciální zvýšení hodnoty vašeho domu.

 

 

solarni panely

 

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *