8 otázek, které byste měli položit svému instalatérovi fotovoltaických systémů

8 otázek, které byste měli položit svému instalatérovi fotovoltaických systémů

Při instalaci fotovoltaického systému je důležité položit správné otázky svému instalatérovi, aby byl projekt úspěšný a plně odpovídal vašim potřebám. Zde jsou osm klíčových otázek, které byste měli zvážit:

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Agresivní prodejní taktiky a špatné praktiky jsou bohužel vedlejším produktem každého odvětví prodeje a společnosti zabývající se obnovitelnou energií nejsou výjimkou. Ve světle nedávné pozornosti médií zaměřené na pochybné prodejní triky typu „Deal of the Day“, které používá několik „kovbojských“ solárních instalatérů, nemůžeme přeceňovat důležitost toho, abyste si udělali domácí úkoly, pokud hledáte instalatéra, který vám nainstaluje solární panely na váš dům.

Pojďme se tedy podívat na to, jak postupovat při výběru instalatéra solárních panelů a na ty klíčové otázky, které je třeba položit.

Nejdříve si však budete muset zajistit několik nabídek od solárních instalatérů s certifikací MCS (Microgeneration Certification Scheme) (nebo ekvivalentní certifikací). S



1. Je instalatér solárních zařízení certifikován?

Pokud společnost, která instaluje technologii obnovitelné energie, není certifikovaná, nemáte jistotu, že je řádně kvalifikovaná k provedení instalace, a nebudete chráněni podle systému MCS (nebo ekvivalentního systému), pokud by se ukázalo, že jejich práce je chybná.

2. Je součástí cenové nabídky stavební zpráva?

Stavební zpráva od kvalifikovaného stavebního inženýra je nesmírně důležitá. Měli byste nikdy . nechat si na svůj pozemek namontovat solární panely bez ní. Váš potenciální instalatér solárních panelů musí předem zjistit, jak silná je vaše střecha a zda bude schopna unést zátěž. Žádné dvě střechy nejsou stejné, a proto se instalatér nemůže spoléhat na obecný statický posudek. Zpráva bude konkrétně přizpůsobena vaší střeše a zohlední přispívající faktory, jako je velikost krokví, rozteč a větrné zóny, které by mohly ovlivnit vhodnost vaší střechy pro instalaci solárních panelů.

3. Bude moje střecha potřebovat zpevnění?

Po vypracování statického posudku bude instalatér solárních zařízení vybaven informacemi potřebnými k určení:

Přibližně 65 % střech je třeba zpevnit, což pravděpodobně zvýší celkové náklady na instalaci o dalších 5000 až 20000 korun. Bez zpevnění by mohlo dojít k prověšení trámů a praskání stropu.

4. Jak budou panely na střeše držet?

Jak se solární panely připevní na střechu?Ať už máte střechu pokrytou taškami, břidlicí nebo dokonce plochou střechu, je důležité vědět, jakým způsobem hodlá instalatér připevnit vaše krásné nové solární panely k vaší střeše. Solární fotovoltaický systém lze namontovat prakticky na jakýkoli typ střešní konstrukce, ale jak jsme již zmínili, musí být pro tuto práci fyzicky vhodný, což určí statický posudek.

Věděli jste, že solární panely musí mít možnost dýchat? Proudění vzduchu je z hlediska účinnosti nezbytné, a proto musí být kvůli větrání za panely mezera. Tím ale samozřejmě zůstávají panely vystavené a zranitelné vůči povětrnostním vlivům, konkrétně větrnému počasí. Pokud jsou upevňovací prvky nedostatečné, může se v nejhorším případě, například při prudkém větrném počasí, za mezeru dostat vítr, který by mohl solární panely strhnout ze střechy.

Rychlá instalace, někteří instalatéři používají takzvaný systém Click Fit. Tento systém je oblíbený v Nizozemsku a Německu a panely jsou v podstatě zavěšeny na střešní latě – tenké kusy dřeva napříč krokvemi – bez použití šroubů. A vzhledem k tomu, že tyto střešní latě jsou zajištěny pouze jedním tenkým hřebíkem na krokvi, budete se při použití tohoto montážního systému spoléhat pouze na několik hřebíků, které udrží vaše drahocenné panely na místě.

Zatímco systém „Click Fit“ je pro naše evropské protějšky naprosto vhodný – už jen proto, že jejich střechy jsou postaveny z mnohem pevnějších latí – je bezpečnější sázkou něco jako solární montážní systém K2. Využívá systém držáků a lišt, kde jsou držáky skutečně přišroubovány do krokví, které drží váhu solárních panelů. Za opravdu větrného počasí tak síla větru působící na panely a střechu směrem vzhůru vlastně odolává krokvím.



5. Bude třeba provést analýzu zastínění?

V ideálním případě je třeba se vyhnout stínování. Existují však způsoby, jak tento dopad minimalizovat, a je důležité analyzovat zastínění způsobené okolními objekty, jako jsou sousední budovy a stromy. Pokud by zastínění mohlo být problémem, dobrý instalatér by vám měl být schopen poskytnout analýzu zastínění provedenou počítačem. Mějte na paměti, že zastínění bude mít vliv na energetický výnos; musíte vědět, kolik elektřiny bude systém schopen vyrobit.

6. Kdo bude solární panely instalovat?

Mnoho instalatérů solárních panelů zaměstná subdodavatele, kteří postaví a odstraní lešení. Jedná se o běžnou praxi. Vždy je však rozumné pověřit instalací firmu, která ji bude provádět, než ji svěřit třetí straně. V každém případě se ujistěte, že víte, kdo bude za jakou práci zodpovědný, a to i proto, že potřebujete vědět, na koho se obrátit, pokud by se vyskytl problém. Vezměte si například průvodce solární technikou. Naše služba sice poskytuje bezplatné nabídky až tří solárních společností s certifikátem MCS (nebo rovnocenným), ale nejsme instalatéři. Další informace naleznete v našem průvodci výběrem instalatéra solárních panelů.

7. Jaké záruky budou nabízeny?

Solární panely jsou navrženy a vyrobeny tak, aby vydržely 20 let, ale jakou záruku na provedení bude nabízet instalatér? Většina z nich obvykle nabízí 10 let. Stejně tak na jak dlouho je poskytována záruka na střídač – v podstatě srdce fotovoltaického systému? Opět platí, že většina střídačů má 10letou záruku na závady. Střídače nevydrží věčně; pravděpodobně budete muset střídač alespoň jednou vyměnit. I když byste měli mít možnost si záruku za příplatek prodloužit.

Musíte přesně vědět, za co platíte. Zahrnuje například nabídka řešení pro monitorování? Bezdrátové displeje jsou mimořádně užitečným nástrojem, který vám pomůže maximálně využít solární panely, protože poskytují informace o okamžitém výkonu, denním výkonu a historické produkci. Pokud chcete, aby se vám investice dobře vrátila, musí systém po celou dobu své životnosti pracovat na plný výkon. Přijetí monitorovacího řešení vám pomůže vyhodnotit výkonnost vašich panelů.

Kontrolní seznam solární instalace

  • Udělejte si domácí práci. Získejte reference od předchozích zákazníků.  A nezapomeňte, že Google je váš přítel; internet je skvělý nástroj.
  • Čtěte drobné písmo a pokud máte pochybnosti, nic nepodepisujte.
  • Ptejte se. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se.
  • S rozhodováním nespěchejte, což znamená nenechat se vtáhnout do žádných šikanózních prodejních taktik.


solarni panely

Solární kalkulačka




8 otázek, které byste měli položit svému instalatérovi fotovoltaických systémů

1. Jaké jsou náklady spojené s instalací a údržbou fotovoltaického systému?

2. Jaký je očekávaný výkon a produkce energie tohoto systému?

3. Jak dlouho trvá instalace fotovoltaického systému a jaké jsou potřebné povolení?

4. Jaká je životnost a záruka tohoto systému?

5. Jakým způsobem se řeší případné poruchy a jaká je dostupnost náhradních dílů?

6. Zda je třeba speciální údržba a čištění solárních panelů a jak často?

7. Jaké jsou daňové a státní podpory pro fotovoltaické systémy?

8. Které typy střešních povrchů jsou vhodné pro instalaci fotovoltaických panelů?

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *