Vytápění tepelným čerpadlem – kdy se vyplatí a kdy je lepší elektrické vytápění?

Vytápění tepelným čerpadlem – kdy se vyplatí a kdy je lepší elektrické vytápění?

Tepelné čerpadlo je energeticky efektivní zařízení pro vytápění domu, které využívá obnovitelnou energii ze vzduchu, vody nebo země. Vzhledem k tomu, že tepelné čerpadlo dokáže ze zdroje energie získat až 4krát více tepla, než kolik spotřebuje elektřiny, je většinou levnější než elektrické vytápění.

Přesto, existují situace, kdy je elektrické vytápění vhodnější. Například v případech, kdy není možné nainstalovat tepelné čerpadlo nebo není dostatečný zdroj obnovitelné energie. Také v případech, kdy je spotřeba tepla nízká a tepelné čerpadlo by nemělo dostatečně efektivní činnost nebo by bylo příliš drahé v instalaci.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Tepelná čerpadla prožívají obrovský rozruch. S rostoucími cenami plynu a elektřiny se o nich stále více domácností zajímá. Reklamní kampaně na tepelná čerpadla navíc vytvářejí dojem, že tato zařízení vyrábějí teplo z ničeho. Jak je to však ve skutečnosti? Kdy se vyplatí použití tepelného čerpadla pro vytápění rodinného domu a kdy ne?

Princip tepelného čerpadla byl popsán již v 19. století anglickým fyzikem lordem Kelvinem. V zemi, vodě i vzduchu je obsaženo obrovské množství tepla, ale jeho nízká teplota neumožňuje přímé využití pro vytápění nebo ohřev vody. Abychom mohli využít teplo látek s nízkou teplotou, musíme je převést na vyšší teplotu. Toho dosahujeme ochlazením látky (země, vody nebo vzduchu) o několik stupňů, čímž odebereme teplo, a toto teplo pak využijeme k ohřevu jiných látek, jako je teplá užitková voda nebo voda v topné soustavě. Pro převod tepla na vyšší teplotu, a tedy i pro provoz tepelného čerpadla, je však zapotřebí určité množství energie. V praxi tedy tepelné čerpadlo využívá přibližně jednu třetinu svého výkonu ve formě elektrické energie, zatímco zbývající dvě třetiny tvoří teplo, které je odebráno ochlazované látce.

Tepelná čerpadla se tedy vyplatí především v domech s vysokou spotřebou energie na vytápění. Návratnost investice do tepelného čerpadla je nejméně šest let.

tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla – Často kladené otázky

1. Tepelná čerpadla zažívají boom. Proč je stále více domácností uvažuje o jejich pořízení?

S rostoucími cenami plynu a elektřiny se domácnosti stále více zajímají o tepelná čerpadla. Reklamní kampaň na tepelná čerpadla navíc dala vzniknout představě, že toto zařízení vlastně vyrábí teplo z ničeho. Jak to však ve skutečnosti je? Kdy se tepelné čerpadlo pro vytápění rodinného domu vyplatí a kdy naopak ne?

2. Jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo převádí teplo z ochlazované látky (vzduchu, země nebo vody) na vyšší teplotu pro vytápění domu či ohřev vody. Pro tento proces je ovšem třeba dodat určité množství energie, které tepelné čerpadlo získává z elektrické energie při provozu kompresoru. Tepelné čerpadlo tedy není schopné vyrábět teplo z absolutně ničeho, ale využívá teplo již existujících zdrojů.

3. Vyplatí se vytápění domu tepelným čerpadlem?

Vytápění domu tepelným čerpadlem se vyplatí především u domů s vysokou spotřebou energie na vytápění. Vzhledem k tomu, že tepelné čerpadlo spotřebuje pro provoz elektrickou energii, je důležité zohlednit tyto náklady při posuzování výhodnosti. Obecně lze říci, že tepelné čerpadlo ušetří asi dvě třetiny nákladů za vytápění oproti elektrokotli a asi třetinu ve srovnání s plynovým kotlem.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Závěr

– Tepelná čerpadla zažívají boom díky rostoucím cenám plynu a elektřiny.
– Reklamní kampaň dala vzniknout představě, že tepelná čerpadla vyrábí teplo z ničeho, což není pravda.
– Tepelné čerpadlo spotřebovává elektřinu pro provoz, ale využívá teplo z ochlazované látky.
Vyplatí se především u domů s vysokou spotřebou energie na vytápění.
– Náklady na pořízení tepelného čerpadla se pohybují kolem 200 tisíc korun, ale u varianty země/voda je potřeba udělat hlubinný vrt nebo zemní kolektor, což zvyšuje cenu.
– Nejdříve je vhodné investovat do izolace domu před pořízením tepelného čerpadla.
– Návratnost investice do tepelného čerpadla je nejméně šest let.
– Návratnost závisí na účinnosti čerpadla a tepelně izolačních parametrech domu.
– Elektrické vytápění se hodí pro velmi dobře zateplené objekty, zatímco pro starší domy s vysokými tepelnými ztrátami může být nákladné.
– Elektrické topné rohože, sálavé panely a přímotopy jsou dostupnější alternativy k tepelným čerpadlům.
– Volba závisí na konkrétních podmínkách a preferencích domácnosti.

Podívejte se, jak funguje tepelné čerpadlo.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – tepelná čerpadla

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *