Solární panely: Střecha orientovaná na východ nebo na západ?
Solární panely: Střecha orientovaná na východ nebo na západ?
Solární panely jsou skvělým způsobem využití sluneční energie k výrobě elektřiny. Avšak při instalaci solárních panelů je důležité, jak je váš střecha orientovaná. Existují dvě hlavní varianty – střecha orientovaná na východ nebo na západ.
Pokud je vaše střecha orientována na východ, solární panely budou získávat sluneční energii během ranních hodin. To znamená, že budou dosahovat svého maximálního výkonu již od brzkého rána, ale v odpoledních hodinách se výkon postupně snižuje.
Naopak, střecha orientovaná na západ své maximální výhody získává v odpoledních hodinách. Solární panely na takové střeše budou mít menší výkon ráno, ale večer budou dosahovat svého maximálního výkonu.
Při volbě orientace střechy pro solární panely je tedy důležité zvážit, kdy hodláte využívat elektřinu nejvíce. Pokud preferujete ranní čas, může být pro vás výhodnější orientace na východ. Jestliže se ale spíše potřebujete zásobovat elektřinou večer, je lepší volbou orientace na západ.
ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku
Určení orientace a úhel sklonu vašeho solární systém pro výrobu energie je jedním z nejdůležitějších faktorů při navrhování solárního systému. Jak jsme již zmínili, na jižní polokouli je obvykle nejlepší orientací panelů severní směr. Ne každý však má dokonale orientovanou střechu. Když jsou vaše dvě nejlepší možnosti východní nebo západní, kterou byste si měli vybrat?
Pohyby slunce během dne
Během dne Slunce prochází oblohou v oblouku, který se v průběhu roku mění v důsledku oběžné dráhy Země (viz horní obrázek). Oblouk je vždy symetrický od východu k západu a měří se od středového bodu, kterým je poledne. To znamená, že od východu Slunce do poledne (nepočítáme-li letní čas) a od poledne do západu Slunce dopadá na jedno konkrétní místo stejný počet hodin slunečního svitu. (Jak to platí pro vaši polohu, můžete zjistit pomocí aplikací.
Pokud tedy váš dům nebo střecha nemají k dispozici žádnou střešní plochu orientovanou na sever, ale mají dvě strany, které směřují na východ a západ, možná si kladete otázku, která strana by byla vhodnějším místem pro výrobu největšího množství energie. Správné rozhodnutí bude mít vliv na to, kolik peněz můžete díky solárním panelům ušetřit.
Porovnejte nyní nabídky až 7 instalátorů ve vašem okolí.
Podívejte se na stínění
První věc, kterou je třeba zvážit, je samozřejmě stínování, které může mít potenciálně velký vliv na produktivitu vašeho systému. Je některá ze stran střechy zastíněna okolními objekty? Pokud je jedna strana zastíněná, zvolte druhou stranu.
Pokud jste zjistili, že účinky stínění buď neexistují, nebo jsou v podstatě stejné na obou stranách, pak další věc, kterou je třeba zvážit, je úhel střechy – pokud je to možné, nechcete mít žádné montážní držáky nebo solární sledovače. Obě strany vaší střechy mohou být nakloněny pod různými úhly: budete chtít zvolit tu stranu, která je blíže vodorovné poloze, protože ta bude mít za následek největší oslunění (dopadající sluneční světlo) během dne.
Jsou ranní nebo pozdně odpolední mraky běžným jevem?
Takže jste zjistili, že stínování není problém a že obě strany vaší střechy jsou symetricky skloněné. Co uděláte teď? Ačkoli je Austrálie známá svým nepředvídatelným klimatem, budete muset zvážit, kdy máte tendenci mít častěji zatažené počasí – ráno nebo večer.
To bude záviset na vaší poloze a podnebí, ale pro mnoho míst platí, že ráno mají větší tendenci ke zatažené obloze. Zastínění, a to i mraky, může snížit výkon systému až o 90 %: kdykoli není slunečno, výroba energie klesá.
Odpověď tedy v podstatě zní, že byste se měli snažit umístit panely na „slunečnější“ stranu střechy z hlediska počasí: pokud máte častěji zatažená rána, na střechu orientovanou na západ, a pokud máte častěji zatažená odpoledne, na střechu orientovanou na východ. Můžete se podívat na Meteorologický úřad na svých webových stránkách nebo použijte Nástroj PVWatts společnosti NREL abyste získali jasnější představu o tom, který směr je slunečnější.
Máte účtování podle doby použití?
Pokud máte tarif za elektřinu s časovým odběrem, pravděpodobně strategicky přemýšlíte o spotřebě energie a ceně. Vzhledem k tomu, že většina domácností spotřebovává více elektřiny v odpoledních hodinách – kdy je při účtování dražší, je solární pole orientované na západ pravděpodobně lepším způsobem, jak ušetřit peníze.
Západní strana může být lepší volbou i v případě paušálního tarifu.
Mějte také na paměti, že spotřeba elektřiny v domácnostech bývá největší uprostřed nebo pozdě odpoledne (přečtěte si více o struktuře spotřeby elektřiny). Takže i když je cena elektřiny v každou denní hodinu stejná, můžete potenciálně ušetřit více peněz s panely orientovanými na západ, protože jejich výroba bude „vrcholit“ o něco později než u panelů orientovaných na sever.
Solární kalkulačka
Časté dotazy ohledně Solárních panelů
Střecha orientovaná na východ nebo na západ?
Volba orientace solárních panelů na střeše je důležitým faktorem pro zajištění maximálního využití sluneční energie. Orientace na východ nebo na západ má své výhody a nevýhody.
Pokud je střecha orientovaná na východ:
- Panely získávají sluneční energii během dopoledne a v pravé dopoledne.
- Snížení produkce energie v odpoledních hodinách.
- Optimální pro spotřebitele, kteří spotřebovávají energii převážně ráno a dopoledne.
Pokud je střecha orientovaná na západ:
- Panely získávají sluneční energii během odpoledne a večer.
- Snížení produkce energie v dopoledních hodinách.
- Optimální pro spotřebitele, kteří spotřebovávají energii převážně odpoledne a večer.
Je důležité zvážit vaše spotřebitelské návyky a předpokládané časy spotřeby energie. Existují také střechy, které jsou orientovány na východozápad, což nabízí vyvážené získávání sluneční energie po celý den.
ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku
Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.
Ahoj, jsem David, odborník na solární panely a fotovoltaiku. Původem jsem z USA, ale již šest let žiji v České republice. Mám rád solární energii a jsem hrdý na to, že mohu přispět k udržitelnější budoucnosti tím, že pomáhám s vývojem a instalací solárních systémů.