Lze pokrýt vytápění tepelným čerpadlem se zdrojem tepla vzduch?

Lze pokrýt vytápění tepelným čerpadlem se zdrojem tepla vzduch?

Při hledání vhodného zdroje tepla pro domácnost či komerční stavbu je tepelné čerpadlo se zdrojem vzduchu skvělou volbou. Tepelné čerpadlo je zařízení, které přebírá energii z jednoho zdroje a přeměňuje ji na teplo vhodné pro vytápění nebo ohřev vody. Ve spojení se zdrojem vzduchu může tepelné čerpadlo fungovat s využitím venkovního vzduchu jako zdroje tepla.

Tepelné čerpadlo se zdrojem vzduchu je velmi účinné, ekologické a energeticky šetrné řešení. Může být instalováno na venkovním prostoru bez nutnosti vrtání nebo kopání, což usnadňuje jeho instalaci. Zároveň je vhodné pro různé typy budov a je schopné pokrýt většinu potřeb vytápění a ohřevu vody.

Pokud hledáte efektivní a ekologické řešení pro vytápění a ohřev vody, tepelné čerpadlo se zdrojem vzduchu je ideální volbou. Využitím venkovního vzduchu jako zdroje tepla můžete ušetřit na energiích a snížit svou závislost na fosilních palivech.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu jsou fantastickým způsobem vytápění domu, protože získávají teplo z obnovitelného zdroje energie, ale v závislosti na typu tepelného čerpadla a velikosti nemovitosti může venkovní jednotka tepelného čerpadla často vypadat jako komerční klimatizační jednotka.

Přestože venkovní jednotky tepelných čerpadel mohou být umístěny kolem boční strany domu, aby nepřekážely, mohou stále vyčnívat, a lze tedy tepelné čerpadlo se vzduchovým zdrojem tepla zakrýt například z estetických důvodů?

Venkovní jednotku tepelného čerpadla se zdrojem vzduchu nelze zakrýt. Jednotky vzduchových tepelných čerpadel jsou závislé na velkém množství proudícího vzduchu, aby získaly dostatek tepelné energie, a zakrytí tepelného čerpadla může drasticky snížit jeho účinnost.

Naše vzduchové tepelné čerpadlo (ASHP) je umístěno na otevřeném prostranství z boku domu. I když nepřekáží, je stále umístěno v určité vzdálenosti od domu kvůli přístupu a údržbě. Nemůžeme ho zakrýt ani oplotit, protože je umístěno na chodníku vedoucím zepředu k zadní části domu.

Vzduchové tepelné čerpadlo sice nemůžete přímo zakrýt, ale přesto jej můžete umístit na uzavřené místo, kde nebude ohroženo proudění vzduchu.

Níže se podrobněji věnujeme tomu, proč nelze vzduchové tepelné čerpadlo zakrýt a co můžete udělat, abyste snížili vizuální dopad používání ASHP k vytápění vašeho domu.

Můžete zakrýt vzduchové tepelné čerpadlo?

Úplné zakrytí vzduchového tepelného čerpadla není bezpečné. Výrazné omezení proudění vzduchu by způsobilo obrovské snížení účinnosti vytápění a mohlo by potenciálně vést k přehřátí a selhání součástí.

Přestože jsou tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu skvělá z hlediska energetické účinnosti i snížení emisí uhlíku, mohou často vypadat jako komerční klimatizační jednotky a při instalaci k vnější stěně domu nemusí působit esteticky.

Poskytování malá skříň pro externí jednotku tepelného čerpadla se zdrojem vzduchu, nebo dokonce úplné zakrytí, může pomoci začlenit je do vnějšího vzhledu domu.

Tímto postupem by však mohlo dojít k poškození vašeho ASHP a domácnost ohroženy, ale v konečném důsledku by mohl výrazně snížit účinnost tohoto tepelného čerpadla. dodávat teplo pro dům, kde by vnitřní teploty nebyly vysoké, voda v domácnosti by nebyla teplá a spotřeba elektrické energie by se výrazně zvýšila, protože tepelné čerpadlo pracuje přesčas.

Zakrytí vzduchového tepelného čerpadla a snížení průtoku vzduchu by také snížilo, jak ekonomicky efektivní by instalace tepelného čerpadla vůbec byla.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Níže rozebíráme důvody, proč ASHP potřebují ke své činnosti dostatečné proudění vzduchu, jak by zakrytí snížilo proudění vzduchu a jaké další možnosti můžete mít pro ukrytí vzduchového tepelného čerpadla namísto zakrytí.

Vzduchová tepelná čerpadla potřebují k efektivní práci vzduch

Tepelné čerpadlo se zdrojem tepla ze vzduchu funguje tak, že získává tepelnou energii z venkovního vzduchu a přenáší tuto energii do vnitřních prostor prostřednictvím chladiva v potrubí, které se používá k vytápění prostor a případně k ohřevu teplé vody.

Vzduchové tepelné čerpadlo
Ventilátory tlačí vzduch ze zadní části jednotky do přední části.

Vzhledem k tomu, že tepelná čerpadla se zdrojem tepla ze vzduchu jsou konstruována pro práci při velmi nízkých teplotách (kdy je ve vzduchu stále ještě uložena určitá tepelná energie), musí při nižších teplotách obvykle pracovat intenzivněji, aby získala stejné množství tepla tím, že jednotkou protlačí více vzduchu.

Zakrytí jednotky ASHP by výrazně snížilo její schopnost získávat teplo, protože by se výrazně snížilo proudění vzduchu.

ASHP také není stále zapnutý. Začne pracovat, když je poptávka po vytápění nebo přípravě teplé vody, ale podle potřeby se pravidelně zapíná a vypíná.

Z tohoto důvodu nelze předvídat, kdy bude externí jednotka tepelného čerpadla v provozu, a proto se mohou nelze zakrýt.

Vzduchová tepelná čerpadla jsou navržena tak, aby po celou dobu své životnosti pracovala venku, a jsou tedy vybavena pro všechny druhy počasí, a proto je není třeba z důvodů specifických pro počasí zakrývat.

Tepelné čerpadlo se zdrojem tepla vzduch
Naše tepelné čerpadlo bylo venku a nezakryté více než 5 let, protože je obvykle navrženo tak, aby se vypořádalo s každým počasím.

Vzduchová tepelná čerpadla se mohou potenciálně porouchat

Pokud tepelné čerpadlo zakryjete a ono bude mít problémy s přívodem vzduchu, může se stát, že se jednotka ASHP rozbije a nebude schopna vytápět váš domov.

Pokud má venkovní jednotka tepelného čerpadla potíže s prouděním vzduchu, může se stát. pracovat přesčas, aby to vyrovnala..

Tento by se zvýšila spotřeba elektřiny, snížení nákladové efektivity a díly se mohou rychleji opotřebovávat. S krytem může docházet k zachycování tepla a přehřívání tepelného čerpadla.

Zakrytí ASHP může také vést ke ztrátě platnosti záruky.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Další otázky při krytí ASHP

Co se týče dalších, méně technických problémů, zakryté tepelné čerpadlo může v chladnějších měsících přilákat hlodavce a další drobné živočichy. Nejenže se ve vaší jednotce uhnízdí, protože jste jim poskytli úkryt, ale mohou se také rozhodnout překousat kabeláž.

Proto je lepší jim místo k pobytu vůbec neposkytovat, zejména pokud je to na úkor vašeho tepelného čerpadla.

Vlhkost může být také zachycena pod krytem v důsledku sníženého proudění vzduchu.

Jak uzavřít vzduchová tepelná čerpadla

Mohou existovat způsoby, jak bezpečně tepelné čerpadlo se vzduchovým zdrojem tepla raději uzavřít než zakrýt..

Otevřená skříň může umožnit další efektivní provoz ASHP. Při zakrývání tepelného čerpadla by však mělo jít spíše o ochranu než o estetiku.

Nejdůležitějším pravidlem při zakrývání nebo zakrývání vzduchového čerpadla je ujistit se, že všechny strany byly otevřené pro proudění vzduchu. Jak bylo uvedeno výše, při uzavírání čerpadla hrozí spousta nebezpečí, a proto je důležité, abyste jej nepoškodili a umožnili mu efektivně vytápět váš domov.

Prostor kolem ASHP je také důležitý pro přístup k údržbě a servisu.

Za prvé, ujistěte se, že čerpadlo není zcela uzavřeno.. Pro správnou funkci potřebuje prostor a stálý přívod vzduchu. Jakýkoli pokus o zakrytí čerpadla by se měl omezit pouze na zakrytí horní části nebo na zajištění dostatečných mezer na všech stranách krytu.

Malé otvory nemusí stačit k tomu, aby čerpadlo mělo dostatek vzduchu. Měli byste provést velké mezery v krytu, které umožní neomezené proudění vzduchu skrz kryt.. Tím zajistíte, že vaše jednotka bude nadále fungovat tak, jak má.

Použití pouze horního krytu nemusí být ideální z hlediska vzhledu, ale umožní přístup vzduchu do bočních částí jednotky. Zajistí také, aby si sníh a led nenašly cestu do vašeho ASHP, když není příliš silný vítr.

Proto zvažte zakrytí pouze horní části tepelného čerpadla se zdrojem vzduchu, které pomůže zajistit jeho bezpečnost, aniž by ovlivnilo proudění vzduchu k němu, pokud to výrobce povolí.

Další informace naleznete v našem hlavním článku o krytech vzduchových tepelných čerpadel.

Lze zakrýt tepelné čerpadlo se zdrojem tepla ze vzduchu?

Vzduchová tepelná čerpadla by neměla být zakrývána tam, kde by bylo omezeno proudění vzduchu.

Snížené proudění vzduchu může vést ke snížení účinnosti a menšímu vytápění za vyšší náklady.

Pro venkovní jednotky tepelných čerpadel je možné zhotovit kryty, kde je žádoucí zlepšit estetiku tepelného čerpadla, ale kde je zároveň zajištěn dostatečný prostor kolem jednotky, aby nebylo ohroženo proudění vzduchu.

 

tepelné čerpadlo

Lze pokrýt vytápění tepelným čerpadlem se zdrojem tepla vzduch?

Ano, tepelné čerpadlo se zdrojem vzduchu lze pokrýt.

Pokud se rozhodnete pro tepelné čerpadlo se zdrojem vzduchu, je důležité zajistit, aby bylo správně pokryto. To pomáhá chránit zařízení před nepříznivými povětrnostními podmínkami a prodlužuje jeho životnost.

Pokrytí tepelného čerpadla se zdrojem vzduchu může být vyrobeno z různých materiálů, jako je například nerezová ocel, hliník nebo plast. Je důležité zvolit takový materiál, který je odolný vůči korozivnímu působení počasí a má dlouhou životnost.

Dále je třeba dbát na správnou instalaci pokrytí, aby tepelné čerpadlo bylo dostatečně chráněno před vodou, sněhem, ledem a dalšími nepříznivými povětrnostními podmínkami. Pokud nejste si jisti, jak provést instalaci, je vhodné kontaktovat odborníka, který vám pomůže s správným a bezpečným pokrytím tepelného čerpadla se zdrojem vzduchu.

Rychlá cenová nabídka na čerpadlo

Podívejte se, jak funguje tepelné čerpadlo.

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – tepelná čerpadla

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *