|

Jak dlouho vydrží solární baterie?

Jak dlouho vydrží solární baterie?

Na trhu existuje mnoho typů solárních baterií, které se liší svými vlastnostmi a životností. Solární baterie mohou vydržet různě dlouho v závislosti na jejich kvalitě, použití a péči o ně.

Životnost solární baterie je obvykle udávána v počtu cyklů nabíjení a vybíjení. To znamená, kolikrát může baterie přeběhnout celý cyklus nabíjení a vybíjení, než začne ztrácet svou kapacitu a výkon. Vyšší kvalita a dražší solární baterie obvykle nabízí delší životnost s více cykly.

Dalším faktorem ovlivňujícím životnost solární baterie je správná údržba. Je důležité chránit baterii před přehříváním a nadměrným vybíjením. Pravidelná kontrola a čištění solárních panelů také pomáhá udržovat maximální výkon a prodlužuje životnost baterie.

Obecně platí, že solární baterie by měly vydržet minimálně 5 až 10 let při správném používání a údržbě. Některé kvalitnější baterie dokonce dosahují životnosti až 20 let.

Při výběru solární baterie je dobré se informovat o jejím výkonu, kapacitě a životnosti, aby bylo možné vybrat nejvhodnější a nejtrvanlivější řešení pro konkrétní potřeby.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Solární baterie jsou populárnější než kdy jindy, protože mohou udržet vaše světla během výpadku proudu a možná vám dokonce ušetří trochu peněz navíc na účtech za energii. Bohužel jsou poměrně drahé – nejlevnější baterie vás vyjdou na přibližně 100 000 Kč, přičemž většina systémů se blíží k 200 000 Kč.

To je spousta peněz, takže je důležité vědět, jak dlouho bude baterie schopna napájet váš domov. Stručná odpověď je následující: životnost solární baterie se pohybuje mezi 10 a 15 lety. Skutečnost je taková, že životnost baterie závisí na mnoha faktorech.

Klíčové poznatky

  • Životnost solárních baterií se obecně pohybuje mezi 10 a 15 lety, ale životnost ovlivňuje více faktorů.
  • Většina domácích solárních systémů je spárována s lithium-iontovými bateriemi, protože mají mnohem delší životnost než olověné baterie.
  • Čím častěji solární bateriový systém vybíjíte, tím kratší je jeho životnost.
  • Extrémní teploty a povětrnostní podmínky mohou snížit životnost solárního bateriového úložiště.

Jaká je životnost solární baterie?

Většina solárních baterií vydrží 10 až 15 let.

Pro baterii je typická desetiletá záruka, takže ji s největší pravděpodobností můžete používat alespoň deset let. Ale to, že záruka skončila, neznamená, že baterie najednou přestane fungovat.

Technologie solárních baterií je stále relativně nová, takže není mnoho informací o tom, jak dlouho vydrží domácí baterie po skončení záruční doby. Lze však s jistotou říci, že baterie bude pravděpodobně uchovávat solární energii ještě nejméně pět let po skončení záruční doby.

Faktory, které ovlivňují životnost solárních baterií

Mějte na paměti, že 10 až 15 let je obecný odhad doby životnosti solární baterie. Několik faktorů zvýší nebo sníží počet let, po které budete moci systém bateriového úložiště používat.

Typ solární baterie

Existuje mnoho různých typů solárních baterií, ale nejoblíbenějšími domácími solárními bateriemi jsou lithium-iontové a olověné baterie.

Lithium-iontové baterie spadají do životnosti 10 až 15 let, kterou jsme zmínili dříve. Naproti tomu olověné baterie mají životnost kratší, a to 4 až 8 let. Pokud se tedy rozhodnete pro instalaci olověných akumulátorů, počítejte s častější výměnou baterií, než kdybyste instalovali lithium-iontové akumulátory.

Lithium-iontové baterie jsou mezi majiteli domů nejoblíbenější možností, protože vydrží mnohem déle než olověné baterie. Olověné baterie jsou oblíbenější pro solární instalace mimo síť. Více informací o rozdílu mezi olověnými a lithiovými bateriemi se dozvíte od solárního experta Willa Whitea:

Jak používáte baterii

Způsob používání baterie má vliv na značný vliv na to, jak dlouho bude trvat. Vzpomeňte si na výdrž baterie mobilního telefonu; jak jej používáte, musíte jej častěji nabíjet. Stejně fungují i solární baterie. S tím, jak baterie používáte, klesá jejich kapacita a je třeba je častěji dobíjet.

Když přemýšlíte o tom, jak dlouho baterie vydrží, je lepší o tom přemýšlet v rámci cyklů místo let. Pokud svou solární baterii každý den zcela vybijete, nevydrží tak dlouho jako baterie vašeho souseda, pokud denně využije jen polovinu energie v ní uložené.

Z tohoto důvodu většina výrobců baterií zahrnuje ke své roční záruce i záruku na cykly nebo „měření průchodnosti“. Většina baterií má záruku na 5 000 až 10 000 cyklů.

Lithium-iontové baterie mají tendenci zvládat více vybíjecích cyklů než olověné baterie, což je jeden z důvodů, proč mají lithium-iontové baterie delší životnost.

Podmínky prostředí

Vystavení extrémním teplotám a drsným povětrnostním podmínkám zkracuje životnost baterií. Aby pomohli chránit své baterie, mnoho majitelů domů se snaží instalovat domácí úložiště energie v garážích nebo prostorách s kontrolovanou teplotou.

Na olověné baterie má teplota větší vliv než na lithium-iontové baterie, což doplňuje seznam důvodů, proč mají lithium-iontové baterie delší životnost. Olověné baterie jsou obvykle určeny pro skladování při teplotách mezi 40°F a 80°F, zatímco lithium-iontové baterie zvládnou teploty od 0°F do 90°F.

Mají solární baterie stejnou životnost jako solární panely?

Solární baterie nevydrží tak dlouho jako solární panely. Solární baterie mají záruku na 10 let, zatímco solární panely mají záruku na 25 let. Jak jsme uvedli dříve, záruční doba není koncem životnosti výrobku. Takže baterie může vydržet blíže k 15 letům a panely mohou mít životnost až 30 let.

Bez ohledu na to vaše solární panely pravděpodobně přežijí baterii. Je tedy možné, že budete muset vyměnit baterii dříve než solární panely, abyste mohli nadále využívat skladování energie.

Jak dlouho může solární baterie pohánět váš dům?

Odpověď na tuto otázku závisí na mnoha faktorech, včetně toho, kolik energie může baterie uložit, kolik energie může vydat a wjakých spotřebičů chcete, aby baterie fungovala.

Zjistěte, jaké spotřebiče může baterie provozovat a kolik vás to bude stát.

Obecně platí, že většina solárních baterií nebude schopna napájet celou domácnost, pokud nenainstalujete velmi velký a velmi, velmi drahý systém. Mohou však napájet několik základních spotřebičů, jako jsou chladničky, světla, zásuvky a WiFi router. Následující tabulka uvádí, co by typická baterie s kapacitou 10 kilowatthodin (kWh) dokázala provozovat 8 hodin, než by bylo nutné ji dobít:

Tabulka 1. Základní spotřebiče, které můžete napájet pomocí 10 kWh, 5 kW baterie po dobu 8 hodin

Základní zátěž Příkon Hodiny Spotřebované kWh
Chladnička 700 W 8 5,6 kWh
Světla 400 W 5 2,0 kWh
Elektrický sporák 2,500 W 0.5 1,25 kWh
Mikrovlnná trouba 900 W 0.25 0,23 kWh
Nabíječka notebooku 61 W 2 0,12 kWh
Nabíječka telefonu 20 W 4 0,80 kWh
Televize 77 W 2 0,15 kWh
WiFi router 5 W 8 0,4 kWh
Potřebné kWh celkem 9,47 kWh

 

Solární baterie nejsou vhodnou investicí pro každého. Pokud vaše energetická společnost nabízí plné maloobchodní měření sítě, nebude mít baterie příliš velký finanční smysl, protože vám neušetří žádné další peníze na účtech za elektřinu. Baterie vám může ušetřit další peníze, pokud vaše energetická společnost nemá net metering. Baterie však stojí až 10 000 dolarů, takže vám pravděpodobně neušetří dostatek peněz navíc, aby pokryly investici.

Nejvýznamnější výhodou baterie je, že může napájet vaše spotřebiče při výpadku proudu. Pokud tedy žijete někde, kde dochází k častým výpadkům proudu, pak by se baterie mohla vyplatit! Nakonec je na vás, abyste se rozhodli, zda vysoká cena stojí za klid, že vaše světla budou svítit, když je síť mimo provoz.

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda pro vás má systém skladování energie finanční smysl, je použít naši nejmodernější kalkulačku solárních baterií. Nejenže vám řekneme, kolik baterií potřebujete, ale také vám poskytneme odhad, kolik solárních panelů potřebujete a za jak dlouho se vám investice do systému solárních panelů vrátí.

 

solarni panely

Jak dlouho vydrží solární baterie?

1. Jak dlouhá je životnost solárních baterií?

Životnost solárních baterií se liší v závislosti na různých faktorech, včetně kvality baterií a podmínek, ve kterých jsou používány.

2. Jaké je průměrné trvanlivosti solární baterie?

Průměrná trvanlivost solární baterie se obvykle pohybuje mezi 5 a 20 lety. Nicméně, moderní solární baterie vykazují dlouhodobé stabilita a některé modely mohou vydržet až 30 let.

3. Jak je možné prodloužit životnost solární baterie?

Existuje několik způsobů, jak prodloužit životnost solární baterie:

  • Mějte solární baterie v konstantní teplotě, ideálně mezi 20-25 °C.
  • Pravidelně udržujte a čistěte solární panely.
  • Investujte do kvalitních solárních baterií od renomovaných výrobců.
  • Dodržujte doporučené způsoby nabíjení a používejte vhodné solární regulátory napětí.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *