Tipy pro zimní kompostování

Tipy pro zimní kompostování

Tipy pro zimní kompostování jsou zde, abyste si udrželi vaše kompostovací procesy i v chladnějších zimních obdobích.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Kompostování v zimě

Kompostování může být během léta nebo podzimu docela snadné, ale co se stane, když přijde zima? Mrazivé povětrnostní podmínky mohou výrobu nebo skladování kompostu v zimě trochu ztížit. Mezi výhody uchovávání udržitelných produktů ve formě aktivního kompostu během zimy patří hnojivo pro jarní výsadbu a může fungovat jako zdroj tepla pro skleník. S blížící se zimou se někteří lidé mohou rozhodnout poslat své zbytky do obecní kompostárny. Jiní si mohou vytvořit nějaký krytý přístřešek, který pomůže udržet kompost v teple. Překvapivě existují tipy a techniky, kterými se můžete řídit při skladování kompostu v zimním období, vše se odvíjí od předchozí přípravy.

Přípravy na kompostování v zimě

 1. Přidejte více hnědé barvy: K dostupné zelené hmotě z kuchyně přidejte více hnědých sušených listů. Zelené listy přidávají do hromady kyslík, vrství je s hlínou v zakrytí igelitem. K přikrytí můžete použít kameny. Tento kompost vydrží až 4 až 6 měsíců a bude skvělým organickým kompostem pro půdu.
 2. Udržujte kompost v teple: Udržování kompostu v teple i během zimy umožňuje mikrobům zůstat aktivní. Během podzimu sklízejte již vyrobený kompost, aby v zimním období bylo dost místa pro nový čerstvý. Některými možnostmi je jeho rozprostření na trávník nebo zahradu nebo jeho použití na pokojové květiny a rostoucí rostliny. Doporučujeme najít nejteplejší část vašeho okolí, kam byste mohli v zimě umístit zásobník. Na dno byste také měli dát trochu suchého listí, následně aktivní kompostovací materiály a poté je přikrýt dalším hnědým listím. Tím se aktivní kompost udrží neporušený až do doby, kdy je budete potřebovat.
 3. Kontrolujte vystavení vlhkosti: Snažte se zabránit kontaktu vlhkosti s kompostem. Hromady kompostu udržujte řádně zakryté, aby na ně nepršelo. Někdy může být obtížné udržet vodu v kompostu i v případě, že jsou kompostovací materiály uzavřeny, protože uhlíkové materiály nemusí stačit absorbovat vodu z dusíkatých materiálů, jako je kuchyňský odpad. Přidejte do kompostéru více uhlíkatých materiálů, jako je sušené listí, a případně otevřete otvory. Zde jsou uvedeny některé metody kompostování:
  • Použití kompostovacích bubnů: Kompostéry jsou velmi účinné po celý rok. Kompostéry jsou nádoby, které jsou podepřeny tak, aby se mohly otáčet a umožnily promíchání kompostu. Na překopávači jsou průduchy nebo otvory, které umožňují provzdušňování. Vnitřní část má tmavou barvu a pomáhá udržovat překopávač dostatečně teplý, aby se kompost uchoval. Překopávače pomáhají zabránit tomu, aby zápach kompostu znečišťoval životní prostředí. Obvykle mají různé přihrádky, které umožňují umístění novějších kompostů do jiné přihrádky, jsou také obvykle vyvýšené nad zemí, což usnadňuje jejich používání a je jednou z překonaných metod v zimním období. Podívejte se na kompostéry a další kompostovací materiály zde.
  • Použití kompostérů: Kompostovací zásobníky se obvykle otevírají ve spodní části, aby bylo možné odebírat materiály přidané shora přes dno zásobníku. Vždy, když přidáváte potravinový odpad, vložte do něj hodně suchého listí a slámy. Kompostovací koše dodávané v malých velikostech jsou ideální do prostředí, kde kompostuje jedna nebo dvě osoby. Použití této metody v zimním období může mít některé nevýhody. Například skutečnost, že dno je otevřené, znamená, že se do něj může dostat určitá vlhkost a část se může vylít ven a přilákat krysy a jiné druhy hlodavců. Vycpání dostatečným množstvím suchého listí a slámy však může udržet kompost použitelný až do jara.
  • Izolace: Kompost můžete izolovat pomocí listí, slámy nebo lepenky, kterou kompost zakryjete. Překopávač můžete přemístit do garáže nebo jakéhokoli přístřešku. Kolem fermentačního systému můžete použít slaměný podklad. Největším problémem v zimě není sníh, ale chladný vítr. Hledejte způsoby, jak kompost uchránit před větrným chladem tím, že ho umístíte v blízkosti zdí nebo plotů.
  • Kompostování v interiéru: V zimě se můžete vypořádat s odpadem, aniž byste museli čelit drsnému sněhu. Vyzkoušejte izolovaný uzavřený kompostér a nechte ho odpočívat v garáži. Pokud má dobrou rovnováhu dusíku a kyslíku, nebude vydávat výpary. Můžete také použít teplé kompostování známé také jako vermikompostování, ty lze také uchovávat v garáži nebo ve venkovních přístřešcích.

Nalezení nejlepšího způsobu uchování kompostu během zimy vám může poskytnout něco, s čím můžete začít, jakmile nastane jaro. Efektivní zahradničení vyžaduje, abyste se na každé roční období před jeho příchodem náležitě připravili. Například během léta se můžete na jaro připravit během zimy. Dobré techniky konzervace vám mohou poskytnout skvělý start pro zahradničení v nové sezóně, protože vaše rostliny budou milovat aktivní kompost, který byl uchováván v zásobě.

Časté dotazy

Jaký je význam zimního kompostování?

Zimní kompostování je důležitý proces, který umožňuje přeměnu organického odpadu na živnou půdu i v chladných zimních měsících. Pomáhá udržet kompostování v chodu a zabraňuje hromadění odpadu na skládkách.

Jaké jsou nejlepší tipy pro zimní kompostování?

1. Přidejte do kompostu více hnědého materiálu, jako jsou suché listy nebo třísky, které pomáhají udržet teplotu.
2. Zamíchejte kompost pravidelně, aby se zvýšila cirkulace vzduchu a tím se urychlil rozklad.
3. Použijte kompostovací nádoby s dobrou izolací, které udrží teplo.
4. Udržujte dostatečnou vlhkost kompostu, ale zároveň se vyvarujte přemokření.
5. Přikryjte kompostovací nádoby izolačním materiálem nebo do deštného počasí ho zakryjte folií, aby se udržela tepelná stabilita.

Jak dlouho trvá zimní kompostování?

Doba potřebná k dokončení zimního kompostování se může lišit v závislosti na teplotě, množství organického materiálu a správné údržbě kompostu. Obecně to může trvat několik měsíců až rok, než bude kompost zralý a připravený k použití.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *