|

Vše, co potřebujete vědět o solárních bateriích, když chcete ukládat přebytky energie

Vše, co potřebujete vědět o solárních bateriích, když chcete ukládat přebytky energie

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Představte si, že můžete svůj domov napájet čistou a obnovitelnou energií a zároveň ušetřit peníze za elektřinu. A solární baterie je chybějícím kouskem do této skládačky, který vám umožní ukládat energii vyrobenou vaší baterií. solárních panelů a používat jej, kdykoli budete potřebovat.

Přečtěte si všechny důležité informace, které potřebujete vědět před investicí do solární baterie. Probereme vše od toho, co je solární baterie, kolik stojí a jaké jsou její výhody, až po dostupné dotace a způsoby, jak získat nejvýhodnější nabídku.

 

Co je to solární baterie?

Solární baterie je oblíbeným doplňkem, který se instaluje vedle solárních fotovoltaických panelů k ukládání přebytečné energie. V závislosti na velikosti vašeho systému solárních panelů může tento systém vyrábět více elektřiny, než kolik může váš dům během dne spotřebovat, takže systém solárních baterií vám pomůže maximalizovat více vyrobené solární energie. A protože solární panely vyrábějí elektřinu pouze za slunečního svitu, pomáhá solární baterie napájet spotřebiče a udržovat světla zapnutá, když slunce zapadne.

Bez bateriového úložiště pro solární energii půjde veškerá přebytečná elektřina vyrobená ze solárních panelů do sítě, aby pomohla napájet jiné domácnosti. To znamená, že byste nevyužili plný potenciál elektřiny vyrobené vašimi panely. Proto je pro domy, které fungují výhradně na obnovitelnou solární energii, solární baterie nezbytná.

Navzdory všeobecnému přesvědčení, pokud nemáte nainstalované solární panely, můžete solární baterii využít i tak. V těchto případech budete ukládat elektřinu získanou z národní sítě a tuto uloženou energii budete moci využít jako zálohu, například potenciálně při výpadku proudu, vypnutí sítě nebo v době energetické špičky, kdy je energie dražší.

Jak funguje solární bateriové úložiště?

Schéma solárních baterií

Pokud máte na střeše namontovaný systém solárních panelů, každý panel – složený ze solárních článků – přeměňuje sluneční světlo na stejnosměrný proud (DC). Stejnosměrná elektřina prochází střídačem a vytváří střídavý proud (AC), který se používá k napájení domácích spotřebičů.

V domácnosti bez solární baterie bude energie, kterou nespotřebujete pro svůj domov, odeslána do národní sítě, kde bude přerozdělena po celé zemi. To znamená, že solární energii můžete využívat pouze tehdy, když je k dispozici (tj. když svítí slunce).

Pro domy, které mají lithiové baterie je možné tuto přebytečnou elektřinu skladovat a později použít, čímž se sníží vaše závislost na státní síti a na počasí.

Solární systémy, které mohou ukládat vlastní elektřinu, mají tři hlavní součásti:

 • Solární panely, které absorbují a přeměňují sluneční energii na stejnosměrný proud.
 • Baterie (nebo baterie) pro ukládání elektřiny, která se nepoužívá v době, kdy solární panely elektřinu nevyrábějí.
 • Střídač, který převádí stejnosměrný proud na střídavý, připravený k použití ve světlech, spotřebičích atd.

Solární technologie se stále vyvíjejí a mnoho moderních systémů je vybaveno inteligentními technologiemi, jako jsou aplikace a Wifi, takže můžete snadno sledovat úroveň nabití baterie a její celkovou účinnost.

Jak velká je solární baterie?

Na velikost solární baterie se obvykle vztahuje ke kilowatthodinám (kWh) baterie. Při určování velikosti solární baterie, kterou potřebujete, byste měli vzít v úvahu spotřebu energie a velikost instalovaného systému solárních panelů.

Pokud tedy již máte představu o své velikost solárního panelu, jedním ze způsobů, jak přibližně určit velikost baterie, je vypočítat, za jak dlouho se baterie nabije. A naopak zjistit, jakou velikostí solárního panelu nabíjet konkrétní velikost baterie.

Průměrná britská domácnost má odhadem 2,4 osoby a ročně spotřebuje 2 900 kWh elektřiny. To v závislosti na používaných spotřebičích a spotřebě energie znamená přibližně 7 až 8,5 kWh elektřiny denně. Pokud tedy chcete využívat solární baterii vedle sítě, pak by vám energii mohla dodávat 8kWh solární baterie.

Pokud však chcete, aby váš systém poskytoval off-grid záložní bateriové úložiště, pak byste měli hledat solární baterii, která dokáže nabít 3 až 5násobek denního množství. V tomto příkladu byste chtěli baterii s kapacitou mezi 24 a 40 kWh.

Mějte na paměti, že při výpočtu vaší energetické náročnosti se nedoporučuje vybíjet baterii do prázdna. Doporučuje se ponechat na baterii přibližně 5 až 10 % náboje, aby se udržel její stav a abyste měli dostatek náboje pro opětovné spuštění solárních střídačů následující den.

Jak solární baterie uchovávají energii?

Když se energie ukládá do solárních baterií, je uložena ve formě stejnosměrného proudu. Aby bylo možné využít energii uloženou v solárních bateriích k napájení domácích spotřebičů, je zapotřebí měnič, který stejnosměrnou elektřinu přemění na střídavou (AC).

Střídač zajišťuje, že výstupní elektrická energie má správné napětí a frekvenci, aby byla bezpečná pro použití. Dělá to tak, že převádí energii z bateriového úložiště ze stejnosměrného proudu na střídavý proud, čímž zajišťuje, že je bezpečná pro použití domácími spotřebiči.

Jaké jsou výhody a nevýhody solárního bateriového úložiště?

Ačkoli bateriové úložiště pro solární energii může nabídnout mnoho výhod, například větší energetickou nezávislost a úsporu nákladů, je důležité si uvědomit, že nemusí být pro každého tak výhodné. Zde jsou uvedeny některé výhody a nevýhody solárního bateriového úložiště, které byste měli zvážit před investicí do této technologie.

Výhody solárního bateriového úložiště

 • Úspora účtů za energii: Ukládáním energie v době nižší poptávky můžete lépe hospodařit s energií, protože snížíte množství energie, kterou musíte kupovat od dodavatele energie v době, kdy jsou sazby za energii vyšší, a ušetříte tak peníze za účty za energii.
 • Záložní zdroj energie: Některé solární baterie vám umožní využívat solární elektřinu při výpadku proudu, takže nezůstanete bez proudu a osvětlení. Při výpadku proudu může být zásoba této energie pro vaši domácnost neocenitelná.
 • Energetická nezávislost: Díky domácímu bateriovému úložišti mohou majitelé domů vyrábět a skladovat vlastní obnovitelnou energii, čímž se sníží jejich závislost na rozvodné síti a zvýší se energetická nezávislost.
 • Zvýšení energetické účinnosti: Solární baterie mohou pomoci zvýšit účinnost solárních systémů tím, že sníží plýtvání energií a zajistí stabilnější dodávky energie.
 • Úspory v době spotřeby: Díky možnosti ukládat přebytečnou solární energii během dne mohou majitelé domů využít nižších sazeb za elektřinu mimo špičku a ještě více snížit své náklady na energii.
 • Způsobilé pro dotace. Majitelé domů mohou získat finanční pomoc na instalaci obnovitelných a udržitelných opatření, jako jsou solární panely a solární baterie, do svého domu. Prostřednictvím vládního grantu na solární panely nebo jiného programu je možné ušetřit stovky liber. Další informace naleznete v níže uvedené části.

Nevýhody solárních bateriových úložišť

 • Vysoké počáteční náklady: Počáteční náklady na pořízení a instalaci solárního bateriového systému mohou být poměrně vysoké, což z něj činí pro majitele domů významnou investici.
 • Omezená životnost: Solární baterie mají omezenou životnost a nakonec je bude nutné vyměnit, což časem zvýší celkové náklady na systém.
 • Ztráta účinnosti v průběhu času: Solární baterie časem ztrácejí na účinnosti, což znamená, že nebudou schopny uchovávat tolik energie jako při své první instalaci.
 • Problémy s kompatibilitou: Solární bateriové systémy nemusí být kompatibilní se všemi solárními systémy, což může omezit jejich účinnost a zvýšit celkové náklady.
 • Závislost na počasí: Solární bateriové systémy jsou při dobíjení závislé na slunečním světle, které může být za oblačného nebo deštivého počasí omezené, což snižuje výkonnost systému.

I když počáteční náklady na solární panely s bateriovým úložištěm mohou být značné, dlouhodobé výhody mohou převážit nad nevýhodami. Aby se to však vyplatilo, je nezbytné získat výhodnou nabídku kvalitní solární baterie. K tomu se hodí získat více srovnávacích nabídek solárních baterií.

Porovnáním nabídek od různých solárních společností si můžete zajistit, že získáte nejlepší možnou nabídku na solární baterii, a zvýšit tak šance na úspěšný a nákladově efektivní projekt solární energie pro váš dům nebo firmu. Udělejte tedy první krok ještě dnes tím, že si vyžádáte až 4 nabídky na srovnání solárních baterií, a vydejte se na cestu k udržitelné a nákladově efektivní energetické budoucnosti.

 

Jaké jsou typy solárních baterií?

Solární energie je skvělý způsob napájení domácnosti, ale vyžaduje spolehlivou baterii, která tuto energii uchovává. S několika typů solárních baterií z nichž si můžete vybrat, může být obtížné určit, která je pro vás ta pravá. Například v závislosti na vašem rozpočtu a energetických potřebách můžete dát přednost lithium-iontovým bateriím pro jejich dlouhou životnost a kompaktní rozměry nebo olověným bateriím pro jejich cenovou dostupnost. Rozebereme pro vás jednotlivé typy.

Olověný akumulátor

Olověné solární baterie jsou nejstarší a nejlevnější variantou z pěti typů. Běžně se používají v automobilovém průmyslu a v průmyslových aplikacích. S rostoucí oblibou domácích bateriových úložišť však olověné baterie rychle nahrazují jiné technologie s delší zárukou a nižší cenou.

Olověné akumulátory jsou sice nejlevnější variantou mezi jednotlivými typy, ale mají obecně kratší životnost, nižší hloubku vybití a vyžadují pravidelnou údržbu. Odborníci doporučují nevybíjet olověné akumulátory do hloubky vybití vyšší než 50 %, aby nedošlo k negativnímu ovlivnění jejich životnosti.

I přes tyto nevýhody se díky nedávnému technologickému pokroku podařilo zlepšit jejich životnost a olověné akumulátory zůstávají pro mnoho majitelů domů vhodnou volbou.

Lithium-iontové baterie

Lithium-iontové baterie jsou pro solární panely nejběžnější, protože jsou menší, lehčí a účinnější než olověné baterie. Jsou obecně nejdražší ze všech 4 typů, ale jsou také nejúčinnější a mají nejdelší životnost. Lithium-iontové baterie mají také schopnost snadno zvládnout hluboké vybití na 80 % a více, což znamená, že mají vyšší využitelnou kapacitu.

Představují však riziko tepelného vybíjení a při nesprávné instalaci se mohou vznítit. Celkově lze říci, že lithium-iontové baterie se rychle vyvíjejí a s podporou průmyslu elektromobilů a populárních produktů společnosti Tesla Energy se očekává, že se v dohledné budoucnosti stanou nejoblíbenější volbou pro solární bateriové úložiště v síti.

Lithium-železo-fosfátové baterie

Lithium-železo-fosfátové baterie (LiFePO4) získávají na trhu s akumulací solární energie na popularitě díky svým četným výhodám oproti jiným typům baterií. Tyto baterie nabízejí delší životnost, lepší účinnost nabíjení a vybíjení a jsou bezpečnější než ostatní lithium-iontové a olověné baterie. Baterie LiFePO4 jsou lehké a nevyžadují téměř žádnou údržbu, takže se z nich i přes jejich vyšší počáteční cenu časem stane solidní investice.

Ukázkovým příkladem této technologie jsou lithium-železo-fosfátové baterie Super B s průměrnou životností 2 roky. To odpovídá až 5000 cyklům při 80% hloubce vybití. S dalším zdokonalováním technologie lze očekávat ještě širší rozšíření baterií LiFePO4 na trhu se solární energií.

Nikl-kadmiová baterie

Nikl-kadmiové baterie jsou známé svou schopností pracovat při extrémních teplotách bez složitých systémů řízení baterií, díky čemuž jsou oblíbenější mezi komerčními projekty. Mnozí je však považují za zastaralou technologii a v mnoha zemích jsou zakázány kvůli své vysoké toxicitě. Vysoká toxicita také znamená, že nejsou nejbezpečnější volbou, a uživatelé mohou raději zvolit modernější typy baterií, jako jsou lithium-iontové nebo průtokové solární baterie.

Průtokové baterie

Průtokové baterie, přestože se jedná o nové řešení skladování, které stále vyžaduje vylepšení, se stávají oblíbenou variantou díky své schopnosti dosáhnout 100% hloubky vybití, což umožňuje využít celou uloženou energii. Jsou také netoxické, protože jsou na bázi vody, což z nich činí bezpečnější variantu ve srovnání s nikl-kadmiovými bateriemi.

Průtokové baterie jsou však dražší než ostatní možnosti a kvůli své nízké kapacitě zabírají více místa. Jsou závislé na chemických reakcích, což znamená, že mají nízkou energetickou hustotu a vyžadují velké nádrže pro uložení významného množství energie. Proto jsou vhodnější pro větší prostory a aplikace než pro použití v domácnosti.

Střídavý nebo stejnosměrný proud?

Dalším způsobem rozdělení solárních baterií je podle elektrického proudu. Budete muset zvážit, zda je pro váš systém vhodnější střídavý nebo stejnosměrný proud. Hlavní rozdíl je ve způsobu připojení – nebo nepřipojení – baterie k vašim solárním panelům.

Baterie na střídavý proud (AC) není připojena přímo k solárním panelům, ale je připojena přes elektroměr. To znamená, že je snazší dodatečně namontovat stávající panely, takže pokud již máte solární panely, může to být pro vás nejlepší řešení. Budete potřebovat další střídač, který přemění stejnosměrný proud na střídavý pro použití v domácnosti a poté zpět na stejnosměrný, který se uloží do baterie. Powervault 3 je příkladem systému spojeného se střídavým proudem, zatímco Powerwall 2.0 společnosti Tesla je příkladem systému spojeného se stejnosměrným proudem.

Stejnosměrné (DC) baterie bývají instalovány současně se solárními panely, protože se připojují přímo k panelům. Nepotřebujete další střídač, protože je připojen před elektroměrem.

Ne všechny solární baterie umožňují využívat solární elektřinu při výpadku proudu, takže pokud je to pro vás prioritou, ujistěte se, že jste si vybrali baterii, která tuto funkci má.

Když dojde k poklesu napětí v síti, solární baterie to zjistí a automaticky vypnou střídač a odpojí vaši baterii od sítě jako bezpečnostní opatření; technici budou pracovat na elektrickém vedení v síti, a pokud jsou k ní baterie připojeny, hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Tomu se říká ostrovní připojení a v podstatě se jedná o bezpečnostní bariéru mezi přívodním napájením a pojistkovou skříní.

Pokud je záložní zdroj elektřiny důležitý, musíte se poohlédnout po systému se střídavým proudem. V době psaní tohoto článku se nám podařilo najít pouze 3 bateriové systémy dostupné ve Velké Británii, které udrží světla zapnutá i při výpadku proudu.

Tesla Powerwall 2.0 se záložní bránou. Tato aktualizovaná verze systému Powerwall 2.0 se dodává se samostatnou jednotkou, která vypadá jako menší verze samotné baterie a v případě výpadku proudu zcela vysune váš domov. Druhou a mnohem levnější možností je bateriový systém PureStorage od společnosti PureDrive. A konečně, nouzové napájení při výpadku dokáže zajistit i Samsung SDI. Před instalací se vždy informujte u výrobce, protože záložní zdroj pro případ výpadku proudu nemusí být standardně dodáván.

Kolik stojí solární akumulátor?

Je důležité si uvědomit, že to, kolik za solární baterii zaplatíte, závisí na několika faktorech, jako je velikost baterie, typ baterie, výrobce a poplatky za instalaci.

Ceny solárních baterií se mohou pohybovat v rozmezí od 12000Kč do více než 200000Kč liber před instalací, která bude pravděpodobně stát přibližně 5000 až 50000Kč.

Solární baterie Využitelná kapacita (kWh) Přibližné náklady (bez instalace)
Tesla Powerwall 2 13.5 £9,390
Powervault 3 4.1 – 20.5 £4,700 – £14,800
LG Chem Resu 10H 9.3 £5,100
Enphase Encharge 10T 10.08 £7,990
Duracell Energy Bank 3.3 £4,499

Je důležité si uvědomit, že všechny ceny solárních bateriových úložišť které vidíte v tabulce výše (uvedeno v librách), jsou odhady. Je pravděpodobné, že budete potřebovat jinou velikost solární baterie a budete mít jiné faktory instalace, které ovlivní vaši celkovou cenu. Pokud chcete získat přesné nabídky solární baterie na míru, doporučujeme porovnat nabídky.

Mohu získat dotaci na solární baterie?

Máte zájem o instalaci solárních baterií, ale obáváte se nákladů? Možná máte nárok na dotaci! Existuje mnoho finančních pobídek a možností, jak pomoci majitelům domů přejít na obnovitelné zdroje energie.

V této části vám poskytneme přehled dostupných grantů a programů a pomůžeme vám zjistit, zda máte nárok na podání žádosti. Nenechte si ujít příležitost ušetřit peníze a snížit svou uhlíkovou stopu!

Vyplatí se solární baterie pro můj dům?

Poslední otázka, kterou si nyní položíme, zní: „Vyplatí se solární panely ve Česku?“, a odpověď zní: záleží na tom. Solární baterie mohou být vynikající investicí pro vaši domácnost, zejména pro ty, kteří žijí v oblastech s nespolehlivou elektrickou sítí, zažívají časté výpadky proudu nebo prostě jen chtějí snížit svou uhlíkovou stopu.

Díky dnešním vysoce účinným solárním panelům a solárním bateriím je cenově dostupnější než kdy dříve napájet svůj domov výhradně solární energií. Náklady na instalaci solárních baterií však stále mohou být významným faktorem, který je třeba zvážit. Finanční pobídky, jako jsou granty a půjčky, však mohou pomoci kompenzovat náklady, a učinit tak z této možnosti dostupnější variantu.

Navíc, pokud jste podepsali smlouvu s poskytovatelem, který nabízí plně maloobchodní měření sítě, nemusí se solární baterie vyplatit, pokud je vaším hlavním cílem ušetřit peníze na účtech za energii. Pokud je však vaším cílem snížit emise oxidu uhličitého a vyrábět vlastní obnovitelnou energii, pak je solární baterie pro tento účel nezbytná.

Celkově se doporučuje poradit se s odborníkem na solární energii, abyste zjistili, zda je solární baterie pro váš dům nákladově efektivní volbou.

NEJČASTĚJŠÍ DOTAZY

Jak dlouho vydrží solární baterie?
V průměru můžete očekávat, že vaše solární baterie vydrží 5 až 15 let, přičemž většina baterií má desetiletou záruku. Jak dlouho baterie vydrží, závisí na faktorech, jako jsou typ baterie, instalace, hloubka vybití, životnost cyklu, prostředí a údržba. Nejdelší životnost mají zpravidla lithium-iontové baterie.

Jak dlouho vydrží 10kW solární baterie?
Očekávaná životnost baterie závisí především na typu baterie a výrobci. U 10kW lithium-iontové solární baterie můžete očekávat průměrnou životnost 15 let.

Bude solární baterie napájet můj dům?
Solární baterie sice nebude přímo napájet váš dům, ale může ho napájet, pokud se nejprve nabije systémem solárních panelů. Solární baterie může fungovat i bez solárních panelů tím, že ukládá elektřinu ze sítě.

Potřebujete solární panely, abyste mohli mít solární baterii?
Ne, pokud žijete v oblasti, kde dochází k pravidelným výpadkům proudu, může být domácí baterie právě tím systémem, který potřebujete k udržení světla. V průměru pravděpodobně získáte přibližně 24 hodin záložního napájení, ale tuto dobu lze jednoduše zvýšit instalací dalších baterií. Můžete dokonce vydělávat peníze tím, že budete ukládat energii pro národní rozvodnou síť, která ji od vás může v případě potřeby odebírat.

 

solarni panely

Solární kalkulačka
 

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *