Má teplota vliv na solární fotovoltaické panely?

Má teplota vliv na solární fotovoltaické panely?

Teplota má vliv na výkon solárních fotovoltaických panelů. Vyšší teploty mohou snížit jejich účinnost, zatímco nižší teploty mohou zvýšit jejich výkon. Je důležité brát v potaz teplotní podmínky, když se plánuje instalace solárních panelů.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

obrázek solárního panelu na sněhuTeplota může mít vliv na solární fotovoltaické panely. Proto se solární panely navrhují s ohledem na teplotu a lze zavést opatření, která zabrání jejich přehřátí. To je sice skvělá zpráva, ale u systému, který čelí vysokým teplotám, může dojít ke snížení výkonu – s rostoucí teplotou solárního panelu klesá jeho účinnost.

Jaký je teplotní koeficient mých solárních panelů?

V datovém listu výrobce je obvykle uveden teplotní koeficient (Pmax). Toto číslo udává maximální teplotní koeficient výkonu – kolik výkonu panel ztratí, pokud teplota stoupne o 1 stupeň Celsia nad 25 stupňů. Z tohoto údaje můžete přibližně zjistit, kolik výkonu se ztratí za každý stupeň nad 25, kterého vaše solární panely dosáhnou.

Existují samochladicí solární panely?

Inženýři ze Stanfordovy univerzity vyvinuli technologii, která by mohla udržovat solární panely chladnější tím, že bude vyzařovat teplo ven a zároveň propouštět sluneční světlo dovnitř. Na solární článek se položí tenký křemičitý materiál se vzorem mikrojehlanů a kuželů. Tento materiál pak dokáže odvádět teplo v podobě infračerveného záření, které se rozptyluje do atmosféry. Tato technologie je zatím ve fázi testování, ale doufejme, že bude v budoucnu zavedena na solárních panelech.

Mohou instalatéři nějak zabránit přehřívání?

Během instalace lze panely vyvýšit několik centimetrů nad střechu, což umožní cirkulaci chladného vzduchu kolem pole. Solární panely umístěné na sloupech a na zemi mohou rovněž představovat řešení přehřívání, protože umožňují dostatek prostoru pro cirkulaci chladného vzduchu.

Mám se obávat přehřátí solárních panelů?

V Českuse jen zřídkakdy setkáváme s tak vysokými teplotami, které by solárním panelům způsobily větší problémy, nicméně extrémní horko by mohlo způsobit snížení výkonu.

 

solarni panely

Často kladené otázky

Má teplota vliv na solární fotovoltaické panely?

Ano, teplota má vliv na výkon solárních fotovoltaických panelů. Čím vyšší je teplota, tím nižší je účinnost panelů. Při vyšších teplotách se také zvyšuje riziko degradace materiálů a snižuje se jejich životnost. Je důležité dbát na správnou ventilaci a chlazení panelů, zejména v horkých letních měsících.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *