Je solární energie spolehlivá?

Je solární energie spolehlivá?

Solární energie je jedním z nejčistších a obnovitelných zdrojů energie, který je získáván ze slunečního záření. Je to ekologicky šetrná alternativa k fosilním palivům, která výrazně snižuje emise skleníkových plynů a znečištění životního prostředí.

Solární energie je spolehlivá, protože slunce je nevyčerpatelným zdrojem energie. I přes proměnlivé počasí je možné získávat energii ze slunečního záření téměř po celý rok. Solární panely jsou navrženy tak, aby byly odolné vůči povětrnostním podmínkám a měly dlouhou životnost. Moderní technologie umožňují využití solární energie i při nižším slunečním záření, takže je možné generovat elektřinu i v oblačných dnech.

Investice do solární energie přináší dlouhodobé ekonomické výhody. Instalace solárních panelů může snížit náklady na energii až o 70 %. Navíc je možné získávat finanční podporu a dotace od vlády a energetických společností. Solární energie je tedy nejen šetrná k životnímu prostředí, ale také finančně atraktivní.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

V posledních letech došlo k obrovskému nárůstu cen za plyn a elektřinu a také k rostoucímu odklonu od fosilních paliv směrem k obnovitelným zdrojům energie. Není proto divu, že mnoho lidí nyní zvažuje instalaci solárních panelů jako alternativního zdroje energie pro své domy.

Při pohledu na možnosti, většina potenciálních zákazníků vyjadřuje obavy ohledně spolehlivosti a účinnosti solárních panelů.

Vyplatí se tedy do nich investovat? Nejdříve…

Co je to solární panel?

Mnoho lidí si myslí, že pokud máte doma instalovaný solární panel, nemusíte být připojeni k elektrické síti. Nejprve musíme tento mýtus vyvrátit, protože to prostě není pravda.

Dalším obecně rozšířeným mýtem je, že aby solární panely vůbec fungovaly, musíte žít ve slunečném podnebí. To opět není pravda.

Je sice pravda, že solární panely vyrábějí elektřinu pouze při kontaktu se slunečním světlem, ale díky připojení k síti jsou schopny energii také ukládat. Smyslem těchto rezerv je zajistit, aby vaše panely dodávaly elektřinu do vašeho domu i v noci nebo za špatných povětrnostních podmínek.

Jak solární panely vyrábějí energii?

Solární elektřina je samozřejmě vyráběna slunečním světlem.

K přeměně této energie na elektřinu se používají solární panely, které se skládají z fotovoltaických (PV) článků vyrobených z křemíku.

Když se tyto články dostanou do kontaktu se slunečním světlem, začnou v nich proudit elektrony. Elektřina je v podstatě proudící elektrony.

Elektřina proudí do solárního měniče, který přeměňuje stejnosměrný proud na střídavý, který je vhodný pro napájení domácích spotřebičů a pro domácí účely.

Většina solárních panelů má účinnost 15-18 procent (podle míry přeměny světla na elektřinu). Panely s vysokou účinností používají kvalitnější fotovoltaické článkya k výrobě většího množství energie potřebují menší plochu.

Solární panely pracují v tandemu s dalšími komponenty, včetně střídačů, rozvodných panelů, elektroměrů a regálů. Obvykle je najdete nainstalované na střeše domu nebo budovy, na místě, které je nejvíce vystaveno dennímu světlu. Regály usnadňují montáž panelů na střechu nebo na požadované místo.

Střídače převádějí stejnosměrnou elektřinu na střídavou, zatímco volitelné baterie poskytují dodatečné úložiště, které pomáhá s energetickými rezervami a poskytuje nouzový zdroj energie.

Selhávají solární panely?

Navzdory tomu, co říkají odpůrci o spolehlivosti solárních panelů, se v posledních letech ukázalo, že jsou mimořádně spolehlivým zdrojem výroby energie.

V roce 2017 byla provedena studie Národní laboratoř pro obnovitelnou energii (NREL) amerického ministerstva energetiky. Testovali 54 500 solárních systémů instalovaných v USA v letech 2005-2015.

Chtěli změřit životnost solárních panelů a degradaci výroby energie. Zjistili, že míra poruchovosti byla 0,05 % – to je pouhých 5 panelů z 10 000, tedy 1 z každých 2 000. Dokonce i přesto, že některé panely byly přibližně deset let staré, stále fungovaly velmi dobře.

Vezmeme-li v úvahu, jak daleko pokročil technologický pokrok od roku 2015, můžeme odvodit, že životnost solárních panelů se od zveřejnění výsledků studie ještě více zlepšily.

V nepravděpodobném případě, že solární panely selžou, obvykle k tomu přispívají některé jedinečné faktory.

Proč selhávají solární panely?

Selhání solárních panelů je nejčastěji způsobeno extrémními povětrnostními podmínkami nebo špatnou údržbou.

Při provádění jakékoli údržby solárních panelů buďte opatrní. Záruka by se měla vztahovat na většinu případů, ale pokud panely poškodíte například při jejich čištění, pak se jejich životnost sníží.

Na degradaci solárních panelů mohou mít vliv také extrémní povětrnostní podmínky. Ačkoli jsou solární panely navrženy tak, aby odolávaly nepříznivému počasí, čas od času a v závislosti na ročním období mohou selhat v důsledku extrémního nebo trvalého vystavení vlhkosti nebo teplu.

Využití solárních panelů na maximum

Abyste zajistili trvalý přínos vašich solárních panelů, můžete podniknout určité kroky. Nechat si panely nainstalovat od profesionálního instalatéra solárních panelů je prvním logickým krokem ke zdravé životnosti panelů.

Zde jsou naše nejlepší tipy, jak ze solárních panelů vytěžit maximum:

  • Zajistěte, aby panely směřovaly na jih nebo co nejblíže k němu. Tímto způsobem se obvykle vyrobí až o 30 procent více energie.
  • Přemýšlejte o umístění panelů. Plochá střecha nebo střecha s nízkým sklonem může snížit účinnost solárních panelů. Dbejte na to, abyste solární panely umístili na přímé sluneční světlo a aby světlo nezakrývaly stromy nebo větve, které by mohly na panely spadnout.
  • Vyberte si solární panely s vyšší účinností. Přejděte na modernizaci – za množství vyrobené energie to bude z dlouhodobého hlediska stát za to!
  • Namontujte solární systémy na zem. Tím zajistíte, že výroba solární energie nebude záviset na vlastnostech vaší střechy.

Pokud vaše panely vystaveny extrémním povětrnostním podmínkám, jako je sníh nebo prudké bouřky (kdo by mohl zapomenout na bouři Eunice?), nebo dokonce jen padající úlomky, věnujte velkou pozornost odstranění všeho, co by mohlo na panelech uvíznout.

Při odstraňování nečistot postupujte opatrně – použijte vlažnou vodu jemně nastříkanou na panely. Vyhněte se elektrickým nástrojům, jako jsou elektrické myčky, protože mohou potenciálně poškodit panely a hrozí ztráta záruky.

Vyplatí se investovat do kvalitních materiálů. Solární panely nízké kvality budou samozřejmě hůře odolávat opotřebení v každodenním životě.

Pokud se o své panely dobře staráte, pak můžete v závislosti na záruce očekávat, že budou fungovat až 25 nebo dokonce 30 let!

Ušetřete se solárním systémem

Solární energie je bezesporu stabilní investicí.

Po instalaci solárního systému se vám investice dlouhodobě vrátí.

A co víc, pocit svobody rozhodovat o svých vlastních finančních možnostech tím, že se stanete nezávislejšími na energetických společnostech, je upřímně řečeno k nezaplacení.

Nedávné vládní omezení cen energií prosazované všemi energetickými společnostmi a politika rusko-ukrajinské války znamenají, že nyní je vhodná doba začít se poohlížet po alternativách, které vám dlouhodobě nevypálí díru do kapsy.

 

solarni panely

Je solární energie spolehlivá?

Ano, solární energie je spolehlivý zdroj energie. Sluneční záření je obnovitelný zdroj energie, který je nevyčerpatelný a dostupný téměř na celém světě. Solární panely jsou navrženy tak, aby fungovaly i za nepříznivých povětrnostních podmínek a mají dlouhou životnost.

ZDARMA – cenová nabídka na fotovoltaiku

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *