|

Jak fungují solární zahradní světla?

Jak fungují solární zahradní světla?

Solární zahradní světla fungují tím, že během dne absorbuje solární panel sluneční energii a ukládá ji do vestavěné baterie. Když se setmí, světlo se automaticky zapne a využívá energii uloženou v baterii. Tímto způsobem mohou solární zahradní světla fungovat i v noci, bez potřeby elektrického připojení.

FOTOVOLTAICKÉ LAMPY V AKCI

Solární světla na zahradě v nociSolární zahradní světla fungují podobně jako solární panely – obě fungují na základě fotovoltaického (PV) efektu. Největší rozdíl spočívá v tom, že malá solární zahradní světla využívají energii vyrobenou během dne k nabíjení baterie, kterou pak v noci využívají k napájení.

Získejte nyní nabídky solárních panelů

Venkovní solární světla tradičně využívají krystalický solární článek, který je umístěn na horní straně světla, ale mohou také využívat samostatný panel zapojený do světla, který lze položit nebo zakotvit do země. Můžete si také zakoupit solární zahradní světla, která používají amorfní článek, ale ta bývají mnohem dražší.

Průvodce solárními zahradními svítidly krok za krokem

  1. Všechna solární světla mají zabudovaný malý fotovoltaický článek. Tento článek absorbuje sluneční světlo a mění ho na stejnosměrný proud (DC).
  2. Tato elektřina se pak mění na chemickou energii a ukládá se do dobíjecí baterie, která je nenápadně zabudovaná ve světle.
  3. Snímač tmy zvaný fotorezistor je prvek, který rozhoduje o tom, kdy se solární světlo rozsvítí. Během dne fotorezistor zastavuje světlo, ale jakmile začne detekovat málo světla nebo žádné světlo, dovolí mu, aby se zapnulo.
  4. Jakmile fotorezistor dovolí světlo zapnout, chemická energie uložená v baterii se přemění zpět na elektrický výkon, který napájí světlo.

Proč solární zahradní světla nefungují dobře v zimě?

V zimních měsících si můžete všimnout, že vaše solární zahradní osvětlení nefunguje tak dobře a v mnoha případech není po většinu večera ani aktivní. To má 2 hlavní důvody.

Zaprvé, zimní dny jsou mnohem kratší a často zatažené, což znamená, že solární panel na vašem zahradním osvětlení není schopen vyrábět tolik elektřiny. Za druhé je fotorezistor navržen tak, aby světlo zapnul, když zjistí, že je málo světla nebo žádné – protože večery v zimních měsících začínají mnohem dříve, světlo se zapne mnohem dříve, což často vybije baterii během několika hodin.

Jediným skutečným způsobem, jak tomu zabránit, je investovat do solárního zahradního světla, které využívá amorfní solární článek v kombinaci s větší baterií. Amorfní články jsou známé tím, že jsou účinnější než krystalické články, které se obvykle používají v solárních zahradních svítidlech, a mohou za stejných podmínek vyrobit více elektřiny (kterou lze uložit do větší baterie).

 

solarni panely

 

Časté otázky o solárních zahradních světlech

Jak fungují solární zahradní světla?

Solární zahradní světla fungují pomocí fotovoltaických panelů, které absorbuje sluneční energii během dne a ukládají ji do vestavěných baterií. Když se setmí, světla se automaticky zapnou díky senzoru tmavosti a využívají uloženou energii.

 

FOTOVOLTAICKÉ LAMPY V AKCI

Díky, že jste dočetli až sem. Doufám, že se článek aspoň trošku líbil a přečtete si i některé další články na našem webu.

Kategorie – solární panely

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *